Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 552 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12
Toplam 37 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 37 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Kripto Paralarla ilgilenen varmi?

Üye
    Ettiği Teşekkür
    2
    6 mesaja 10 teşekkür aldı
    Yeni çıkan coinlere yatırım yapmak çok riskli eğer doğru analiz ve araştırma yapamıyorsanız btc ve eth yatırım yapmak en mantıklısı bence

2. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye pasha1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Alamanyanın Başkenti
    Ettiği Teşekkür
    95
    36 mesaja 246 teşekkür aldı
    MFET diye token var bir göz atın derim.
    Wesley Sneijder projeye destek veriyor.

https://www.cumhuriyet.com.tr/spor/e...-geldi-1986435
    Konu pasha1 tarafından (07 Ocak 2023 Saat 20:33 ) değiştirilmiştir.

Üye
    Ettiği Teşekkür
    2
    Alıntı pasha1 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    MFET diye token var bir göz atın derim.
    Wesley Sneijder projeye destek veriyor.

https://www.cumhuriyet.com.tr/spor/e...-geldi-1986435
    bu link Galatasaray spor haberi kripto ile ne alaka anlamadım

Tecrübeli Üye pasha1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Alamanyanın Başkenti
    Ettiği Teşekkür
    95
    36 mesaja 246 teşekkür aldı
    Alıntı bayern Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu link Galatasaray spor haberi kripto ile ne alaka anlamadım
    Merhaba bayern arkadasim,

Bir dönem Galatasaray'da da forma giyen Hollandalı eski futbolcu Wesley Sneijder, ağaçlandırma çalışmalarına destek olmak amacıyla Manisa'ya geldi.

Bu token agaclandirma karbon ayak izini gösteren bir token.

Google aratip bakabilirsin

Üye
    Ettiği Teşekkür
    2
    Alıntı pasha1 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba bayern arkadasim,

Bir dönem Galatasaray'da da forma giyen Hollandalı eski futbolcu Wesley Sneijder, ağaçlandırma çalışmalarına destek olmak amacıyla Manisa'ya geldi.

Bu token agaclandirma karbon ayak izini gösteren bir token.

Google aratip bakabilirsin
    Scam bir projeye benziyor bence

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    70
    57 mesaja 67 teşekkür aldı
    BTC ETH yatirin tren kalkiyo

Moderator hekimoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    132
    515 mesaja 1,088 teşekkür aldı
    illada ben bu islere bulasacagim diye karar verenlere benden tavsiye, belirli bir kar marji yakaladiktan sonra icerdeki ana paranizi mutlaka cekip sadece kar ile devam ediniz cünkü, kripto piyasasinin yasal güvencesi yok.

Üye
    Ettiği Teşekkür
    2
    Alıntı hekimoglu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    illada ben bu islere bulasacagim diye karar verenlere benden tavsiye, belirli bir kar marji yakaladiktan sonra icerdeki ana paranizi mutlaka cekip sadece kar ile devam ediniz cünkü, kripto piyasasinin yasal güvencesi yok.
    Bankaların çok mu yasak güvencesi var sanki bak bugünlerde lübnandaki bankalar halkın parasını çekmesine izin vermiyor nijerya günlük çekim limitini max 60 dolar yaptı btc 2008 krizinden sonra enflasyona karşı korunmak için çıkan bir varlık kriptolarda olan oynaklık ile dolar euro oynaklığı arasında çok bir fark yok bende neden mi bizim paramız yani euro şu son bir senede dolar karşısında %20 değer kaybetti %20 enflasyon karşısında değer kaybetti yani kafadan %30 para eridi bunu market alışverişinde görüyoruz zaten btc çıktığı günden beri son 3 yılda yatırım yapan birinin zarar ettiğini kimse söyleyemez 2 bin düşmüşse 10 binde yükselmiştir btc yani benden sana bir dost tavsiyesi bankadaki paraya çok güvenme garantide diye bugün banka vermiyorum kriz var dese ne yapacan zaten hepsi para karteli arkalarında devlet var

Tecrübeli Üye esmerkral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    389
    135 mesaja 308 teşekkür aldı
    Alıntı bayern Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    benden sana bir dost tavsiyesi bankadaki paraya çok güvenme
    iyi güzel söylersinde nereye koyup kendini güvence altina alacaksin ? yastik alti yapsan kara para olacak

Üye
    Ettiği Teşekkür
    2
    Alıntı esmerkral Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    iyi güzel söylersinde nereye koyup kendini güvence altina alacaksin ? yastik alti yapsan kara para olacak
    Almanya ingiltere abd gibi ülkelerdeki bankalara kolay kolay birşey olmaz bunlara bişey olursa zaten 3 dünya savaşı çıkmış diyebiliriz o zaman benim demek istediğim ülkeler mesela türkiye ırak lübnan gibi üçüncü dünya ülkeleri için geçerli

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    0 mesaja 0 teşekkür aldı
    kriptolar çöktü

Üye
    Ettiği Teşekkür
    2
    Alıntı bodrumrentacar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kriptolar çöktü
    Şuan değil ama 2024 Mart Nisan mayıs ayı alım zamanı 2024 ile 2025 arasında bitcoin 100 bin dolar yolculuğu başlayacak bence

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    67
    0 mesaja 0 teşekkür aldı
    Btc 11-2022 de 16000€ -
    BTC Bugün 35100€ - Hesbani herkes kendi yapsin
    Bence benim tahminim 2024
    -10 da BTC 120 000€ bu benim görüsüm yatirim tavsiyesi degil

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    328
    244 mesaja 358 teşekkür aldı
    Alıntı HK0815 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Btc 11-2022 de 16000€ -
    BTC Bugün 35100€ - Hesbani herkes kendi yapsin
    Bence benim tahminim 2024
    -10 da BTC 120 000€ bu benim görüsüm yatirim tavsiyesi degil
    bu sistem söyle isliyor,

ben bastan krypto ucuz iken 10.000 kyrpto aliyorum,

sonra orada burada diyorum ki, bakin, seneye krypto 10 veya 100 veya 1000 misli cikacak, ama bu yatirim tavsiyesi degil.

sonra tabi vatandas buna sazan gibi dalip aliyor kryptolari,

talep arttigi icin tabii krypto cikiyor. belirli seviyeye ulasinca ilk önce ben satmaya basliyorum :-)

16. Cengiz Bond üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye haveri68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    264
    205 mesaja 530 teşekkür aldı
    Arkadaslar
    egerki yaptirimla ilgilenmek istiyorsanioz ( Mert basaran i izleyin Dürüstce anlatiyor )

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    1 mesaja 2 teşekkür aldı

Kripto konusu son zamanlarda Ekonomik sebeplerden dolayi etrafta yine sikca konusulmaya baslandi, bu islemlere girmek isteyenlere bu konu hakkinda yardimci olabilecegini düsündügüm bir bilgilendirme yazmak istedim, biraz uzun :)

Her şeyden önce, yüksek riskli bir yatırım aracı olduğunu unutmayın.

Stres yapmam, uykusuzluk ve yorgunluk beni etkilemez, panikle işlem açmam veya kapatmam, çok okuyup kendimi geliştirmeyi seviyorum diyorsanız girin.

Öncelikle bu ufak testi çözün:

1. Şu an bir boğa piyasasında mıyız? Ben neden piyasalara boğa dönemlerinde girmek istiyorum?
    2. Piyasalar ve ekonomi hakkında ne kadar bilgiye sahibim?
    3. Yatırdığım parayı kaybedersem ne olur?
    4. Nakit akışım var mı?
    5. Hedeflediğim kazanç miktarı gerçekçi mi?
    6. Kumar mı oynuyorum?

Bunları cevapladıktan sonra isterseniz okumaya devam edebilirsiniz.

İlk vereceğim tavsiye, yatırdiğınız para kaybetmeniz durumunda canınızı acıtmayacak bir miktar olmalı. Yani o paradan ümidinizi kesmiş olun, sakın ama sakın borç alarak, kredi çekerek ev veya araba satarak bu işe başlamayın.

Destek konumlarından alım yapın ve aldığınız konumun %3-5 altına stop koyun. En kötü senaryoda %5 zarar edersiniz. Aç gözlü olmayın, karınızı alın devam edin.
    Hiçbir coinle duygusal bağ kurmayın, piyasa ile inatlaşmayın.

Teknik analiz öğrenin, direnç destek konumları nedir, trendler vs. Dominans, total, total2, dxy gibi verileri takip edin;(Yazinin sonunda kripto para terimler sözlüğü ekledim) bunlar düşünce piyasa nasıl etkilenir, yükselince nasıl etkilenir araştırın.

Çok fazla manipüle edilen coinlere bulaşmayın. Shitcoinlere yatırımları kısa dönem yapın, yani vur-kaç yapın bir daha bulaşmayın. Altcoinler çok ani düşer, ani yükselir; düşünce fomo yapmayın, hemen panikle satmayın.
    Eğer yatırım amaçlı koin alacaksanız, tüm paranızı tek bir coine yatırmayın, yatıracağınız coinin teknolojisini, arzını, toplam arzını araştırın.

Sistemi öğrenmek için küçük başlayın. Kendinizi iyice geliştirmeden margin işlemlere kesinlikle girmeyin; istatistiklere göre margin girenlerin %92'si kaybediyor.

YouTube ve Twitter'daki "gurular", kendi coinlerini reklam yaparak size o coinleri aldırmaya ve düşük yüzde artışlar sağlamaya çalışıp para kazanırlar. Kimseye güvenmeyin, kimseye inanmayın; piyasayı kimse tahmin edemez, özellikle söylüyorum: Abilerin, ablaların, arkadaşların, "x koin uçacak, kaçacak, seneye x dolar olacak" sözleriyle yatırım yapmayın.

Bizzat yaşadığım son olayla bunu örnekleyeyim: Pepe koin.
    Sevdiğim bir arkadaşım bir akşam telefon açtı, Pepekoin'i anlatıyor, fomolanmış (oğlu söylemiş). Açtım, baktım; nefes almadan mal yukarı gidiyor, kendisi de o anda kar da, satmasını veya kademeli satmasını en azından yatırdığı miktar kadar satmasını tavsiye ettim ve kabul etmedi. Nedeni çok iyi bir proje, bilmem hangi büyük firmalar, forexte ilk yüze giren zenginler destekliyormuş ve fiyatı 1 dolar olacakmış; ve olmadı, olması mümkün değil. Neden mi?

Ufak bir matematik hesabı yapalım:
    O an itibariyle Pepekoin fiyatı 1x 0.0008 USD, toplam arz 420,689,899,999,995 PEPE.
    Şimdi bu rakamı 1 ile çarpın; sizce sonuç gerçek mi?
    Wikipedia'ya göre, 31 Ocak 2019 itibarıyla dünyada dolaşımda yaklaşık 1,7 trilyon Amerikan doları olduğu tahmin ediliyor.
    Aynı hesabı kendisine de söylememe rağmen inandırıcı bulmadı ve çok büyük zarara uğradı.

Neyse, devam edelim.
    Size fayda sağlayacak haberleri takip edin; piyasadaki haberleri takip edin. Ülkelerin açıklamaları ne yönde, finans kurumları söz konusu coin için ne diyor vs. Futbol takımının haberini takip eder gibi takip edin.
    İlk önce çok para kaybetmemek için stop-loss nedir öğrenin; kaybetmeyi göze aldığınız oranı iyi belirleyin, ardından karı realize etmeyi öğrenin. Bu piyasanın başı sonu yok; bir günde %100 yapabilir ya da cüzdan değeriniz %90 değer kaybedebilir.

Eğitim alıp kişisel olarak gelişmeye özen gösterin. Yükselen coine atlamayın; takip portföyünüzü zamanla kendiniz oluşturacaksınızdır, bu piyasada fırsat asla bitmez; sabrınız yoksa sadece kaybedersiniz.
    Kısacası, öğrenmeden girmeyin. Birçok arkadaşım kulaktan dolma bilgilerle girdi, Lut kavmi gibi helak oldular. Kiminin borcu arttı, kimi umutsuz vakaya döndü.

Bir coine girmeden önce giriş ve çıkış yerinizi önceden planlayın. Kademeli olarak giriş yapın; ortalamayı düşürme fırsatı geldiği zaman bunu değerlendirin. Karlarınızı mutlaka realize etmeye çalışın; unutmayın, hiçbir şey sonsuza kadar yükselmez ve düsmez.

Nasıl bir yatırımcı olduğunuzu kendinize sorun; kendi beklentilerinizi realist ve dürüst bir şekilde kafanızda belirleyin. Kimisi için %30 iyi kardır, kimisi için %30 kötü bir kardır.
    O yüzden planlamanızda bu tarz durumları netleştirmeden yatırımınızı yapmayın.
    bir coine bütün paranızı bağlamayın. Güvendiğiniz projelere eşit şekilde dağılım yapın. Psikolojinizi diri tutun; psikoloji yönetimi, portföy yönetimini yapmanız için olmazsa olmazdır.

Eğer paranız varsa ama yatırımınızla ilgili zamanınız ve bilginiz yoksa, profesyonel olarak yatırım danışmanlığı veren kurumlarla çalışmayı deneyin.

İndikatörleri kullanın; almayı düşündüğünüz coinler için farklı indikatörler üzerinden değerlendirmesi yapın. Hacimsiz coinler adamı rezil de edebilir, vezir de. Unutmayın! Uzun vadeli bir alım yapacaksanız, coinin projelerini ve amacını çok iyi araştırmalısınız.

Hayatında dolar ya da gram altın alıp satmaktan başka bir yatırım aracı bilmeyen muhteşem yatırım danışmanı şahsiyetlerinden uzak durun. Yıllardır bu piyasa var, yıllarca da sürecek; o yüzden kabul etmeniz gereken ilk nokta aceleye gerek olmadığıdır. Bir fırsat kaçar, yenisi gelir; boşverin.

Grafikleri nasıl okunur, ona bir bakın. En basitinden "direnci kırdı" veya "desteğe geldi" gibi tabirleri anlamanız şart.
    İlk bir veya iki ay az parayla oynayın; ne bileyim maksimum 50-100 dolar koyun. Bakın, bakalım kar mı edeceksiniz, yoksa zarar mı?

Hangi borsayı kullanacaksanız, işlem açmadan önce mutlaka nasıl kullanıldığını öğrendiğinizden yüzde yüz emin olun. Almak isterken satarsınız, satmak isterken alırsınız vs. gibi durumlar olmasın. Stop emri neymiş, market ve limit emirleri arasındaki fark neymiş; bunları öğrenin.

Alacağınız koinin ne olduğunu az çok bilin. Tether alıp da neden yükselmiyor bu demeyin.

Margin/kaldıraçlı/futures işlemi açmayın; öğrenmeden girilmeyecek toplardır bunlar. Spot'tan koin alıp satın sadece.

Borsa olarak hacimli ve birçok koini olan borsaları tercih edin, mümkünse bir tanıdığınızın referans kodu ile üye olun (bu size daha az komisyon ödemenizi sağlar).
    Borsaya nasıl para yatıracağınızı öğrenin; burada dikkat edilmesi gereken nokta, adresi doğru yazıp yazmadığınız, yanlış adrese yollarsanız paranızı geri alamazsınız.

son olarak unutmayın bu dünyada birileri kazanır diğerleri kaybeder yani herkesin kazandığı bir dünya olamaz.
    bir ayda da uzman kesilip yatırım tavsiyesi vermeyin. kesin konuşmayın. kesin konuşandan da uzak durun.

Kripto para terimleri sözlügü!
    • accumulation: "...boğa dönemi için alım, ayı dönemi için satış fırsatı olabilir"
    • airdrop: "verilen görevleri yerine getiren kullanıcılara ücretsiz olarak o coin'in dağıtmasıdır."
    • ath: all-time high "bir kripto paranın ulaştığı en yüksek değer"
    • atl: all-time low "bir kripto paranın ulaştığı en düşük değer"
    • breakout: "grafikte belirgin bir direnç ya da destek seviyesinin aşılması"
    • btfd: buy the fucking dip, "fiyatın aniden düştüğü noktalardan alım yaparak kazanç sağlamak"
    • coin burn: coin yakma, "özellikle yeni coinlerde, dolaşımdaki coinin bir daha kullanılamayacak şekilde azaltılması"
    • referral: bir borsaya başkasının referans linkiyle kayıt olma ya da sizin linkinizle başkasının kaydolması, "komisyon indirimi için kullanılan yöntem"
    • dump: yüksek hacimli satış, "özellikle pump yemiş coinlerde görülen, fiyatın hızlı bir şekilde düşmesine sebep olan durum"
    • fiat: devlete bağlı olmayan kağıt para, "altın ya da gümüş karşılığı olmayan kağıt para"
    • fomo:fear of missing out, "bir trendi kaçırma korkusu"
    • fud: korku, belirsizlik, şüphe, "genellikle negatiflik ve korku yaratma amacı taşıyan söylentiler"
    • ico: initial coin offering, "bir coinin fon toplayarak halka arz edildiği ilk aşama"
    • hodl:holding on for dear life, "bir coini ne kadar düşerse düşsün tutma stratejisi"
    • halving: bitcoinin blok ödülünün yarıya düşmesi, "her 210.000 blokta gerçekleşen ve blok ödülünün yarıya indiği bir durum"
    • hype: fiyatları söylenti ya da haberlerle şişirme, "fiyatları manipüle etme amacıyla oluşturulan yoğun ilgi"
    • leg: yukarı doğru beklenen yeşil mum, "grafikteki yükselişin belirgin bir göstergesi"
    • scalp: "kaldıraçlı işlemlerde anlık yüksek riskli kazanma stratejisi"
    • scamcoin: "piyasadan haksız kazanç elde etmek amacıyla üretilen dolandırıcı coin"
    • stop-loss: "daha büyük kayıpları önlemek için belirlenen bir fiyat seviyesine konulan satış emri"
    • trade: "finansal varlık alım-satımı"
    • karı realize etmek: "kazançları realize etmek, kârın bir kısmını satış yaparak gerçekleştirmek"

Sorusu olanlara vakit buldukca cevap vermeye calisacagim, lütfen herhangi bir koin´in gelecegi hakkinda, yada fiyati hakkinda soru sormayin, ben kendim bilsem zaten suan bu yaziyi sizlere mutfaktan degil yat´tan yaziyor olurdum
    Aktif olarak Trade yapiyormuyum, evet.. Herkese Bol kazanclar

19. 2 kişi timucin üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye haveri68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    264
    205 mesaja 530 teşekkür aldı
    Alıntı timucin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Her şeyden önce, yüksek riskli bir yatırım aracı olduğunu unutmayın.

Stres yapmam, uykusuzluk ve yorgunluk beni etkilemez, panikle işlem açmam veya kapatmam, çok okuyup kendimi geliştirmeyi seviyorum diyorsanız girin.

Öncelikle bu ufak testi çözün:

1. Şu an bir boğa piyasasında mıyız? Ben neden piyasalara boğa dönemlerinde girmek istiyorum?
    2. Piyasalar ve ekonomi hakkında ne kadar bilgiye sahibim?
    3. Yatırdığım parayı kaybedersem ne olur?
    4. Nakit akışım var mı?
    5. Hedeflediğim kazanç miktarı gerçekçi mi?
    6. Kumar mı oynuyorum?

Bunları cevapladıktan sonra isterseniz okumaya devam edebilirsiniz.

İlk vereceğim tavsiye, yatırdiğınız para kaybetmeniz durumunda canınızı acıtmayacak bir miktar olmalı. Yani o paradan ümidinizi kesmiş olun, sakın ama sakın borç alarak, kredi çekerek ev veya araba satarak bu işe başlamayın.

Destek konumlarından alım yapın ve aldığınız konumun %3-5 altına stop koyun. En kötü senaryoda %5 zarar edersiniz. Aç gözlü olmayın, karınızı alın devam edin.
    Hiçbir coinle duygusal bağ kurmayın, piyasa ile inatlaşmayın.

Teknik analiz öğrenin, direnç destek konumları nedir, trendler vs. Dominans, total, total2, dxy gibi verileri takip edin;(Yazinin sonunda kripto para terimler sözlüğü ekledim) bunlar düşünce piyasa nasıl etkilenir, yükselince nasıl etkilenir araştırın.

Çok fazla manipüle edilen coinlere bulaşmayın. Shitcoinlere yatırımları kısa dönem yapın, yani vur-kaç yapın bir daha bulaşmayın. Altcoinler çok ani düşer, ani yükselir; düşünce fomo yapmayın, hemen panikle satmayın.
    Eğer yatırım amaçlı koin alacaksanız, tüm paranızı tek bir coine yatırmayın, yatıracağınız coinin teknolojisini, arzını, toplam arzını araştırın.

Sistemi öğrenmek için küçük başlayın. Kendinizi iyice geliştirmeden margin işlemlere kesinlikle girmeyin; istatistiklere göre margin girenlerin %92'si kaybediyor.

YouTube ve Twitter'daki "gurular", kendi coinlerini reklam yaparak size o coinleri aldırmaya ve düşük yüzde artışlar sağlamaya çalışıp para kazanırlar. Kimseye güvenmeyin, kimseye inanmayın; piyasayı kimse tahmin edemez, özellikle söylüyorum: Abilerin, ablaların, arkadaşların, "x koin uçacak, kaçacak, seneye x dolar olacak" sözleriyle yatırım yapmayın.

Bizzat yaşadığım son olayla bunu örnekleyeyim: Pepe koin.
    Sevdiğim bir arkadaşım bir akşam telefon açtı, Pepekoin'i anlatıyor, fomolanmış (oğlu söylemiş). Açtım, baktım; nefes almadan mal yukarı gidiyor, kendisi de o anda kar da, satmasını veya kademeli satmasını en azından yatırdığı miktar kadar satmasını tavsiye ettim ve kabul etmedi. Nedeni çok iyi bir proje, bilmem hangi büyük firmalar, forexte ilk yüze giren zenginler destekliyormuş ve fiyatı 1 dolar olacakmış; ve olmadı, olması mümkün değil. Neden mi?

Ufak bir matematik hesabı yapalım:
    O an itibariyle Pepekoin fiyatı 1x 0.0008 USD, toplam arz 420,689,899,999,995 PEPE.
    Şimdi bu rakamı 1 ile çarpın; sizce sonuç gerçek mi?
    Wikipedia'ya göre, 31 Ocak 2019 itibarıyla dünyada dolaşımda yaklaşık 1,7 trilyon Amerikan doları olduğu tahmin ediliyor.
    Aynı hesabı kendisine de söylememe rağmen inandırıcı bulmadı ve çok büyük zarara uğradı.

Neyse, devam edelim.
    Size fayda sağlayacak haberleri takip edin; piyasadaki haberleri takip edin. Ülkelerin açıklamaları ne yönde, finans kurumları söz konusu coin için ne diyor vs. Futbol takımının haberini takip eder gibi takip edin.
    İlk önce çok para kaybetmemek için stop-loss nedir öğrenin; kaybetmeyi göze aldığınız oranı iyi belirleyin, ardından karı realize etmeyi öğrenin. Bu piyasanın başı sonu yok; bir günde %100 yapabilir ya da cüzdan değeriniz %90 değer kaybedebilir.

Eğitim alıp kişisel olarak gelişmeye özen gösterin. Yükselen coine atlamayın; takip portföyünüzü zamanla kendiniz oluşturacaksınızdır, bu piyasada fırsat asla bitmez; sabrınız yoksa sadece kaybedersiniz.
    Kısacası, öğrenmeden girmeyin. Birçok arkadaşım kulaktan dolma bilgilerle girdi, Lut kavmi gibi helak oldular. Kiminin borcu arttı, kimi umutsuz vakaya döndü.

Bir coine girmeden önce giriş ve çıkış yerinizi önceden planlayın. Kademeli olarak giriş yapın; ortalamayı düşürme fırsatı geldiği zaman bunu değerlendirin. Karlarınızı mutlaka realize etmeye çalışın; unutmayın, hiçbir şey sonsuza kadar yükselmez ve düsmez.

Nasıl bir yatırımcı olduğunuzu kendinize sorun; kendi beklentilerinizi realist ve dürüst bir şekilde kafanızda belirleyin. Kimisi için %30 iyi kardır, kimisi için %30 kötü bir kardır.
    O yüzden planlamanızda bu tarz durumları netleştirmeden yatırımınızı yapmayın.
    bir coine bütün paranızı bağlamayın. Güvendiğiniz projelere eşit şekilde dağılım yapın. Psikolojinizi diri tutun; psikoloji yönetimi, portföy yönetimini yapmanız için olmazsa olmazdır.

Eğer paranız varsa ama yatırımınızla ilgili zamanınız ve bilginiz yoksa, profesyonel olarak yatırım danışmanlığı veren kurumlarla çalışmayı deneyin.

İndikatörleri kullanın; almayı düşündüğünüz coinler için farklı indikatörler üzerinden değerlendirmesi yapın. Hacimsiz coinler adamı rezil de edebilir, vezir de. Unutmayın! Uzun vadeli bir alım yapacaksanız, coinin projelerini ve amacını çok iyi araştırmalısınız.

Hayatında dolar ya da gram altın alıp satmaktan başka bir yatırım aracı bilmeyen muhteşem yatırım danışmanı şahsiyetlerinden uzak durun. Yıllardır bu piyasa var, yıllarca da sürecek; o yüzden kabul etmeniz gereken ilk nokta aceleye gerek olmadığıdır. Bir fırsat kaçar, yenisi gelir; boşverin.

Grafikleri nasıl okunur, ona bir bakın. En basitinden "direnci kırdı" veya "desteğe geldi" gibi tabirleri anlamanız şart.
    İlk bir veya iki ay az parayla oynayın; ne bileyim maksimum 50-100 dolar koyun. Bakın, bakalım kar mı edeceksiniz, yoksa zarar mı?

Hangi borsayı kullanacaksanız, işlem açmadan önce mutlaka nasıl kullanıldığını öğrendiğinizden yüzde yüz emin olun. Almak isterken satarsınız, satmak isterken alırsınız vs. gibi durumlar olmasın. Stop emri neymiş, market ve limit emirleri arasındaki fark neymiş; bunları öğrenin.

Alacağınız koinin ne olduğunu az çok bilin. Tether alıp da neden yükselmiyor bu demeyin.

Margin/kaldıraçlı/futures işlemi açmayın; öğrenmeden girilmeyecek toplardır bunlar. Spot'tan koin alıp satın sadece.

Borsa olarak hacimli ve birçok koini olan borsaları tercih edin, mümkünse bir tanıdığınızın referans kodu ile üye olun (bu size daha az komisyon ödemenizi sağlar).
    Borsaya nasıl para yatıracağınızı öğrenin; burada dikkat edilmesi gereken nokta, adresi doğru yazıp yazmadığınız, yanlış adrese yollarsanız paranızı geri alamazsınız.

son olarak unutmayın bu dünyada birileri kazanır diğerleri kaybeder yani herkesin kazandığı bir dünya olamaz.
    bir ayda da uzman kesilip yatırım tavsiyesi vermeyin. kesin konuşmayın. kesin konuşandan da uzak durun.

Kripto para terimleri sözlügü!
    • accumulation: "...boğa dönemi için alım, ayı dönemi için satış fırsatı olabilir"
    • airdrop: "verilen görevleri yerine getiren kullanıcılara ücretsiz olarak o coin'in dağıtmasıdır."
    • ath: all-time high "bir kripto paranın ulaştığı en yüksek değer"
    • atl: all-time low "bir kripto paranın ulaştığı en düşük değer"
    • breakout: "grafikte belirgin bir direnç ya da destek seviyesinin aşılması"
    • btfd: buy the fucking dip, "fiyatın aniden düştüğü noktalardan alım yaparak kazanç sağlamak"
    • coin burn: coin yakma, "özellikle yeni coinlerde, dolaşımdaki coinin bir daha kullanılamayacak şekilde azaltılması"
    • referral: bir borsaya başkasının referans linkiyle kayıt olma ya da sizin linkinizle başkasının kaydolması, "komisyon indirimi için kullanılan yöntem"
    • dump: yüksek hacimli satış, "özellikle pump yemiş coinlerde görülen, fiyatın hızlı bir şekilde düşmesine sebep olan durum"
    • fiat: devlete bağlı olmayan kağıt para, "altın ya da gümüş karşılığı olmayan kağıt para"
    • fomo:fear of missing out, "bir trendi kaçırma korkusu"
    • fud: korku, belirsizlik, şüphe, "genellikle negatiflik ve korku yaratma amacı taşıyan söylentiler"
    • ico: initial coin offering, "bir coinin fon toplayarak halka arz edildiği ilk aşama"
    • hodl:holding on for dear life, "bir coini ne kadar düşerse düşsün tutma stratejisi"
    • halving: bitcoinin blok ödülünün yarıya düşmesi, "her 210.000 blokta gerçekleşen ve blok ödülünün yarıya indiği bir durum"
    • hype: fiyatları söylenti ya da haberlerle şişirme, "fiyatları manipüle etme amacıyla oluşturulan yoğun ilgi"
    • leg: yukarı doğru beklenen yeşil mum, "grafikteki yükselişin belirgin bir göstergesi"
    • scalp: "kaldıraçlı işlemlerde anlık yüksek riskli kazanma stratejisi"
    • scamcoin: "piyasadan haksız kazanç elde etmek amacıyla üretilen dolandırıcı coin"
    • stop-loss: "daha büyük kayıpları önlemek için belirlenen bir fiyat seviyesine konulan satış emri"
    • trade: "finansal varlık alım-satımı"
    • karı realize etmek: "kazançları realize etmek, kârın bir kısmını satış yaparak gerçekleştirmek"

Sorusu olanlara vakit buldukca cevap vermeye calisacagim, lütfen herhangi bir koin´in gelecegi hakkinda, yada fiyati hakkinda soru sormayin, ben kendim bilsem zaten suan bu yaziyi sizlere mutfaktan degil yat´tan yaziyor olurdum
    Aktif olarak Trade yapiyormuyum, evet.. Herkese Bol kazanclar
    Yazdigin sey aslinda borsanin Kurali ve özeti ( Ben borsayla ilgileniyorum Hemde BIST ) oraya Daha hakimim Ama Mert Basaran Türkiyede Kendi capinda Guru dur ve güvenilir birisidir ,Obile Coin le ilgileniyorum diyor ama sadece iki Coin Tavsiye ediyor Bitcoin Ve Etherium ama su an Yüksek diyor biraz düssün 2024 Ortasina Kadar alim firstati verdikce al veya ekle diyor .

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)