Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 601 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12
Toplam 38 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 38 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Burdan almanyadan götürdügüm arabayi türkiyede 2 yil türk sigortasiyla kullanmak

Administrators karam82 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    6,389
    10,754 mesaja 142,198 teşekkür aldı
    Arkadaslar bu konuda bilmeniz gereken bir durumu sizlere paylasayim.
    Abim 2 Seneligine Türkiyeye eski bir araba götürdü, 2 Senesi dolmadan Türkiyeden cikis yaparken gümrüge Arabayi cikis yapip hediye etti.
    benim arabamlada kendisi dönüs yapti.
    Kisacasi Almanya getirir cöpe atmakla ugrasmadan Plakalarini söküp kafa kagitiyla geri dönüs yaptik.
    böyle bir ihtimaliniz de var, bilginiz olsun.

2. 2 kişi karam82 üyemize teşekkür etti:

3. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    27
    35 mesaja 82 teşekkür aldı
    arabayi gümrüge teslim isi yeni degil o cok uzun süredir var eski arba icin iyi ama Türkiye de uzun süre kalmayacaklar icin bu Araba birakma isi biraz sacma geliyor senede 6 ay yada daha fazla kalacaklar icin deger yoksa bosuna arabayi orda yatirmak abmelden yapsan bile hikaye diger tarfatan Türkiye sigortasiyla kullanan kisiler var burdan abmelden yapip
    bu arada baska birsey duydum gecen KFZ werkstatt Türkiye biraz eski arabayi götürenler yine normal prosüdür ile arabayi gümrüge teslim edip daha sonra ihleden satin alip Türkiye de Türkiye plakasiyla artik kullanabiliyorlarmis dediklerine göre ilk hak gümrüge teslim edene veriyorlarmis nasil yapiliyor bilmiyorum anlattiklari böyleydi

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,293
    4,370 mesaja 9,650 teşekkür aldı
    Alıntı jardel Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arabayi gümrüge teslim isi yeni degil o cok uzun süredir var eski arba icin iyi ama Türkiye de uzun süre kalmayacaklar icin bu Araba birakma isi biraz sacma geliyor senede 6 ay yada daha fazla kalacaklar icin deger yoksa bosuna arabayi orda yatirmak abmelden yapsan bile hikaye diger tarfatan Türkiye sigortasiyla kullanan kisiler var burdan abmelden yapip
    bu arada baska birsey duydum gecen KFZ werkstatt Türkiye biraz eski arabayi götürenler yine normal prosüdür ile arabayi gümrüge teslim edip daha sonra ihleden satin alip Türkiye de Türkiye plakasiyla artik kullanabiliyorlarmis dediklerine göre ilk hak gümrüge teslim edene veriyorlarmis nasil yapiliyor bilmiyorum anlattiklari böyleydi
    herkes bir yerden bir şeyler duyuyor ama araştıran soran yok sonra başları sıkıntıya girince vay anam

Almanya dan arabayı ithal etmeden aracı Türkiye de kullanamzsın

Zaten arabanın gümrükleme olmadan sana Türk Plakası vermezler

Kendilerini çok akıllı sananlar yapıyor ama yakalanınca çok ağır cezalar yiyorlar

daha geçenlerde biri 35 bin TL ceza yedi

Yani bunlar çocuk oyuncağı değil

https://turizmavrupa.net/aracini-gum...k-para-cezasi/

https://www.silayolu.com/haber/kapik...di-h27866.html

Tecrübeli Üye .onur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    326
    153 mesaja 361 teşekkür aldı
    Alıntı Nuri1849 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşın demek istediği konu şu: arabayı turkiyeye götürecek, turkiyede Türk sigorta firmasına zorunlu mali sigorta yaptıracak (haftlich). Daha sonra arabanın plakayi ve fahzeugscheini alıp, almanyaya ucakla geri gidecek. Arabayi straßenverkehrsamt tan abmelden yapıp. Vergi ve sigortadan kurtulacak. Daha sonra plakaları alıp birdahaki gidişinde götürecek. 2 sene vergi ve sigortasız binecek. Tabiki illegal olarak.
    Peki İki yil sonra tekrar araci almanyaya getirecegin zaman araci almanyada tekrar Türkiyede girdigin plaka ile nasil anmelden yapacaksin
    Iki yıl o plakayi reservieren yapamasinki

Bu durumda ülkeye girdiğin plaka başka çıkacağın plaka başka kesin çok büyük sorun olur

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,293
    Alıntı .onur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Peki İki yil sonra tekrar araci almanyaya getirecegin zaman araci almanyada tekrar Türkiyede girdigin plaka ile nasil anmelden yapacaksin
    Iki yıl o plakayi reservieren yapamasinki

Bu durumda ülkeye girdiğin plaka başka çıkacağın plaka başka kesin çok büyük sorun olur

O değil arabayı abmelden yapınca arabanın ruhsatını Strassenverkehrsamt alıkoycaktır yani elinde arabanın ruhsatı yok

böyle saçma sapan şeylere kalkışmayın başınıza sadece büyük dert açarsınız.

Şunu bilinki Gümrükte oturan memurlar sizden devamlı bir adım öndedir

Bunlar hep düz mantık ürünü yani düşünmeden yapılan şeyler

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    27
    35 mesaja 82 teşekkür aldı
    Alıntı hOrOz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    herkes bir yerden bir şeyler duyuyor ama araştıran soran yok sonra başları sıkıntıya girince vay anam

Almanya dan arabayı ithal etmeden aracı Türkiye de kullanamzsın

Zaten arabanın gümrükleme olmadan sana Türk Plakası vermezler

Kendilerini çok akıllı sananlar yapıyor ama yakalanınca çok ağır cezalar yiyorlar

daha geçenlerde biri 35 bin TL ceza yedi

Yani bunlar çocuk oyuncağı değil

https://www.silayolu.com/haber/kapik...di-h27866.html
    sen olayi yanlis anladin galiba adam arabasini gümrüge hibe ediyor bozuk vs vs daha sonra gümrük o arabalari Türkiye de ihale yoluyla satiliyor burda illegal olan durum nedir neyi bilip bilmemekle alakali burum bu herkesin bildigi birsey zaten benim duydugum önceligin gümrüge birakan kisi taniniyor olmasi

E-İhale | Ticaret Bakanlıği

https://www.eihale.gov.tr

burdan girip bakabilirsiniz tabi Tr ip si ile girmeniz gerekli yoksa sayfa acilmaz kendinizi kayit edin belki birgün gümrük ihalesinden araba yada esya vs alirsiniz

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,293
    Alıntı jardel Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sen olayi yanlis anladin galiba adam arabasini gümrüge hibe ediyor bozuk vs vs daha sonra gümrük o arabalari Türkiye de ihale yoluyla satiliyor burda illegal olan durum nedir neyi bilip bilmemekle alakali burum bu herkesin bildigi birsey zaten benim duydugum önceligin gümrüge birakan kisi taniniyor olmasi

E-İhale | Ticaret Bakanlıği

https://www.eihale.gov.tr

burdan girip bakabilirsiniz tabi Tr ip si ile girmeniz gerekli yoksa sayfa acilmaz kendinizi kayit edin belki birgün gümrük ihalesinden araba yada esya vs alirsiniz

Usta bu ihale konusu yeni değilki yıllardır yapılan bir işlem

Kim fazla parayı basarsa arabayı alır ihalenin amacıda bu

Sen kime ne yazdığımı anlamamışsınki . Benim yorum yaptığım senin konu değilki @onur un yorumuna yazdım

Tecrübeli Üye
    Nereden
    Stuttgart / Almanya
    Ettiği Teşekkür
    207
    33 mesaja 42 teşekkür aldı
    ihalede öncelik olacagini sanmiyorum.

ismi üstünde ihale , parayi veren düdügü calar.

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,293
    Alıntı Egenin Efesi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ihalede öncelik olacagini sanmiyorum.

ismi üstünde ihale , parayi veren düdügü calar.

aynen en çok parayı veren kapar ihalenin gayeside budur

gümrüğe terkedilen arabalar hemen ihaleye çıkmıyor

aradan uzun bir uzun süre geçiyor hatta bazı araçlar çürüyor

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    130
    8 mesaja 12 teşekkür aldı
    Ben Mavi Kartlıyım. Yeni araba almayı düşünüyorum. Yeni araba aldığım da eski arabamı da izinden izine kullanmak için Türkiye’ye götürmek istiyorum. Alman plakalı ve sigortalı arabamı 730 günü geçmeksizin Türkiye’de bırakıp sonrasında sıkıntısız çıkış yapabilirmiyim?

Tecrübeli Üye arapkarizma - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    274
    58 mesaja 76 teşekkür aldı
    Alıntı infernoturko Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben Mavi Kartlıyım. Yeni araba almayı düşünüyorum. Yeni araba aldığım da eski arabamı da izinden izine kullanmak için Türkiye’ye götürmek istiyorum. Alman plakalı ve sigortalı arabamı 730 günü geçmeksizin Türkiye’de bırakıp sonrasında sıkıntısız çıkış yapabilirmiyim?
    Evet yapabilirsin ama arabayi türkiye de senden ( Esin ) ve senin cocuklarinda baskasi süremez onlarin da almanya da veya yabanci bir ülkede oturumlari olmak zorunda

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,293
    Alıntı infernoturko Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Mavi Kart olsa olmasada problem değil

Alman Vtandaşlarıda bırakabiliyor

Gümrükten çıkışta taşıtı Türkiye de bıraktığına dair Taahhütname verirsen sorun olmaz

E-Devletin varsa oradan da oluyor https://www.turkiye.gov.tr/ticaret-y...me-ve-kaldirma

Sadece sen Türkiye de olduğun sürece eşin ve çocukların kullanabilir (evli kız çocuk hariç )

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    28
    181 mesaja 314 teşekkür aldı
    Alıntı haveri68 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Degerli beceriksizler bende bu yil arabayi türkiyeye götürdüm orda biraktim
    simdi sorum türkiyede türk sigortasiyla sürebiliyormusum
    yesil kart sigortasi yaptiriyormussun böyle tecrübesi olanlar varmi aramizda
    nasil oluyor nasil bir yol izlemeliyim .

simdiden tesekkürler
    cevap ihalelere kadar gitmis

Ben 4 senedir, 2 seneligine motorsikleti türkiyede birakiyorum
    Türkiye sigortasi filan gerekmiyor
    E-devletten giris yapip filanci yere birakiyorum ve kimse kullanmayacak diye Taahptname veriyorum

senede 2-3 kere ucakla tr ye gidiyorum
    Giris cikislarda kimse bir sey sormuyor
    2 sene dolarken 8 aylarda motorla cikis yapiyorum,sonra gelcek yaz yine motorla gidip
    yine iki sene birakiyorum

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

*Gelcek sene 6 ayda 2 sene dolacak. Haziran Aylari avrupada yagmurlu oldugu icin ,süreyi 2-3 ay uzatmam lazim,uzatmazlarda cezali cikis yapmak zorunda kalicam
    insallah uzatirlar

16. batum üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    130
    8 mesaja 12 teşekkür aldı
    Alıntı hOrOz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Mavi Kart olsa olmasada problem değil

Alman Vtandaşlarıda bırakabiliyor

Gümrükten çıkışta taşıtı Türkiye de bıraktığına dair Taahhütname verirsen sorun olmaz

E-Devletin varsa oradan da oluyor https://www.turkiye.gov.tr/ticaret-y...me-ve-kaldirma

Sadece sen Türkiye de olduğun sürece eşin ve çocukların kullanabilir (evli kız çocuk hariç )
    Eşim veya çocuklarım kullandığı zaman bende araba da bulunmam gerekiyor mu yoksa Türkiye’de olmam yeterli mi?

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,293
    Taşıtı kullanacakların, izin hak sahibinin eşi, anne-babası veya çocuğu olduğunu ve
    yurtdışında ikamet ettiklerini ispatlayıcı belgeleri (vukuatlı nüfus kayıt örneği, pasaport vb.)
    yanlarında bulundurması gerekmektedir. Yol denetimlerinde bu durumu belgeleriyle ispat
    edemeyenlerin araçları trafikten men edilerek gerekli işlemlerin yapılması için gümrüğe teslim
    edilecektir

Anlaşılacağı gibi yanınizda gerekli belgeler olunca taşıtta bulunması gerekmiyor

İzin hak sahibi taşıt içinde bulunsa dahi belirtilen kişiler dışında taşıtın kullanılması (acil durumlar hariç) mümkün bulunmamaktadır.

diğer bir konu günübirlik yurtdışı çıkışları (Yunan Adaları ,Gürcistan) gezilerde çıkışta bildirin. Sonuç hüsran olabilir

Konu hOrOz tarafından (06 Temmuz 2023 Saat 11:03 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    23
    40 mesaja 48 teşekkür aldı
    Yurd disinda yasayan birisi ikamet adresi Türkiye olursa Cocuklarn tasitini kullana bilirmi Türkiyede

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    1,636
    1,611 mesaja 3,312 teşekkür aldı
    Arabanin ikamet adresi neresi??

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,293
    Alıntı Mafyan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yurd disinda yasayan birisi ikamet adresi Türkiye olursa Cocuklarn tasitini kullana bilirmi Türkiyede
    Usta kanun maddesi ne diyor "Taşıtı kullanacakların, izin hak sahibinin eşi, anne-babası veya çocuğu olduğunu ve yurtdışında ikamet ettiklerini ispatlayıcı belgeleri"

Senin ikamet Türkiye görünüyorsa problem çıkabilir .. oturma kartını gösterirsen belki kabul ederler .. bir şey diyemeceğim

ama konu gittikçe budaklanıyor ... expertlerin işi gibi görünüyor

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)