Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 624 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 6 Toplam 12 Sayfadan BirinciBirinci 123456789101112 SonuncuSonuncu
Toplam 228 adet sonuctan sayfa basi 101 ile 120 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Şuanki zamana göre ev almak mantıklı mı?

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    328
    244 mesaja 358 teşekkür aldı
    Alıntı Birbey 3.0 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kiralar aylikdardan daha fazla artiyor.

Herkes kendi sehirine baksin.

https://www.iwkoeln.de/studien/micha...nd-455641.html

Bu ucurumda aylik cebinizdeki parayi azaltiyor. Ama bankaya ödeyeceginiz taksit 20 sene ayni kaliyor. Buda farkda sakli bir faiz kiraci icin.

NRW'de bu ucurum yok. Hayatimda 2-3 kere NRW'ye gittim. Kimse gücenmesin herkes niye güneye kaciyor anliyorum.
    öyle de, kendi evin var ise, tamirini kendin üstlenmen gerek. bu hem extra gider hem zaman kaybi.

gecen fernwärme anlagemde birsey bozulmus, firma üc kere geldi, yapamadi. hesap 600 €.
    sonra baska firma cagirdim calistirdi, ama tamir icin gereken Ersatzteil yok mus piyasada onu bekliyor.
    simdiye kadar 100€ verdim ama daha arkasi gelecek.

yine gecen evin bir tarafinda, yakinda agac olan yerde regenrinne tikanmis.
    dachdecker geldi, 1 saatlik ise 360 € aldi. park etmek ve merdiveni dayamak 30 dk sürdü, calismak da 30 dk.

ev eski filan da degil yani. yinede ikidebir masraf cikiyor biryerden.

kirada isen, herseyi ev sahibi ödiyor. begenmezsen, tasinirsin.

2. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    30
    193 mesaja 329 teşekkür aldı
    Bende fikrimi olaya baska yönden bakarak yazayim
    Kimseye alin veya Almayin demek istemiyorum

Biz 2007 de 130 bin eruoya yasli bir Almanlardan evi ucuza kapdik
    10 senelik anlasma yapdik (mit sonder tilgung ile 2017 ev ödemesi bitti
    (is yerinden 2017 de cikis aldimdi ,cikis parasinida abschlusssumme olarak ödedimdi)
    isden cikis alinca erken emeklilige ayrildim

Anlatmak istedigim olayi anlatayim
    1300 euro emeklilik aliyorum Her ay evin giderleri icin 100 euro gidiyor Bunun icinde elektrik,ceyran,Heizöl parasi yok
    yaz aylarindan Bahce veya ufak tefek Tamirat isleri oluyor o zaman ayda 150 gidiyor
    3 ayda bir 250-300 euro cöp.lagim,Steuer,versicherungen vs gibi ödemeler var

sigara ve icki 150 euro

Arabam yok

Kaliyor 800 Euro

Ay sonuna kadar kontoda para kalmiyor
    (Hanimin geliri olmazsa ac kaalcaz buralarda)

Gecen sene 3ay Türkiyede kaldim ,kontoda 2500 eurodan fazla para birikmisdi

Anlatmak istedigim
    Evin olsada Calismadikdan sonra bir boka yaramiyor bu memlekette

4. 4 kişi batum üyemize teşekkür etti:

Üye DenizCan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    11
    16 mesaja 22 teşekkür aldı
    Cengiz Bond

Her çıkan masrafı ev sahibi ödemez. Normal durumlarda 150€`ya kadar olan masrafları kiracı ödemek zorunda. (Musluk, kapı kolu, vs.)
    Anlaşmada Einbauküche yoksa, ocak veya buzdolabı bozulduğunda, kiracı kendisi ödemek zorunda. Her 5 yıl da bir dairenin içini yenilemek zorunda. Ayrıca yapılan kira zamlarını da ödemek zorunda.
    Anlayacağın, kiracı da ev sahibi kadar olmasa da çıkan masrafları öder.

Sonra kiradaki daireyi beğenmezsen çıkarsın demek çok kolay. Yeni daireye ödeyeceğin kira kesinlikle daha yüksek olacaktır. Sonra yeni daire hemen hazır seni beklemiyor, arayıp bulman gerekir. Acaba yeni bulacağın daire eskisinden daha iyi mi bakalım?

Çevrende kirada oturan arkadaşlarınla bu konularda biraz danışmanı tavsiye ederim.
    Konu DenizCan tarafından (10 Mart 2023 Saat 22:11 ) değiştirilmiştir.

Ettiği Teşekkür
    11
    BiBakipCikicam 297000€`ya kendine uygun bir ev bulmuşsun. Eğer evde küçük masraflar yaparak uzun süre oturabileceksen, aşağıda yaptığım hesap kadar kazancın varsa, hemen satın almanı tavsiye ederim. Faizler hala çok aşağıda, ileride daha da yükseleceği kesin ve talep çok yüksek ev fiyatları daha da yükselebilir.

20% kapital 60000€, (Noter vs. masraflarını buradan ödeyeceksin)
    Tilgung 2% 5940€, Faiz 4% 11880€, Toplam yılda 17820€, ayda 1485€ ödeyeceksin.
    Ayrıca birlikte yaşadığın her kişi için kaba hesap 500€, diyelim 4 kişi 2000€

Yukarıdaki yaptığım hesaba göre 60000€ peşin paraya, aylık 2000+1485=3485€`ya ihtiyaç var. Varsa hemen al, kaçırma. Evi almazsan ileride daha çok ödersin.

Bu yazdıklarım sadece bir tavsiye niteliğindedir. Olumlu ya da olumsuz hiç bir sorumluluk kabul etmiyorum. Bütün sorumluluk sana aittir.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    328
    Alıntı DenizCan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Cengiz Bond

Her çıkan masrafı ev sahibi ödemez. Normal durumlarda 150€`ya kadar olan masrafları kiracı ödemek zorunda. (Musluk, kapı kolu, vs.)
    Anlaşmada Einbauküche yoksa, ocak veya buzdolabı bozulduğunda, kiracı kendisi ödemek zorunda. Her 5 yıl da bir dairenin içini yenilemek zorunda. Ayrıca yapılan kira zamlarını da ödemek zorunda.
    Anlayacağın, kiracı da ev sahibi kadar olmasa da çıkan masrafları öder.

Sonra kiradaki daireyi beğenmezsen çıkarsın demek çok kolay. Yeni daireye ödeyeceğin kira kesinlikle daha yüksek olacaktır. Sonra yeni daire hemen hazır seni beklemiyor, arayıp bulman gerekir. Acaba yeni bulacağın daire eskisinden daha iyi mi bakalım?

Çevrende kirada oturan arkadaşlarınla bu konularda biraz danışmanı tavsiye ederim.

usta ben kendim de birkac evin sahibiyim ve onlarca kiracim var.
    sözlesmelerin cogunda o Kleinreparaturen davasi yok ve o yüzden ev sahibi ev ile alakali her tamiri ödemesi lazim.

Üye Şafak74 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    23
    16 mesaja 29 teşekkür aldı
    Yıllar önce sıfır dan Ev yaptırmış olarak Bende birşeyler yazayım

Bu işler dışarıdan göründüğü gibi gitmiyor, işin içine girildiği zaman başka hesaplar da çıkıyor.

Ev ve Daire alacak kişi ilk önce Sağlam işi Sağlam hesabı olmalı, bir başkası şunu böyle yapmış bu Faiz'den almış demeyip şuanki zamanın şartlarına göre hareket edilmeli.

aldığınız Kredinin faizi ödediğiz Kira ile eşdeğer ise kesinlikle Daire alınmaz, birde bunun üstüne tilgung gelecek en az yüzde 1 prozent ana parayı mı ödeyeceksiniz bu şekilde Borç bitmez

Ödeyeceğiniz Kredinin faizi Kiranın enaz 200.- euro altında olursa uzun vadeli tmm.

Bugün 300 bin euro Kredi çeken 3,9 Prozent den aylık 1225,- euro ödenmesi gerekiyor ve bunun 950,- eurosu faize gidiyor geri kalanı Tilgung Ana para, Şu zamamda Ev Daire almak akıl işi değil.

9. 2 kişi Şafak74 üyemize teşekkür etti:

Ettiği Teşekkür
    11
    Alıntı Cengiz Bond Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    usta ben kendim de birkac evin sahibiyim ve onlarca kiracim var.
    sözlesmelerin cogunda o Kleinreparaturen davasi yok ve o yüzden ev sahibi ev ile alakali her tamiri ödemesi lazim.
    Eğer kiraya verdiğin dairelerin varsa, kiracı ile sözleşmelerini mieterbund`un sözleşmelerine uygun bir şekilde hazırla, çünkü Alman mahkemeleri mieterbund`a bakarak kararlar alıyor. Kiracı ile mahkemelik olursan kazanırsın.

Einbauküche ve aletlerini sözleşmeden çıkarmanı tavsiye ederim. Ayrıca sözleşmeye 150€`ya kadar olan tamir masraflarını kiracının karşılayacağını yazabilirsin. Buna ev sahibinin hakkı var.

Bunları yapmazsan kiracının elektrik sigortası atar, çeşmesinin suyu damlar, vs. bu en küçük şeyler için seni arar. Bir de ev uzakta ise boşuna birçok problem olur.
    Benim sana anlatmak istediğim, sözleşmeye yazarsan birçok dertten kurtulursun. Yoksa işin zor.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    328
    Alıntı DenizCan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eğer kiraya verdiğin dairelerin varsa, kiracı ile sözleşmelerini mieterbund`un sözleşmelerine uygun bir şekilde hazırla, çünkü Alman mahkemeleri mieterbund`a bakarak kararlar alıyor. Kiracı ile mahkemelik olursan kazanırsın.

Einbauküche ve aletlerini sözleşmeden çıkarmanı tavsiye ederim. Ayrıca sözleşmeye 150€`ya kadar olan tamir masraflarını kiracının karşılayacağını yazabilirsin. Buna ev sahibinin hakkı var.

Bunları yapmazsan kiracının elektrik sigortası atar, çeşmesinin suyu damlar, vs. bu en küçük şeyler için seni arar. Bir de ev uzakta ise boşuna birçok problem olur.
    Benim sana anlatmak istediğim, sözleşmeye yazarsan birçok dertten kurtulursun. Yoksa işin zor.
    bizim buralarda Einbauküche filan cok yaygin degil kiralik evlerde. Münster, Düsseldorf veya Köln gibi yerlerde oluyor, universite talebeleri icin.

ben kontratlari haus & grund dan aliyorum. onlarda hersey kili kilina yaziyor. son yaptigim kontrat 10 sayfaydi herhalde :-).

Malesef bazen ev alirken eski kiraciyi da aliyorsun ve hemen yeni kontrat yapamiyorsun.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    682
    169 mesaja 299 teşekkür aldı
    197000 euro aylik ödemesi 10 yillik taksit 950 euro mantiklimi 10 yilin sonu ya kalan para komple verilecek yada devam taksit yapilacak..

Moderator talo176 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    2,147
    1,392 mesaja 2,599 teşekkür aldı
    Arkadaş üniversite mezunu ve programcı yanlış hatırlamıyorsam. Zaten ondan böyle yazdım. 2000 Euroya çalışsa bende tavsiye etmem.

Rahat geliri var yani.

Hanımıda çalışsa Teilzeit sıkıntı olmaz.

Sıkışma olayı sadece bir kaç yıl. Önümüzdeki 2-3 senede kiralar en az 20% çıkacak. Bankaya olan taksit ama artmıyor. Böylece her geçen yıl maaşına aldığı zam ile nefeslenecek.

Birde faize çok takıyorsunuz. Kira = Faiz. Faiz oranıda 100%. Bunu niye anlamıyorsunuz. Başkası parasını yatırmış daireye ve sizde onun için faiz ödüyorsunuz. İsmi üstünde Mietzins. 20 yıl sonra satsa adam eline yine az çok para kalıyor. 40 senedir kira ödedinizde çıkıp gidince ne kalıyor elinize. Hiçbir şey.

Nebenkostenede kafayı çok takıyorsunuz. Kirada olunca sanki ev sahibi ödüyor Nebenkosteni. Yine siz ödüyorsunuz kiracı olarak.

Tabiki risiko var. Yok demiyorum. Risikosuz ne var hayatda. Bir işte risiko olmazsa zaten kazanamazsınız. Sadece hesaplı riske girmek lazım. Hayatda herşey risk. Evlenmekte risk, 20000 Euroya araba al oda risk.

Münihte 2021'den 2022 kira fiyatları 21% artmış.

Bayerische Runfunk'un facebook sayfasında yazıyor.

Daha durun, yukardaki yazdıklarım hepsi çıkacak.

Biliyorum uzun olduğu için bazıları okumadan geçiyor.
    Sen 30 sene esek gibi öde, ve herseyden vazgec..
    sirf cocuklarin rahat etsin diye kafaya takmissin..

Bir de hesap da biraz yanlisin var..
    Simdi normal kiraya oturup (ortalama diyelim) 800€ para ödüyorsun, 30 sene de bu 288k yapar..

Ev alsan, 400k den asaya zor bulursun.. 300-350 olanlara da zaten sanierung sart.. yani orda da bi 50-100k gider.. yani 400k öyle de böyle de gider..
    aydat ca. 2000€ x 30 sene (restschuld 0€)..
    2000 × 12 = 24000
    24000 x30 = 730000€

Ev de 330k zarar..
    Kira da 288k zarar..

Sen 400k satin al, 30 sene sonra 400 bin 'e sat, ve parasiz oturdum diyip kendini kandiriyorsun..

Vallahi sizi bilmem, ama ben kendime ve aileme iyi baliyorum, giyim olsun, pc olsun araba olsun ya da izin olsun vs vs... ve bunlardan asla vaz gecmem..
    Biraz da yasamak lazim..
    Konu talo176 tarafından (11 Mart 2023 Saat 21:32 ) değiştirilmiştir.

14. 4 kişi talo176 üyemize teşekkür etti:

Kicket Birbey 3.0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Republic of Beceriksizler
    Ettiği Teşekkür
    557
    1,181 mesaja 2,278 teşekkür aldı
    Çok şükür hiç bir eksiğim yok. Daha herkes izin planı yapmazken, oteli ayırttım. Cuma günü arabama en kral yazlık lastiği sipariş ettim. Michelin Primacy 4+.

Kıyafete gelince. Öyle marka peşine düşmem. Temiz olsun ve yakışsın yeter. İllaki markalı giyincem diye yarışmam.

İki arabam var.

Gelecek ay büyük oğlan yüzme kursuna başlayacak.

Benim yaşam şeklim bana ve ailem yetiyor. Öyle lüks gezme tozma peşinde değiliz. Gidipte Nusret'de, CZN Burak'a gideyim gibi derdim yok.

Ara sıra arkadaşlar ile çıkarız buluşur bir yerde yeriz içeriz.

Öyle pahalı gezmeler bizi tatmin etmez.

Biz kendi çapımıza yeterince geziyoruz. Gözümüz yok öyle Milanoya gidelim, Dubai'ye gidelim falan.

Ben çalışmaktan şikayetci değilim. Çalışmak benim için bir engel veya istenilmeyen birşey değil. Çalışmak benim için huzurlu yaşamak için araç.

Telefon S21 FE. S22 veya S23 veya Iphone 14 Pro olsa ne yazar. Önemli olan kamerası.

Sigaram yok, içkim yok, kumarım yok. Çok şükür hanımında yok. Nerden baksan ayda 300 Euro kâr demek.

Araban son modell olmuş falan önemsiz. Son model araba benim için kaliteli yaşamak kategorisine girmiyor. 11 senedir biniyorum 2005 Modell. Istediğim şekilde aldım zamanında. Bana yetiyor.

Ama bunları yaparken paramı çar cur etmek. Elektrik, gaz, teker olsun, en uçuz nereyse oraysa oradan yaparım. Aptal aptal Sparkasseye Kontoparası ödemem.

Notebookum var. İzinede gidiyorum, arabamda var. Ikinci arabam Corsa F.

Çok şükür hiç bir zaman lüks yarışa girmedim. Ama hep çalıştım, cabaladım. Allah da belki ondandır hep veriyor.

16. 5 kişi Birbey 3.0 üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye Ejderabi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    147
    110 mesaja 197 teşekkür aldı
    Arkadaslar herkesin yasam tarzi farkli olabilir ama hesap kitap isini iyi yapmak gerekiyor sonucda mnimum 30 senelik borclaniyorsun ve cogumuz önce 10-15 senelik faizi fix yapiyor.
    Ev almaninda konjoktörü var ( insallah Konjuktur kelimesinin türkcesi dogrudur). Faizler yüksek oldugunda borc orani yüksek olmamasi gerekiyor yoksa kalp ritminizi ve atislarinizi hizlandirirsiniz.
    Düsük faiz ortaminin sartlari avantajlari baska yüksek faiz ortaminin avantajlari sartlari baska.

18. 4 kişi Ejderabi üyemize teşekkür etti:

Moderator atsiz77 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ne Mutlu TÜRKÜM Diyene
    Ettiği Teşekkür
    1,298
    524 mesaja 1,151 teşekkür aldı
    @Ejderabi ; Cuma günü ABD’deki Banka krizinden sonra tüm Dünyanın bundan etkileneceğini düşünüyorum. Bunun faizlere ve emlak sektörünü nasıl etkilemek merak konusu…

https://www.tagesschau.de/wirtschaft...d-oel-101.html

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    13
    5 mesaja 6 teşekkür aldı
    @ Birbey 3.0

Beni anlatmi$sin, ama ben Sparkasseye kontoparasi severek ödüyorum, Ev alirken bana tek onlar kiredi verdi öbürleri hic ilgilenmedi, o yüzden hak ediyorlar.

Kicket Birbey 3.0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Republic of Beceriksizler
    Ettiği Teşekkür
    557
    1,181 mesaja 2,278 teşekkür aldı
    O tabi istisnai durum. Ben duruk yere dedim.

Misal bizim Augsburg'daki çoğu Sparkasse şubeleri artık haftada 2-3 gün açık. İnsanları böyle böyle alıştırıyorlar şubesiz bankacılığa.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    1,645
    1,616 mesaja 3,318 teşekkür aldı
    Artik online banking var..
    Online banking subesiz banka demek..tum islerini bankasiz evden hallediyorsun..benim bankanin subesi yok..
    Her islem online ..mail uzeri ve accountlu..
    Uberweisunglarda app uzeri..
    Veya direk online banking kontosundan..

Ettiği Teşekkür
    147
    Alıntı atsiz77 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    @Ejderabi ; Cuma günü ABD’deki Banka krizinden sonra tüm Dünyanın bundan etkileneceğini düşünüyorum. Bunun faizlere ve emlak sektörünü nasıl etkilemek merak konusu…

https://www.tagesschau.de/wirtschaft...d-oel-101.html

Atsiz77 bunun Amerkan emlak sektörüne etkisi olabilir ama buralarla pek alakasi yok.

Biz Almanyada yani Avrupada oldugumuz icin bize Avrupa Merkez Bankasinin faiz politikasi etki yapiyor faize. Avrupa Merkez Bankasinin görevi "fiyat istikrarini" saglamak.
    Fiyat Istikrarini saglamak icin faiz enstrümanini kullaniyor.
    Avrupa Bölgesindede fiyatlar baya yükseldi ( enflasyonda deniliyor). Bunun nedenleri Corona sonrasi baslayan Ukrayna Rusya savasi oldu. Savas sonrasi cogu ülke ihracat ithalat dengesini bozdu. Eskiden yiyecek ithal eden ülkeler kota joyup önce kendi ülkesini düsünür oldu. Ayrica Ukraynadanda ve Rusyadanda baya ihracat yapiliyormus - bunlar durdu.
    Fiyatlar artti. Onun icin Merkez Bankasi jet gibi faizleri cikariyor.
    Haftaya bir toplantisi daha var ve oradada artis bekliyor piyasa 0,5% ve ondan sonra bu sene icinde bir artis daha bekleniliyor. Emlak faizleride Merkez Bankasi faizlerine bagli oldugu icin 10 senelik krediler bu sene 4% - 4,5% görme ihtimali olabilir.

Peki Merkez Bankasi neden faizleri cikariyor fiyat istikrari icin ? Cünkü faizler pahali olsun tüketim azalsin ve talep azalarak fiyatlar düsmesini bekleyecek.
    Bu KISIR DÖNGÜ ama istedikleri gibide olamayacak cünkü bu yüksek faizin iki yan etkisi doguracak.
    1. Talep azalirsa Konjöktäre vuracak ve is yerleri isci cikarmaya baylayacak. Ekonomi daralacak.
    2. Avrupanin hasta ülkeleri Yunanistan ve Italya gibi borc batagindaki ülkeler bu yüksek faizlerle uzun vadeli bogulur.

Onun icin ya faiz arttirimlarini bu seneden sonra durduracaklar yada yan etkilerini yasayacagiz. Buna Merkez Bankasi karar verecek.

Paylastigim charttada gördügün gibi en son 2006-2009 arasi buna benzer bir ortam yasamisiz ve Merkez Bankasi yüksek faize 3 sene dayanabilmis veya 3 sene sonra fiyat istikararina kavusmus.

Umarim fazla ekonomi terimi kullanmadan halk dilinde anlatabilmisimdir.

24. Ejderabi üyemize teşekkür edenler:

Ettiği Teşekkür
    147
    Alıntı Ejderabi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaslar herkesin yasam tarzi farkli olabilir ama hesap kitap isini iyi yapmak gerekiyor sonucda mnimum 30 senelik borclaniyorsun ve cogumuz önce 10-15 senelik faizi fix yapiyor.
    Ev almaninda konjoktörü var ( insallah Konjuktur kelimesinin türkcesi dogrudur). Faizler yüksek oldugunda borc orani yüksek olmamasi gerekiyor yoksa kalp ritminizi ve atislarinizi hizlandirirsiniz.
    Düsük faiz ortaminin sartlari avantajlari baska yüksek faiz ortaminin avantajlari sartlari baska.

Avrupa Merkez Bankasi faizlerine birde "Baupreisindex" ekliyorum, yani ev ve daire yapiminin maliyetinin endeksi.

Burada 2006-2009 yillarinda faizlerin jet gibi yükseldigi dönemde ev yapanlarin ve ev yapma maliyetlerinin azaldigini görüyoruz.

Yani 2006-2009 yilinda Avrupa Merkez Bankasi faizleri arttirarak emlak fiyatlarin hem maliyetini hem fiyatini düsürmeyi basarmis. Emlak enflasyonunu düzgün bir hamleyle önlemis.

2006 - 2009 arasi:
    Iki charta bakarsaniz nasil cakistigini görürsünüz. Emlak Maliyet charti "V" seklinde faiz Charti da ters "V" seklinde.

Konu Ejderabi tarafından (12 Mart 2023 Saat 17:29 ) değiştirilmiştir.

26. Ejderabi üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    682
    169 mesaja 299 teşekkür aldı
    Çok şükür hiç bir eksiğim yok. Daha herkes izin planı yapmazken, oteli ayırttım. Cuma günü arabama en kral yazlık lastiği sipariş ettim. Michelin Primacy 4+.

Kıyafete gelince. Öyle marka peşine düşmem. Temiz olsun ve yakışsın yeter. İllaki markalı giyincem diye yarışmam.

İki arabam var.

Gelecek ay büyük oğlan yüzme kursuna başlayacak.

Benim yaşam şeklim bana ve ailem yetiyor. Öyle lüks gezme tozma peşinde değiliz. Gidipte Nusret'de, CZN Burak'a gideyim gibi derdim yok.

Ara sıra arkadaşlar ile çıkarız buluşur bir yerde yeriz içeriz.

Öyle pahalı gezmeler bizi tatmin etmez.

Biz kendi çapımıza yeterince geziyoruz. Gözümüz yok öyle Milanoya gidelim, Dubai'ye gidelim falan.

Ben çalışmaktan şikayetci değilim. Çalışmak benim için bir engel veya istenilmeyen birşey değil. Çalışmak benim için huzurlu yaşamak için araç.

Telefon S21 FE. S22 veya S23 veya Iphone 14 Pro olsa ne yazar. Önemli olan kamerası.

Sigaram yok, içkim yok, kumarım yok. Çok şükür hanımında yok. Nerden baksan ayda 300 Euro kâr demek.

Araban son modell olmuş falan önemsiz. Son model araba benim için kaliteli yaşamak kategorisine girmiyor. 11 senedir biniyorum 2005 Modell. Istediğim şekilde aldım zamanında. Bana yetiyor.

Ama bunları yaparken paramı çar cur etmek. Elektrik, gaz, teker olsun, en uçuz nereyse oraysa oradan yaparım. Aptal aptal Sparkasseye Kontoparası ödemem.

Notebookum var. İzinede gidiyorum, arabamda var. Ikinci arabam Corsa F.

Çok şükür hiç bir zaman lüks yarışa girmedim. Ama hep çalıştım, cabaladım. Allah da belki ondandır hep veriyor.
    Sen yeme arkandan bi yiyen bulunur merak etme

28. 2 kişi SesSizliK üyemize teşekkür etti:

Moderator talo176 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    2,147
    1,392 mesaja 2,599 teşekkür aldı
    Lükse önem vermiyorsun, ama 500-600bin e (olmayan parayla) ev almak, diger seylerden daha mantikli demen biraz mantiksiz geliyor bana...
    s23 veya iphone 13/14 senin icin önemli degil, önemli olan kamerasi, yine mantiksiz..
    Neyse hocam, sen burda kimsenin ne kadar para kazanip kazanmadigini bilmeden ev almalarini tavsiye de bulunuyorsun, ama hic düsünmüyorsun ki, bu sahiz nasil ödeyecek vs vs vs..
    Birinci mesaj dan sonuna kadar okudum, bir kere sormuyorsun ki, millet ne kadar para kazaniyor.. önemli olan zaten bu..
    ben cok gördüm öyle kisileri.. sirf evim olsun diye 2 yerde calisiyor, hanimi da ayni.. ama izin desem, en son 5 veya 6 sene evel gitmisler..
    Evin icin de düzgün mobilya yok, kalorife bozulsa, yine kredi vs vs vs..

Hatta bu yüzden bosanmalar da oldu..

Gecen bir arkadasla bulustum.. 330bin avroya RMH almis, hayirli olsun dedim, faizi ne kadar, 3% dedi.. tilgungu ne kadar dedim, bilmiyorum abi, bu islerden anlamiyorum, ama vollfinanzierung yapmis ve 42 sene ödemelimis ve aydat 1100 civarimis..
    Ca. 550bin avro 42 sene de..
    yasi da 42..
    Hay Allahim..
    Bir de 20bin fazla almis, araba icin..
    Konu talo176 tarafından (21 Mart 2023 Saat 01:08 ) değiştirilmiştir.

30. 3 kişi talo176 üyemize teşekkür etti:

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler