Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

Sayfa 3 Toplam 3 Sayfadan BirinciBirinci 123
Toplam 55 adet sonuctan sayfa basi 41 ile 55 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 2019/16 sayılı sgk genelgesi

Moderator hekimoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    231
    ALdigi Tesekkürler : 1,564
    @karadeniz power, haklısın temmuz sonu başvuru yapıldı ancak, Temmuz ayında geliri olduğundan maaşın 01.08 den itibaren bağlanmasını talep ettiği için 01.08 den sonraki statü üzerinden değerlendirme yapılma ihtimali olabilirdi anlamında yazmıştım.

Zaman içinde uygulamaları göreceğiz, bundan sonraki dönem için pek umutlu değilim, kazanımlar tek tek elden gidiyor.

2. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    2
    ALdigi Tesekkürler : 12
    ben hanim icin 02.09.2019 ödemeyi yaptim ama daha 8 sene var aylik almaya yani yas dolmasini bekliyecez.
    simdi dogrumu anliyorum bizim aylik SGK degil Bagkur üzerinden ödenecek zamani geldiginde ?
    Öyle ise SGK ile Bagkur arasindaki fark ne veya nekadar ?

Üye
    Ettiği Teşekkür
    1
    ALdigi Tesekkürler : 58
    Alıntı zipzop Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben hanim icin 02.09.2019 ödemeyi yaptim ama daha 8 sene var aylik almaya yani yas dolmasini bekliyecez.
    simdi dogrumu anliyorum bizim aylik SGK degil Bagkur üzerinden ödenecek zamani geldiginde ?
    Öyle ise SGK ile Bagkur arasindaki fark ne veya nekadar ?
    Simdiye Kadar buna anladiysan anlasilanki sen hicbir sey anlamamisin. 2019/16 sayili genelgedeki madde 4.2.2 oku , örnekler var. SGK olarak herhalde eski adiyla SSK yeni adiyla 4a sigorta kolunu kastediyorsun. Kisacasi o maddede sigorta primlerini aylik baglama orani en düsük zamana kaydiracam diyor SGK.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    2
    Kisaca anlatabilen yokmu bu yeni genelgeyi söyle anlayabilecegimiz türkce ile ?
    Kusura bakmayin türkcem pek iyi degil ve anlamiyorum tam.

Üye
    Ettiği Teşekkür
    1
    Alıntı zipzop Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kisaca anlatabilen yokmu bu yeni genelgeyi söyle anlayabilecegimiz türkce ile ?
    Kusura bakmayin türkcem pek iyi degil ve anlamiyorum tam.
    Kisacasi o maddede emeklilige basvurdugun zaman ( yani para almaya baslayacagin zaman) Türkiyedeki is baslangicindan önceki süreler borclanmis ise sigorta primlerini aylik baglama orani en düsük zamana kaydiracam diyor SGK, oda düsük emeklilik ayligi demek. Türkiyedeki is baslangici ,avrupadaki calismadan önceyse , sikinti yok. Verdigim Linkteki Videoyu izle!!!
    https://www.youtube.com/watch?v=DbaEf7qBioM

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    2
    Alıntı karadeniz power Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kisacasi o maddede emeklilige basvurdugun zaman ( yani para almaya baslayacagin zaman) Türkiyedeki is baslangicindan önceki süreler borclanmis ise sigorta primlerini aylik baglama orani en düsük zamana kaydiracam diyor SGK, oda düsük emeklilik ayligi demek. Türkiyedeki is baslangici ,avrupadaki calismadan önceyse , sikinti yok. Verdigim Linkteki Videoyu izle!!!
    https://www.youtube.com/watch?v=DbaEf7qBioM
    cok iyi anlatmais avukat bey ama bizide kapsiyormu bu yeni genelge onu cikartamadim. arayip sorsam oda para diyo. acaba burada varmi birisi cevaplayabilecek ?

Üye
    Ettiği Teşekkür
    188
    ALdigi Tesekkürler : 26
    Arkadaşlar ben 2015 de 3600 gün yatıranlardanım ve 1977 den sonra hesaplanmış halen burada çalıştığmdan dolayı beklemekteyim 1959 doğumluyum ne kadar maaş alırım diye hesaplattığım zaman halen daha eskisi gibi normal gösteriyor e devlette acaba daha kanun yörürlüğe girmedimi?

Tecrübeli Üye .onur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    284
    ALdigi Tesekkürler : 478
    Arkadaslar aramizda 31 agustos 2019 önce Parasını yatırıp emeklilik yaşını bekleyen arkadaşlar varsa aranızda hep beraber olalım bir avukat yoluyla mahkemeye verelim böyle saçma genelge olmaz.

Önce burada bir grupla Şalım sonra bir avukat bulalım hep beraber. Ben bu tokatı sineye çekmeyi düşünüyorum

10. .onur üyemize teşekkür etti:

Moderator hekimoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    231
    ALdigi Tesekkürler : 1,564
    01 Ağustos öncesi borçlanmasını yapıp primlerini yasal süre içinde tam olarak ödedikten sonra çeşitli nedenlerden dolayı maaşını bağlatmamış olanlar, maaş bağlatma başvurusu yaptıklarında 2019/16 sayılı genelge bahane edilerek haksızlığa uğratılmak istenirse, hiç çekinmeden yargıya başvurarak haklarını arasınlar. SGK geçmişte olduğu gibi yasal dayanağı olmayan genelgelerle hak yemeye kalkmanın bedelini binlerce mahkeme masrafıyla öder, olan yine milletin vergi paralarına olur.

12. hekimoglu üyemize teşekkür etti:

Moderator garip_38 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    596
    ALdigi Tesekkürler : 1,777
    Alıntı saban01 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar ben 2015 de 3600 gün yatıranlardanım ve 1977 den sonra hesaplanmış halen burada çalıştığmdan dolayı beklemekteyim 1959 doğumluyum ne kadar maaş alırım diye hesaplattığım zaman halen daha eskisi gibi normal gösteriyor e devlette acaba daha kanun yörürlüğe girmedimi?
    seninkinde degisiklik olmaz

14. garip_38 üyemize teşekkür etti:

Üye
    Ettiği Teşekkür
    1
    Alıntı garip_38 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    seninkinde degisiklik olmaz
    Türkiye'deki iş başlangıçtan sonra süreleri borçlandıysan sıkıntı yok, ama mesela 2014 yılında Türkiyede bir kısa çalışmadan sonra borçlandıysan , genelgeye göre o tarihten geri sayacam diyor SGK yani 3600 günde 2004 -2014 yılı arası maaş hesaplamasını
    Yapacaklar. Bu da demek , Aylık bağlanma oranı düşük zamanda , 1000 lira ancak çıkıyor hesaplamada.

Üye
    Ettiği Teşekkür
    188
    ALdigi Tesekkürler : 26
    Alıntı karadeniz power Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Türkiye'deki iş başlangıçtan sonra süreleri borçlandıysan sıkıntı yok, ama mesela 2014 yılında Türkiyede bir kısa çalışmadan sonra borçlandıysan , genelgeye göre o tarihten geri sayacam diyor SGK yani 3600 günde 2004 -2014 yılı arası maaş hesaplamasını
    Yapacaklar. Bu da demek , Aylık bağlanma oranı düşük zamanda , 1000 lira ancak çıkıyor hesaplamada.
    Türkiyede çalmışlığım daha önceden yoktu 2015 de izinde bir hafta çalışarak sgk ya başvurdum ve her şey o şekilde hesaplandı ama almanyada 1976 dan beri çalışmaktayım faka tahminim bu yasa daha çıkmadı galiba ne kadar maaş alırım diye sgk da hesaplandığında eskisi gibi hesap çıkıyor

Üye
    Ettiği Teşekkür
    1
    @saban01 , bende ayni senin durumdayim, 2017 de , izinde 1 hafta calistim ve 2018 de 3600 gün borclandim, sgk nin 4a emeklilik maas hesap uygulamasinda https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/ borclandigim tarih araligina göre hesap ediyor(ek ödemeyle 2470 lira), ama genelgedeki madde 4.2.2 de Örnek 1 e göre bizleri de olumsuz etkileyecek. genelgeye göre SGK benim borclandigim 3600 günü 2007-2017 yillara göre hesap edecek, ABO nun en düsük zamani , hesaba göre 870 lira maas cikiyor. Genelgedeki o maddeler degismezse , mahkeme yolu görünüyor.

Üye
    Ettiği Teşekkür
    24
    ALdigi Tesekkürler : 4
    Slm,bende 2016 yilinda 3600 gün Borclandim ve Almanyadan emekliligimi bekliyorum,buradan emekli olunca TR den de Emekli olacagim fakat bu gidis ile bizi TR den emekli etmiyecekler gibime geliyor maalesef

Tecrübeli Üye aqua05 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    126
    ALdigi Tesekkürler : 61

uploaded

Genelge böyle ise Temmuz ayında koştura koştura son dakikaya kadar emekli olmak için başvuranlar parayı yatırmazlar.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)