Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 608 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12
Toplam 40 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 40 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Photovoltaikanlage

Tecrübeli Üye
    Nereden
    Stuttgart / Almanya
    Ettiği Teşekkür
    210
    33 mesaja 42 teşekkür aldı
    Alıntı Rammstein Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ISI Pompalari +65 dereceye kadar kalorifer suyunu isitabiliyor. ( Disarisi -20 derece olsa bile). Normalinde iyi izalasyonu olan bir evde kalorifer sucakligi 30/45 derce oluyor.

Ayni anda hem kalorifer suyunu isitabiliyor ve kesintisiz sicak su verebiliyor banyo mutfak icin.

Apartman icin yer sorunu en buyuk problem. Mustakil evler icin en ideal isitma sistemi bence.

Gunumuzde isi pompalari en kotusu bile 1kw elektirik ile 4kw isi uretir. Yani COP; 1/4. Bu oran gaz sofbeninde 1/1 dir en iyi makinede. Kalorik olarak bakinca isi pompasi gaz'a gore 4 kere daha ekonomiktir.
    Ama elektrik kw olarak gazdan daha pahalidir (simdilik). Elektrik 0.18eu/kw. Gaz 0.08eu/kw. Yaklasik 2.5 kat elektrik pahali. COP isi pompasi icin 1/4 olduguna gore ayni ev isi pompasi ile daha ucuza isinir. (gaz icin COP 1/1 ).

Daha birde her sene yapilmasi gereken bakimi var gaz sofpeninin. isi pompasi 2 yilda bir bakimi var. Gazin birde havayi kirletme olayi da var.
    Gaz olan evde hem gaz icin abonman parasi odeyecegiz hemde elektrik icin abona parasi odeyecegiz. Yani gaz kullanmak 2 defa abonman odemek demek ?

Yeni yapilan mustakil evlerde isitma icin isi pompasi takiliyor genelde. Ama ileride gaz'in fiyati ve elektrigin fiyati ne olur onu kestirmek zor.
    Alıntı Rammstein Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ISI Pompalari +65 dereceye kadar kalorifer suyunu isitabiliyor. ( Disarisi -20 derece olsa bile). Normalinde iyi izalasyonu olan bir evde kalorifer sucakligi 30/45 derce oluyor.

Ayni anda hem kalorifer suyunu isitabiliyor ve kesintisiz sicak su verebiliyor banyo mutfak icin.

Apartman icin yer sorunu en buyuk problem. Mustakil evler icin en ideal isitma sistemi bence.

Gunumuzde isi pompalari en kotusu bile 1kw elektirik ile 4kw isi uretir. Yani COP; 1/4. Bu oran gaz sofbeninde 1/1 dir en iyi makinede. Kalorik olarak bakinca isi pompasi gaz'a gore 4 kere daha ekonomiktir.
    Ama elektrik kw olarak gazdan daha pahalidir (simdilik). Elektrik 0.18eu/kw. Gaz 0.08eu/kw. Yaklasik 2.5 kat elektrik pahali. COP isi pompasi icin 1/4 olduguna gore ayni ev isi pompasi ile daha ucuza isinir. (gaz icin COP 1/1 ).

Daha birde her sene yapilmasi gereken bakimi var gaz sofpeninin. isi pompasi 2 yilda bir bakimi var. Gazin birde havayi kirletme olayi da var.
    Gaz olan evde hem gaz icin abonman parasi odeyecegiz hemde elektrik icin abona parasi odeyecegiz. Yani gaz kullanmak 2 defa abonman odemek demek ?

Yeni yapilan mustakil evlerde isitma icin isi pompasi takiliyor genelde. Ama ileride gaz'in fiyati ve elektrigin fiyati ne olur onu kestirmek zor.
    Aydinlatici bilgin icin tesekkür ederim Ustam.

Benim ev 3 katli 60-70 yasinda, bir kiraci var diger iki kati Ben kullaniyorum. Normal Heizöl ile isinan

Kalörifer sistemi var. Senelik 4000 - 4500 Litre ( iki aile ) Heizöl 4000 kw kadar Elektrik harcamamiz var.

Suana kadar warme Pumpe ile ilgili hicbir Beratung ve Angebot almadim.

Evimdeki mevcut Merkezi isitma 1994 Model , yani 28 yasinda.

2020 de 65 Cent 2020 nin Sonunda tekrar 49 Cent 2022 de 120 centten Heizöl aldim ve suan 190 Cent civarinda.

Bu durumda ISI pompasi Benim icin uygunmudur fikirleriniz nedir?

2. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye Rammstein - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Fransa
    Ettiği Teşekkür
    68
    93 mesaja 197 teşekkür aldı
    Usta, bana kalirsa isinma masrafin en az %50 azalir.Yakin bir arkadasim ayni senin durumundaydi. Fuil oil yerine isi pompasi taktirdi %50- %60 gibi daha az oduyor isinma icin.
    (Fransa icin konusuyorum. Almanyada ne elektr. nede baska birseyin fiyatindan haberim yok.)
    Ama isi pompasi cok pahali. Bu yuzden ilk once izalasyon dan ise baslamani oneririm.
    Birkac tane isi pompasi takan yerle konusup ondan sonra karar ver derim.

Üye
    Ettiği Teşekkür
    18
    6 mesaja 7 teşekkür aldı
    Arkadaslar bende evime günes paneli taktirmak istedim Evim müstakil, bir tane firmaya müracaat ettim benim ev her konuda müsait oldugu halde elektrik sisiteminden dolayi olmayacagini söylediler ve redettiler. Neden dieye sordum bana elektrikciler ile konusun dediler anlamadim neden olabilir bilgisi olan varsa cevaplayabilirmi. Tesekkürler.

Üye mavi78ates - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    11
    7 mesaja 10 teşekkür aldı
    Alıntı cetx06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaslar bende evime günes paneli taktirmak istedim Evim müstakil, bir tane firmaya müracaat ettim benim ev her konuda müsait oldugu halde elektrik sisiteminden dolayi olmayacagini söylediler ve redettiler. Neden dieye sordum bana elektrikciler ile konusun dediler anlamadim neden olabilir bilgisi olan varsa cevaplayabilirmi. Tesekkürler.
    Zählerschrank eski olabilirmi yada duvarın içinde mi ?

Üye
    Ettiği Teşekkür
    18
    6 mesaja 7 teşekkür aldı
    Alt kattaki eski üstteki yeni iki tane var. Ve ikiside duvarin icinde.

Ettiği Teşekkür
    11
    Alt kattaki eski üstteki yeni iki tane var. Ve ikiside duvarin icinde.
    Bende de aynı dert vardı o yüzden ilk Zählerschrank deyismem gerekiyor duvarın içindeki olanlara müsade etmiyorlar wegen Sicherheit

Üye
    Ettiği Teşekkür
    18
    6 mesaja 7 teşekkür aldı
    Anladim peki siz ne yaptiniz yada ne yapmamiz gerekiyormu.

Moderator atsiz77 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ne Mutlu TÜRKÜM Diyene
    Ettiği Teşekkür
    1,298
    524 mesaja 1,152 teşekkür aldı
    Alıntı mavi78ates Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bende de aynı dert vardı o yüzden ilk Zählerschrank deyismem gerekiyor duvarın içindeki olanlara müsade etmiyorlar wegen Sicherheit
    arkadaşım bu yazdığının ıspatını bana gösterirmisin, ben kendim elektrikçiyim güneş panelleri ile ilgilenmedim ama doğruluk payına inanmıyorum. Büyük ihtimal bağlantı sisteminde bi sorun olduğundan kabul edilmemiştir.

Ayrıca normalde güneş panelleri bağlanınca onun kendi bağlantı kutusu olur, sadece araya bi ismini hatırlamıyorum devir dayım yapan bi sistem kuruluyor.

Ettiği Teşekkür
    11
    Alıntı atsiz77 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşım bu yazdığının ıspatını bana gösterirmisin, ben kendim elektrikçiyim güneş panelleri ile ilgilenmedim ama doğruluk payına inanmıyorum. Büyük ihtimal bağlantı sisteminde bi sorun olduğundan kabul edilmemiştir.

Ayrıca normalde güneş panelleri bağlanınca onun kendi bağlantı kutusu olur, sadece araya bi ismini hatırlamıyorum devir dayım yapan bi sistem kuruluyor.
    Bende Zählerschrank küçük geliyordu PV ve iilerde Wärmepumpe için bunu da deyisdirmek gerekiyor ve yeni system duvarın içinde kabul edilmiyor.her Stadtwerke yada elktrik aldığın şirkett hat seine eigene Vorraussetzungen Zählerschrank için sormak danimska gerek. Ben şimdi Zählerschrank deyisdiriyorum 4 ailelik eve 6 saatlik Schrank taktıracağım ve bende Treppenhaus eskisi şimdi Heizungsraum aliyorum

11. mavi78ates üyemize teşekkür edenler:

Nereden
    Ne Mutlu TÜRKÜM Diyene
    Ettiği Teşekkür
    1,298
    Alıntı mavi78ates Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bende Zählerschrank küçük geliyordu PV ve iilerde Wärmepumpe için bunu da deyisdirmek gerekiyor ve yeni system duvarın içinde kabul edilmiyor.her Stadtwerke yada elktrik aldığın şirkett hat seine eigene Vorraussetzungen Zählerschrank için sormak danimska gerek. Ben şimdi Zählerschrank deyisdiriyorum 4 ailelik eve 6 saatlik Schrank taktıracağım ve bende Treppenhaus eskisi şimdi Heizungsraum aliyorum
    Senin elektrik sayaçları arada ise o zaman steigleitung bağlantısı olduğundan kabul görmedi. Yani her panoya ekstra bi kablo yok aşağıdaki panodan bir üste ve kat kat öyle devam gitmiş. O yüzden kabul etmemişlerdir.

Üye
    Ettiği Teşekkür
    18
    6 mesaja 7 teşekkür aldı
    Benim ev 2 kat. 3 saat var. 2 saat asagida biri aranin digeri alt katin , 1 tanede üst katta. Bu durumda saatleri asagiya kellere mi almam lazim kabul etmeleri icin.

Üye
    Ettiği Teşekkür
    35
    9 mesaja 9 teşekkür aldı
    Alıntı atsiz77 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Senin elektrik sayaçları arada ise o zaman steigleitung bağlantısı olduğundan kabul görmedi. Yani her panoya ekstra bi kablo yok aşağıdaki panodan bir üste ve kat kat öyle devam gitmiş. O yüzden kabul etmemişlerdir.
    Bendede 3 Tane Zählerschrank var, hepise ayri katta.
    Tam Steigleitung oldugunu nasil tespit edebilirim ve dezavantaji neymis. Zählerschranklarin ici bence yeterince büyük.

Birde sunu düsündüm. Burada yaptirmak isteyen arkadaslarla irtibata gecip bir saglam Firmayi belirleyip isbirligi yapabiliriz diyorum.
    Bende NRW´den geliyorum.
    Umarim böylece Fiyat konusunda daha iyi sözümüz gecer.

Üye scorpioncim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    18
    10 mesaja 18 teşekkür aldı
    Aynen Is yapan türklerden uzak durun

Üye
    Ettiği Teşekkür
    18
    6 mesaja 7 teşekkür aldı
    Ben de NRW deyim enpal diye firmaya sordum kabul etmediler.
    Simdide enny diye baska bir firmaya sordum onlar kabul ettiler. Gelip bakacaklar herhalde sonra karar verecekler. Bakalim bunlar ne diyecek.

Üye
    Ettiği Teşekkür
    35
    9 mesaja 9 teşekkür aldı
    Ben de NRW deyim enpal diye firmaya sordum kabul etmediler.
    Simdide enny diye baska bir firmaya sordum onlar kabul ettiler. Gelip bakacaklar herhalde sonra karar verecekler. Bakalim bunlar ne diyecek.
    nicçin etmediler bunuda yazarsaniz değerledirilir.

Üye
    Ettiği Teşekkür
    18
    6 mesaja 7 teşekkür aldı
    Neden etmediklerıni bilsem yazacağım da onlarda sebep yazmamışlar, sadece elektrikçi ile görüşün yazmışlar.

Ettiği Teşekkür
    11
    Ben şuan beklemekteyim fiyatlar tavan yapmış acaba diyorum yeni Förderung gelirmi diye

Tecrübeli Üye Ejderabi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    154
    111 mesaja 199 teşekkür aldı
    Bende kaba bir hesap ve düsünce yaptim ve mantikli bulmuyorum
    Plan Kosten
    Dach 25.000,00
    Dachbodendämmung 6.000,00
    Solarthermie 13.000,00
    Wärmedämmung 25.000,00
    Toplam 69.000,00

KFW deen Sanierungskredit cekersem Tilgungszuschuss var 20%
    yani aylik taksit 463 Euro yapiyor.
    10 Jahre
    monatliche Rate 462,81
    Restschuld 6560
    Gesamt 62.097,20

Simdi gelelim isin püf noktasina - Modern yeni bir Ölheizung var ve yag fiyati 1,70 ortalama hesaplarsam....
    senelik
    Liter alt Kosten alt
    2500 - 4250

tasarrufla senelik yapiyor
    Liter neu Kosten neu
    750 - 1275

Simdi Amortise hesabi yaparsam
    Jahre Cash Outflow alt Cash Outflow neu Ersparnis
    5 - 21.250,00 - 34.143,60 - -12.893,60
    10 - 42.500,00 - 68.287,20 - -25.787,20
    20 - 85.000,00 - 81.037,20 - 3.962,80
    30 - 127.500,00 - 93.787,20 - 33.712,80

Yapacagim 70 Bin Euroluk tadilati ortalama 1,70 yag fiyati ile 20 senede amortise edecek - tabiki yukaridaki islemleri Energieberater ile 70 bine yaptirabilirsem. Fiyatlar yan komsunun gecen seneki tadilatindan aldim ve bence 20% - 30% daha fazlada tutabilir.
    Birde bu hesapta ben uygun olan Solarthermie taktirtmak istiyorum Solaranlage (komsu gecen sene 25 bine taktirtti) degil.

30 sene sonra kim öle kim kala. Hic kendimi borca tekrar sokmayacagim ve su an hic birsey yapmama karari aldim !

Tecrübeli Üye murat39 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    2,306
    312 mesaja 608 teşekkür aldı
    Bir de bunlarin bakimi.
    Solar anlage antifiriz...Asiri sicaklarda hava yapmasi...Sensorlerdeki yanlis ölcmeler..Hata bildiriminde ustanin gelmesi.
    Kendini anca amorte ediyor.Sistem eskiyor.

Ne kadar anlage ye extra parca o kadar kafaniz agriyor.Onun icin ben sadelikden yanayim.

Nereden
    Ne Mutlu TÜRKÜM Diyene
    Ettiği Teşekkür
    1,298
    Ekonominin kötüye yönelmesinden dolayı fiyatlarda seneye aşağı doğru inecek hatta iş yerleri şu an olduğu gibi iş çok işçi az diyemeyecekler.

Güneş paneli taktırmaya düşünenler bide ceryan şirketler ile irtibata geçsinler kiralayan ceryan şirketleride var.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)