Selam arkadaşlar. Ortaca Muğla merkezde 1200m2 arsam var. Bu arsamı reinhaus yada 2 tane ikiz dublex yaparak değerlendirmek istiyorum. Değerlendirmek derken aynı konumda 2 tane daha arsam ve 1 arsamdada 2 katlı evim var. O da toplamda ortalama 1500m2 ye yakın. Bu iki katlı ev tadilat istiyor yada (birçok kişi delisin diyor) yıkıp tek katlı, engelsiz müstakil bir ev yapmayı istiyorum. Merkez de fakat portakal bahçeleri içinde. Yani şehrin göbeğinde fakat evler 2 katlı ve bahçeli. İmar durumu oldukça iyi %40 iki kat. Bu yılki iznimde Belediyeden imar durumunu öğrenip mimar ile biraz taslak yapıp çalıştık. Mimar ın bana tavsiyesi ya 2+1 şeklinde 2 Blok olarak ortaya havuz. Benim isteğim 2 ikiz dublex isteyene havuz yada ortaya büyük havuz. Yada 2 müstakil Villa havuz lu. Fakat emlakçılarla görüştüm onlarıda alıp mimar ile beraber görüş alışverişinde bulununca onlar iki katlı sıra dublexler 5-6 tane daha uygun yada daireler şeklinde olsa daha mantıklı dediler. Şimdi asıl mesele; ben bu işi elbette yatırım olarak yapıyorum. Ama yukardada belirttiğim gibi aynı yerde 3tane 500m2 lik arsalarım var kendim için ayırdığım. Kendin yapmıcaksan biz yaplım %50 si senin olsun diye teklifte sunuyorlar. Arsayı satalım diyor emlakçılar. Müşteri de var. Benim amacım burayı betonlaştırmamak, en nihayetinde bende aynı Sokakta oturuyorum. Önceden imar durumu %20 iken bende dahil herkez 500m2 arsalara 100er m2 evler 2 katlı yaptırıp merkezde düzenli gergeniş bahçeli evler, kuş sesleri ile uyanaılabilen bir yer konumundaydı. Fakat imar planı değişince ben şimdi daireler yaparsam buranın özelliği gidecek. Ortalama tabanda 480 m2 inşaat alnı toplamda 960m. Ne yapayım? Arsa konumu olarak fiyatı yüksek ki ne kadar az yaprsam arsa maliyeti o kadar yükselio. 1200m2 ye 2 ikiz dublex 120m2 tabanda 280 er m2 lik dublex ler ( 4 aile )? 2 villa 240 m2 tabanda 480 er m2 lik (2 aile)? 96 m2 tabanda 196m2 5 dublex 2 blok 3/2 (5 aile) yada mütahitleri dinleyip 80taban 80 üst kat 160m2 lik 2 blok dublex 3/3 (6 aile). Yada birsürü daire ki buna ben olumlu yaklaşmadım. Her ihtimalde 720 m2 bahçe için yer kalıyor. Fakat sayı arttıkça düşen arsa miktarı azalıyor malesef.
Ortaca Dalyan 12 Km
Ortaca Sarıgerme 17Km
Dalman Havaalanı 16 Km
Göcek 19 Km

Büyük pahalı satması uzun sürer.
Orta satışı biraz zaman alır.
Küçük hemen satılır fakat mahallede araç koyacak yer bile kalmaz. Çevrenin özelliği gider.
Yada sat arsayı, kafanı ağrıtma ne yaparlarsa yapsınlar(Bencillik olur)
Yada arsayı2 ye böl sat, müstakil ev yapsınlar yada villa çevren güzel kalsın.

Siz olsanız ne yapardınız? Ticaret kafası + para hırsıylamı yoksa çevreci ve maddiyat düşünmeden ( yani Emlakçıların bana dedikleri gibi “ Sen enayi misin abi”) davranırdınız?