Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 547 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 25 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Kalorifer sorusu

Kicket Birbey 3.0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Republic of Beceriksizler
    Ettiği Teşekkür
    557
    1,181 mesaja 2,278 teşekkür aldı

Kalorifer sorusu

Arkadaşlar,

benim Kellerde merkezi Vailant Kalorifer komisi var.

Menüden ayarlayabiliyorsunuz hangi saatlerde ve kaç dereceye kadar ısıtsın diye.

Anlamadığım kalorifer nerden anlıyor evin içinin kaç derece olduğunu?

Odalarda kaloriferin üzerinde bir derece yok. Thermostatda bildiğimiz ellen çevrilen termostat. Çözemedim.

Yoksa bu fonksiyon varda özel cihazmı gerekiyor?

Binanı dışında ama bir Fühler var üzerinde Vailant yazan.

Sistem daha iki üç senelik.

Fikri olan varmı?

Teşekkürler.

2. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    1,643
    1,614 mesaja 3,316 teşekkür aldı
    Usta yukarida odalarda termostadlar varya digital....yada ypksa sorun degil onlar ,, iceriyi
    Aussentermostadda disariyi ölcüyor..
    Icerdekiler 22 veya 24 dereceye ulastimmi abschalten yapiyor asagiya komut veriyor ve ruhemoda geciyor..
    Bence böle
    Dis icinse ysni aussentermostatfühler, 5 derece veya ayara göre 5 in altina dusunce aleti aciyor,,yukarisinda kapatiyor,,
    Konu webci tarafından (28 Eylül 2022 Saat 21:31 ) değiştirilmiştir.

4. 2 kişi webci üyemize teşekkür etti:

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Tamda anlamdığım evin içindeki şıcaklığı nasıl biliyor.

Misal zemin kat 19 derece. Catı kat 18 dere.

20 dereceye gelince kapat dedim.

Nerden bilyorki hangi oda kaç derecede?

Digital termostat değilki.

Tecrübeli Üye murat39 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    2,253
    310 mesaja 604 teşekkür aldı
    Aynen Webci ustanin yazmis oldugu gibi.

Kaloriferlerin ayarlarda Heizkurvesi var. (Bu ayar usta isi..)
    Kac dereceye kadar Sicak suyu kalorifer icinde dolastiracaksa. Disariyi ölcüyor.Evin dis cephesinde Thermometer vardir.
    Icerden de sen kaloriferi kac ayara acarsan onu biliyor.Ona göre kendi ayarliyor.
    Heizkurveyi düsük yapilsa mesela o zaman 45 derece kalorifer icerisindeki suyu dolastirir.Kendini bile isitmaz.
    Diger tarafta Heizkurve 75 derece seklinde acilsa kaloriferin icerisinde 75 derece sicak su dolasir.
    Ayar lar usta isi.Yöreye ve binanin kuzeye mi Izolasi var mi..hepsi bu ayarda rol oynuyor. Bu heizkurve iyi ayarlanmasi gerekir.Yoksa Siz kaloriferi acsaniz dahi isitmaya bilir.
    Yanlis ayar ya evi isitmaz ya da gereksiz asiri sicak yapar fazla yakit yakar.Onun icin bu ayar Usta isi.

https://heizung.de/heizung/wissen/th...hre-bedeutung/

Artan gaz Fiatlarindan dolayi bircok ev sahipleri dereceleri biraz düsürdü.
    (Kanun ev sahiplerinden belli derece de tutma mecburiyeti kaldirdi.)

Tam olarak ölcmesini istiyorsan Digital mesela Fritzbox un Thermostatlari..Programlarsin.Fritzbox üzeri.Saat kacta kac derece olacak ne zaman kapanacak.Bunlar Thermostatin icerisinde Pim Var.O pim Kaloriferi belli programlanan veya cevrilen mesela 3 ayar a gelince onu ölcüyor ve Pim i ona göre ayarliyor.Aciyor veya kapatiyor.
    Digital olan Thermostatlar ayari daha ayarli tutuyor. Elle cevrilenler ortalama.

https://www.youtube.com/watch?v=LwMsO3ALeTw

https://www.youtube.com/watch?v=fohS0h5LI7I

https://www.youtube.com/watch?v=LwMsO3ALeTw

https://www.youtube.com/watch?v=W2UcApNqQdA

Genel bilgi:
    Yaz süresince acilmayan kalorifer Thermoistatlarin arkasindaki Pim sabit kaliyor Hareket etmiyor ayni kaliyor.
    Problem yasanirsa Thermostat cikartilip, Pim icine dogru hareket ettirmek problemi cözer.Sakin Pim i Penseyle cekmeyin Sicak su gelir,Kapatamazsiniz.
    Konu murat39 tarafından (28 Eylül 2022 Saat 22:08 ) değiştirilmiştir.

7. 2 kişi murat39 üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    1,643
    Alıntı Birbey 3.0 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tamda anlamdığım evin içindeki şıcaklığı nasıl biliyor.

Misal zemin kat 19 derece. Catı kat 18 dere.

20 dereceye gelince kapat dedim.

Nerden bilyorki hangi oda kaç derecede?

Digital termostat değilki.
    Usta körperdeki termostat odanin sicakligini ölcüyor,,kafasi solltemperaturu ölcüyor,,eger odanin sicakligi kafadaki dereceden daha sicaksa ventilin icindeki bir cubuk ileriye itiliyor ve devre disi birakiyor taki istenilen sicaklik tekrar geri gelene kadar,,aynen arabanin benzinpumpesi gibi,,gaza bas brnzin fiskirtiyor,gazi birak oradaki metal cubuk benzini krsiyor,,cok badit prenzip yani..
    Sayet digital olsaydi ve bodrnheizungun oldaydi murat ustanin yazdigi gibi heizkurveye göre calisirdi..bildigim kadariyla je kurze heizkurve desto mehr wärme..
    Je länge desto mehr wege..

9. 2 kişi webci üyemize teşekkür etti:

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Tamam Thermostatın içinde Fühler var. Misal 3'e açtım Thermostatı. 3 demek 20 derece demek. Tamam 20 dereceye gelince kapatıyor, düşerse açıyor ventili.

Buraya kadar tamam.

Ama aşağıda kombide odaları kaç derecede istiyorsun diye soruyor. Ben 20 ayarladım, gece 18.

Şimdi ben Thermostatı 3 de gece bırakdım. Bu 20 derece demek. Ama aşağıya dediğim gibi 18 dereceye ayarladım.

Şimdi Thermostat Ventili açmış oluyor. 20 derece yapmaya çalışıyor. Ama aşağıda 18. Nasıl olacak bu iş?

Ettiği Teşekkür
    2,253
    Baslangicta ayni bende Birbey ustanin sordugu soruya takilmistim.Bir kac defa ustalar gelip ayarlarken anlattilar ondan sonra olayi kavradim.
    Cogu arkadaslar icin faydali bilgi bu paylasim.

Yani Pim calismazsa tutukluk yapsa odanin icerisindeki ayar tutmaya bilir.Thermostat bozuk sa...
    Ister kendi eviniz olsun ister Kirada bu bilgi.

Webci ustam bu Heizkurve olayi Bodenheizung disi Normal wand Heizkörperler de de bu ayar önemli.
    Mehrfamilien haus un birisinde Türkbir Firma Heizung u takti bir türlü ince ayari yapamadilar.Bir türlü Daireler isinmadi.
    Baska biri geldi MAkinanin gücü yetmiyor..Birisi geldi Pompa basinc yapmiyor dedi...En sonunda
    Teknik servisi cagirdim bu Heizkurve yi ve Ince ayarlari yaptilar.Sistem güzel calismaya basladi.
    Bu ayar isi kendi basina bir ustalik istiyor.Her kes ayarlayamaz.Mesela normal sicak su ayari.Fazla düsürürsen sistemi bozuyor,icerisine Kirec baglatiyor..Legionelle olusumu... gibi problem yaratiyor...Fazla acarsan hem fazla yakit hem de sorumluluk birisi elini ne yaksa.

Birbey eger ki asagidaki ayarla odadaki ayar arsinda farklilik oluyorsa Bu Makinanin Heizkurvesi ni optimieren yapmak gerekir.Bu da daha cok anlayan kisinin isi.Ben 30 senedir bu ayari cözemedim.Icinde olman gerekir.
    2 derece diffrenz e fazla takilma.
    Evde yenisin.Önce komple bir ortalamsini alacaksin.Mesela Makinasi Kellerde ..Kellerden sicak su 70 dereceyle gelse.1 KAt 65 dereceye düser CAtiya gelene kadar sogur 55 olur.Icabinda Bütün binanin ortalamsini alip ona göre ayarlanmasi gerekiyor.Bu ayar takip bazen aylar sürüyor.
    Heizkurve degisince icabinda 4 derece ayarlanan dan fazla sicak oluyor.Düsürülüyor. ve 2 hafta takip etmek gerekiyor.ayarin oturmasi.

Sordugun soruya gelince
    Icerisindeki Pim su girisini ayari istedigin boyuta geldiginde ayarliyor.Orada sicakliga geldim deyip fazlasini acmiyor.Mesela 18 derece.Digital thermostatlar daha hassas calisir.Cevirmeli ler de 18 ??

Öbür odada da sicak istiyorsun.Thermostati 4 e alinca Pim i ona göre itip fazla aciyor.Olay Thermostat ve Pim olayinda Senin sorunun cevabi.

Kaloriferin icerisinde zaten 65 derece sicak su dolasiyor.SAdece Thermostat pim akimi gaz vermeyi sinirliyor.webci ustamin tarif ettigi gibi.
    Her odada kalorifer var ve Her kaloriferin de Thermostati var.Onun icin de farkli ayarlari ayarlarsin.
    Birini fazla acarsin fazla su girer..isitir..Birini kapatirsin su azalir. ilik olur veya kapanir.Senin elinde.
    Thermostat tan acik kalorifer yoksa hepsi kapaliysa.Su akimindan geri dönen su derecesinden makina anliyor.Tamam ihtiyac yok.deyip calismiyor.

(Thermostatsiz ayar kafalari da var onlar kendi acmis oldugunuz sekilde yanar kendini kapatmaz.Türkiye deki evler merkezi sistem isitma oldugundan Sicak oldugunda camlari aciyorlar.Thermostat olayi yeni yeni.)
    Konu murat39 tarafından (28 Eylül 2022 Saat 23:01 ) değiştirilmiştir.

12. 2 kişi murat39 üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    1,643
    Alıntı Birbey 3.0 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tamam Thermostatın içinde Fühler var. Misal 3'e açtım Thermostatı. 3 demek 20 derece demek. Tamam 20 dereceye gelince kapatıyor, düşerse açıyor ventili.

Buraya kadar tamam.

Ama aşağıda kombide odaları kaç derecede istiyorsun diye soruyor. Ben 20 ayarladım, gece 18.

Şimdi ben Thermostatı 3 de gece bırakdım. Bu 20 derece demek. Ama aşağıya dediğim gibi 18 dereceye ayarladım.

Şimdi Thermostat Ventili açmış oluyor. 20 derece yapmaya çalışıyor. Ama aşağıda 18. Nasıl olacak bu iş?
    Usta o is kombinin isi..
    O saatlerde yukarda istedigin kadar kafayi burgala bisey olmaz..
    Cünkü kombi übernehmen yapiyor,kombi sicak suyuda ayarliyor,sadece sicakligi degil..bence aleti fazla kurcalama bir ayarda birak,unutmaki kombiyi belli dereceden asagi tutmak icinde kirec yapar..ben sadece yukardan ayar yapiyorum,,guzelde calisiyor,,bende yukarda heitkörper asagids bodrnheizung var..
    Yeri gelmisken sunuda yazayim,,kombinin wartezeitini cok kisa tutmak mesela 5dk,15dk,gibi abgas birikimi yapiyor,yani kisa drvre ac kapalar alette oxidin sikismasina sebep oluyor ve havalandirma gerceklesmedigi icin duman cikamsyip c02 sensor a sikisiyor,buda devamli bu parcayi degisturmene sebep olabiliyor,,
    Konu webci tarafından (28 Eylül 2022 Saat 22:43 ) değiştirilmiştir.

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Tamamda gece niye 20 derecede olsun oda.

Yani anladığım kadarıyla gece Termostat 3'de olsa, yani 20 derece demek 3'e getirince, yine oda 18 dereceyi bulunca kapatıyor.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    1,643
    Bence alisana kadar gunlük saatlik aylik bu oda böyle olsun ayarlarini kapatman..standart kullan ..alisinca ve daha fazla aletten faydalaninca o ayarlari yaparsin..
    Bence sadece termostaddan ayar yap ve kombiyi kurcalama usta..
    Su ayarini da kisma..65 okey..55 dusuk..

16. webci üyemize teşekkür edenler:

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Su olayı tamam. Salmonelle karşı.

Ama Kalorifer olayını cözmem lazım kafamda.

Dönem tasarruf dönemi.

Vaillant servisini zaten getireceğim. Wartung hiç olmamış 2-3 senedir yani takdı takılalı. 130 Euro falan tutuyor bakımı parçalar dahil.

Ettiği Teşekkür
    2,253
    Bir bey webci ustamin dedigi gibi
    Güzel calisiyorsa öyle birak bu kisi takip et.
    Aksam zaten ihtiyac disinda yatmaya gidince 0 kapat.Herkes okula ise gidiyor.
    Ihtiyac halinde ise Thermostati ac calis sin.Bu sekilde devamli acik biraksan fazla yakar.Ihtiyac halinda acacaksin.
    Su an ayda 260 € ödedigim Gaz fiati Stadtwerke simdi 690 € cekiyorlar Hesapdan ayda senede tutar 8.280€ onun icin tasarruflu kullanim.

Bodenheizung da ise ayari kisarsin ama kapatamazsin.
    Konu murat39 tarafından (28 Eylül 2022 Saat 23:14 ) değiştirilmiştir.

19. murat39 üyemize teşekkür edenler:

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Benim hedefim 06.00 - 08.00 arası 20 derece olsun. Sonra saat 15.30 - 22.00 hafta içi ve hafta sonu 06.00 - 24.00 hepsi otomatik 20 derecede olsun. Diğer saatler kapatsın.

Programmlana termostat ile kolay. Ben sadece eğer kombi bunu yapabiliyorsa programmlanabilen termosta almadan yapmak.

Öyle ac kapa zor iş.

Çocuklar sabah üşümesin istiyorum.

Geceleri sadece dereceye inince 18 dereceye kadar ısıtsın.

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    4,388 mesaja 9,676 teşekkür aldı
    Birbey odalarda ayrı thermostat yoksa tam ayarlayamazsın sadece kombi de dışarı thermostatı varsa

kombi hava durumuna göre kendini ayarlar ama odanın

Tam kontrol etmek istiyorsa akillı thermosa takacaksın

çok değişik thermostat lar var istedigin saatte istediğin dereceye ayarlayacak

ancak smart thermostatlarla tam ayar mümkün

Fritzbox da Smart Home ile çalışanıda var https://www.homeandsmart.de/dect-the...test-vergleich

22. hOrOz üyemize teşekkür edenler:

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Öyle yapacagim. Programmierbare almak lazim. Ama hic bir yerde yok internetde.

Wifi, Dect ve Zigbee'li istemiyorum. Yatak odalarinda olsun isin istemiyorum.

Bluetootlu bulsam alacagim. Ayarlarken rahat oluyor.

Ama internetde yok. Sadece amazonda biri satiyor. 3 tanesine 200 Euro istiyor firsatci.
    Konu Birbey 3.0 tarafından (29 Eylül 2022 Saat 00:06 ) değiştirilmiştir.

Moderator atsiz77 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ne Mutlu TÜRKÜM Diyene
    Ettiği Teşekkür
    1,298
    524 mesaja 1,151 teşekkür aldı
    @Birbey 3.0 ;

evde sadece duvarda 1 thermostatmı var ?

Tasarruf etmek için elektronik “ thermostatkopf „ almak şart değil.

Şimdi kazanın ön sıcaklığını 58 dereceye indir ve 2-3 gün öyle kalsın sistemin petekleri normal kullanmaya devam et.

Heizkurve öyle zor bi şey değil öyle düşündüğünüz gibi, tam evin ölçüsüne göre bi ayarı bulmanız belki günler harda haftalar alabilir o yüzden teknik bi uzman çağırmanız sadece parayı dışarı atmış oluyorsunuz.

Yukarda ön sıcaklığı ayarladık 58 dereceye şimdi Heizkurveyi 1.5 altında tutmaya bakmamız gerek en ideali 0.75 - 0.50 olur bunu başarmak için evdeki peteklerin büyüklüğü yer ısıtması odaların büyüklüğü gibi çok faktörler oynuyor.

Şu anki ayarlı olan değeri not al bi kenarda dursun ayardan 0.25 düşük bi değere ayarla ve öyle kalsın. Yüne 1-2 gün sisteme dokunma. Sıcaklık iyi ise ön sıcaklığı derecesini tekrar biraz indir ve tekrar bekle bu böyle gidiyor taksi ev soğumaya başladığına kadar o zaman minimum ön sıcaklık derecesini bulmuş olursun.

Heizkurveyi misal arabadaki “ drehmoment “ olarak düşünebiliriz ne kadar düşük devirde arabayla gidersen daha az yakar ama şehir içi hep yüksek devirde gidersen daha fazla yakıt harcarsın.

İnşâAllah anlatabilmişimdir

Ben böyle büyük bi autohaus büroları 19 / 20 dereceye ayarladım petekleri isterlerse 5 alsınlar … ayarlamak biraz sabır ve zaman istyor sadece.

25. atsiz77 üyemize teşekkür edenler:

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Haftaya kaloriferci gelecek. Komsu köyde Vaillant'in Heizungsbaueri var, benimki Vaillant, Wartung yapilcak dedim, burun kivirdi isim cok diye.

Diger yan köyde Buderus kalorifercisi var. 40 yilldir Heizungsbauer. O dedi ben yaparim bakimi, ancak Vaillant'dan degisecek parcalari getirmem lazim.

Onunla anlastim. Gelip bakimini yapacak. Artik onada Heizungskurveyi baktiracagim.

Benim eve takan burdaki köydeki kaloriferci emekli olmus. Birakmis artik.

Bu ara acayip zor usta bulmak. Kücük islere kimse yogunlukdan dolayi gelmek istemiyor. Bu sagolsun yine yaparim dedi bayisi olmasa bile. Bizim burdaki kasabada en cok kaloriferler bakan o herhalde. Arabalarini hep bizim kasabada görüyorum.

Bakalim bir gelsin haber ederim ne dedi diye..
    Konu Birbey 3.0 tarafından (30 Eylül 2022 Saat 13:55 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye Ejderabi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    147
    110 mesaja 197 teşekkür aldı
    Birbey zaman tasarruf zamani sana katiliyorum ondan bende bu sene benim makinayla daha derin ilgilendim ve bazi ayarlar yaptim.

Warmwasser 50 derece yaptim ( eskiden 58 dereceydi)
    Warmwasser 6h-23h arasi yaptim (eskiden 24 saat calisiyordu)
    Ev sicakligini normal 20 derece yaptim (eskiden 22 dereceydi)
    Ev sicakligini gece 18 derece yaptim (eskiden 20 dereceydi)

Tabiki "Legionellen" sorunu var onun icinde haftada 1 defa 1 saatligine 60 dereceye yükseliyorum su isitisini. Bunu bana kaloriferciler anlatamaddi ama youtube sayesinde yaptim.

Bende bu islem sayesinde senelik 2.500 Litre yag tüketimimi en az 10% düsmesini bekliyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=bfvjm6R3KAU&t=4s

28. 2 kişi Ejderabi üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    1,643
    Kirec tutmamasi icin ben devamli 65 de birakiyorum..

30. webci üyemize teşekkür edenler:

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Alıntı Ejderabi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Birbey zaman tasarruf zamani sana katiliyorum ondan bende bu sene benim makinayla daha derin ilgilendim ve bazi ayarlar yaptim.

Warmwasser 50 derece yaptim ( eskiden 58 dereceydi)
    Warmwasser 6h-23h arasi yaptim (eskiden 24 saat calisiyordu)
    Ev sicakligini normal 20 derece yaptim (eskiden 22 dereceydi)
    Ev sicakligini gece 18 derece yaptim (eskiden 20 dereceydi)

Tabiki "Legionellen" sorunu var onun icinde haftada 1 defa 1 saatligine 60 dereceye yükseliyorum su isitisini. Bunu bana kaloriferciler anlatamaddi ama youtube sayesinde yaptim.

Bende bu islem sayesinde senelik 2.500 Litre yag tüketimimi en az 10% düsmesini bekliyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=bfvjm6R3KAU&t=4s
    Yani en iyisi tabiki. Warmwasser bende öyle düsünüyorum. Ama bencede 50 derece az.

Bu hafta degilde haftaya Cuma gelecek kaloriferci. Heizkurveyide gözden gecirmesini söyleyecegim. Ama tahminim dogru ayarlidir. Daha 2-3 yillik sistem. Kuranda eskilerden bir kaloriferci.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)