Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 580 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Toplam 15 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 15 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Eyt düzenlemesine kaç ayda başvurulacak?

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    100
    116 mesaja 155 teşekkür aldı

Eyt düzenlemesine kaç ayda başvurulacak?

EYT Kanunu daha cikmadi ve daha tam düzenleme belli degili ama Aralik ya da Ocak 2023 de meclise gelecekmis. Su anda konusulan kanun ciktiktan sonra 3 ay icerisinde emeklilik basvurusu yapmak gerekiyormus. Yani 3 aylik süre icerisinde emeklilik basvurusu gerceklesmez ise bu durumda EYT kanunundan faydalanmak mümkün olmayacakmis. Emekli olabilmek icin Yurt Disinda Calismamak ve Sosyal yardim almama sarti araniyor. Bu kosullari yerine getiremeyenler EYT ile emeklilige basvuramayacagi icin kanun disimi kalacak?

Aciklama su sekilde:
    EYT DÜZENLEMESİNE KAÇ AYDA BAŞVURULACAK?

Yasa çıktığında 3 - 5 aydan az bir süre konulmaz. Meclis'te muhalefet partilerinin vermiş olduğu öneriler var. Buralardaki tekliflerde genel olarak 3 aylık başvuru süresi verilmesi şeklinde...

1999 öncesideki yaş dışında kalan emeklilik koşullarını yerine getirenlerin tarihten itibaren emekli edilmesi. Ne zaman? EYT yasası çıktığı tarihten itibaren 3 ay içerisinde emeklilik başvurusunda bulunan çalışanlar düzenlemeden yararlanabilecek. Bu koşulu yerine getiremeyenler bu düzenlemeden yararlanamayacaklar.

Kaynak: Habertürk

2. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    4,388 mesaja 9,681 teşekkür aldı
    İyide EYT yurtdışında yaşayanları kapsamıyor

4. hOrOz üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    100
    Bu konuda bilgilendirdigin iyi oldu ama bu konuda biraz süphelerim var. 1999 dan önce sigortali olanlar icin bildigim kadariyla yurdisindakilere özel bir düzenleme yok bildigim kadariyla. Bu konuda daha genis bilgi sunabilirsen sevinirim.

Kicket Birbey 3.0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Republic of Beceriksizler
    Ettiği Teşekkür
    557
    1,181 mesaja 2,278 teşekkür aldı
    Anladigim kadariyla 1999 öncesi sigorta gününü doldurmus ama sigortalilik süresine dolduramamisi bagliyor. Sanki öyle anliyorum ben gazete bilgisini.

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    Alıntı Birbey 3.0 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Anladigim kadariyla 1999 öncesi sigorta gününü doldurmus ama sigortalilik süresine dolduramamisi bagliyor. Sanki öyle anliyorum ben gazete bilgisini.
    hayır sigorta başlangiçi 8 Eylül 1999 den önce olan gerekli prim günlerini dolduran ama yaş itibarı ile emekli olamayanlar..

4447 Sayılı Kanun’dan önce normal emeklilik için sadece sigortalılık süresi ve prim günü koşulu aranıyordu.

5000 prim gününü doldurmak şartıyla kadınlar 20, erkekler 25 yıl sigortalılık süresi ile emekli olabiliyordu

Düşünün 18 yaşında işe başlayan 25 sene 43 yaşında emekli olabiliyordu

bu kişi 75 yaşına kadar yaşasa 25 sene prim ödeyecek 30 sene emekli maaşı alacak

1 Ocak 1985 tarihinde çalışmaya başlayan bir kadın 5000 prim gününü doldurmuşsa 1 Ocak 2005’te, erkek ise 1 Ocak 2012 tarihinde emekli olabiliyordu.

Yaşlarının kaç olduğuna bakılmıyordu.

ama arkadaş niye bu konuya ilgi duyuyorsa bu zaten yurtdışında çalışanları kapsamıyor ..

daha yasa hakkında bir açıklama yok ama bence kesintilerle belirli yaşlara emeklilik hakkını tanıyacaklar

EYT li sanırım 5 milyon kişi var ... böyle kanunları bebek bezi gibi değiştiriyorlar

Almanya da 65 den 67 çıkardılar kimsenin gıkı çıkmadı .. erken emekli olmakl siteyeni kırpıp budayıyorlar
    Konu hOrOz tarafından (03 Mart 2023 Saat 11:36 ) değiştirilmiştir.

8. hOrOz üyemize teşekkür edenler:

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    3
    3 mesaja 3 teşekkür aldı

2008 once yurtdışı borçlanma EYT

Slm ben 2007 yılında emekli borçlanmak için başvurmuştum tebligat gelmişdi 3 ay sonra 22200 dolar ben ödemedim şimdi ben bunu ödesem emekli olabilirmiyim EYT ile Ben burda malülen emekliyim sosyal yardım almıyorum türkiyede hiç çalısmışlığım yok e-devlette 4a kapsamında sicil no gözüküyor 1972 doğumluyum 50 yıldır Almanya dayım Emekli olabilirsem ne gibi evrak götürmem gerek türkiyeye Emeklimi başlata bilmek için. Saygılarla

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    08.09.1999 öncesi borclanma süresi giriyorsa olmasi gerekir bence.

Formu anlasilabilecek bir sekilde doldur yolla ve sor SGK'ya.

https://www.sgk.gov.tr/Download/Down...2-a79863d36a9c

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    Alıntı Metin Oktay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Slm ben 2007 yılında emekli borçlanmak için başvurmuştum tebligat gelmişdi 3 ay sonra 22200 dolar ben ödemedim şimdi ben bunu ödesem emekli olabilirmiyim EYT ile Ben burda malülen emekliyim sosyal yardım almıyorum türkiyede hiç çalısmışlığım yok e-devlette 4a kapsamında sicil no gözüküyor 1972 doğumluyum 50 yıldır Almanya dayım Emekli olabilirsem ne gibi evrak götürmem gerek türkiyeye Emeklimi başlata bilmek için. Saygılarla
    Usta tebligat geldikten sonra verilen süre içinde istenen primleri ödemeniz gerekliydi.

Bir arkadaşta dolar üzerinden başvurmuştu ama ona ödeme ilgili bir tebligat gelmemişti. SGK ya gittiğinde onun haklarının daha hala geçerli olduğunu söylemişler.

Sizin durum biraz farklı ödeme gelmiş ödememişsiniz.
    50yıldır Almanya da olmanız bir şey değiştirmiyor.
    EYT başka bir şey. EYT prim günlerini doldurup yaş yüzünden emekli olamayanlar için.

Bence önce SGK ya danışın derim.

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    3
    3 mesaja 3 teşekkür aldı
    Çok sağol türkiye ye gidince araştırayım yanımda hangi evrakları götürsem versicherungsverlauf rentenbescheid

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Birşey aslında gerekmiyor. Borçlanman dolar olduğu halen geçerli.

14. Birbey 3.0 üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    124
    29 mesaja 46 teşekkür aldı
    Alıntı hOrOz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Usta tebligat geldikten sonra verilen süre içinde istenen primleri ödemeniz gerekliydi.

Bir arkadaşta dolar üzerinden

başvurmuştu ama ona ödeme ilgili bir tebligat gelmemişti. SGK ya gittiğinde onun haklarının daha hala geçerli olduğunu söylemişler.

Sizin durum biraz farklı ödeme gelmiş ödememişsiniz.
    50yıldır Almanya da olmanız bir şey değiştirmiyor.
    EYT başka bir şey. EYT prim günlerini doldurup yaş yüzünden emekli olamayanlar için.

Bence önce SGK ya danışın derim.
    Yanlış bilgi vermeyin o zaman dolar üzerinden borçlanmada süre yoktur istediğiniz zaman yatırabilirsiniz yaşın gelmiş paranı yatır hemen. Emekli olabilir bende dolar üzerinden borçlanmada yaptım parasını halen daha yatırmadım SGK dan belgesi var elimde 3 ay zaman süresi söz konusu değildir diye bu yasa sonra da çıktı 3 içinde yatırılması için özetle dolar üzerinden borçlanmada süre yoktur

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    124
    29 mesaja 46 teşekkür aldı
    Çok sağol türkiye ye gidince araştırayım yanımda hangi evrakları götürsem versicherungsverlauf rentenbescheid
    Borçlanma belgelerin olsun onlar zaten arşiv den çıkarıyor aynı belgeleri orda sor soruşturma yap yeni belge verirler parayı yatırman için onunla zıraat bankasına yatır ben aldım yeni belgeyi de yatırmadım parayı daha emekli olamadım burdan

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    100
    Daha öce yurt dışı borçlanmanın bir kısmını yapmış ise 1259 güne kadar borçlanma yapıp SSK’dan emekli olabilir. Bu durum, dolar borçlanması yapanlar için de geçerli ya da Türkiye’de son 3,5 yıl çalışarak SSK’dan emekli olabilirler seklinde, yani 1259 günü süresinde borclanip toplam prim ödeme gün sayisini karsilayabiliyorsa ssk dan emekli olmak mümkün. 1259 gün borclanip 4a prim ödeme gün sayisini karsilayamiyorsa daha fazla yurt disi 4a borclanmak mümkün degil. Bu durumda 4b bagkur kapsaminda cok daha fazla borclanarak eyt bagkur emekli olunabiliyor. Ya da 2009 dan önce sigortali olanlar 3600 gün kismi yas ayligi icin yasini doldurmasi gerekecek ben böyle anladim.
    Konu mobi tarafından (26 Şubat 2023 Saat 17:59 ) değiştirilmiştir.

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    3
    3 mesaja 3 teşekkür aldı
    Arkadaşlar bana gelen yazıda 22200 dolar yazıyordu 3 ay felan yazmıyordu o kağıdı kayıp etdim evrak ları verdiğim zaman bana evrak takip nosu verdiler o duruyor e devlet de sicil no görüküyor 4/a olarak dilekceyi benim zamanımda kayıtlı olduğun ilde yapabiliyordun başk il den olmuyordu Bugün türkiye ye gidiyorum haftaya tam belli olur galiba burdan yazarım saygılarla

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    Arkadaşlar bana gelen yazıda 22200 dolar yazıyordu 3 ay felan yazmıyordu o kağıdı kayıp etdim evrak ları verdiğim zaman bana evrak takip nosu verdiler o duruyor e devlet de sicil no görüküyor 4/a olarak dilekceyi benim zamanımda kayıtlı olduğun ilde yapabiliyordun başk il den olmuyordu Bugün türkiye ye gidiyorum haftaya tam belli olur galiba burdan yazarım saygılarla
    Usta sen dolar üzerinden yurtdışı borçlanması yapmışsın

3 ay diye bir şey yazınca biz yanıldık

yani hakkın devamlı saklı kalıyor ama senin EYT ile bir bağlantın yok 22000$ ödersin emekli olabilirsin .

Benim bir arkadaşta yapmıştı ona SGK da öyle söylemişler

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)