Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 595 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Toplam 25 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Kalorifer sorusu

Hybrid View

önceki Mesaj önceki Mesaj   sonraki Mesaj sonraki Mesaj
    Tecrübeli Üye murat39 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    2,368
    316 mesaja 614 teşekkür aldı
    Baslangicta ayni bende Birbey ustanin sordugu soruya takilmistim.Bir kac defa ustalar gelip ayarlarken anlattilar ondan sonra olayi kavradim.
    Cogu arkadaslar icin faydali bilgi bu paylasim.

Yani Pim calismazsa tutukluk yapsa odanin icerisindeki ayar tutmaya bilir.Thermostat bozuk sa...
    Ister kendi eviniz olsun ister Kirada bu bilgi.

Webci ustam bu Heizkurve olayi Bodenheizung disi Normal wand Heizkörperler de de bu ayar önemli.
    Mehrfamilien haus un birisinde Türkbir Firma Heizung u takti bir türlü ince ayari yapamadilar.Bir türlü Daireler isinmadi.
    Baska biri geldi MAkinanin gücü yetmiyor..Birisi geldi Pompa basinc yapmiyor dedi...En sonunda
    Teknik servisi cagirdim bu Heizkurve yi ve Ince ayarlari yaptilar.Sistem güzel calismaya basladi.
    Bu ayar isi kendi basina bir ustalik istiyor.Her kes ayarlayamaz.Mesela normal sicak su ayari.Fazla düsürürsen sistemi bozuyor,icerisine Kirec baglatiyor..Legionelle olusumu... gibi problem yaratiyor...Fazla acarsan hem fazla yakit hem de sorumluluk birisi elini ne yaksa.

Birbey eger ki asagidaki ayarla odadaki ayar arsinda farklilik oluyorsa Bu Makinanin Heizkurvesi ni optimieren yapmak gerekir.Bu da daha cok anlayan kisinin isi.Ben 30 senedir bu ayari cözemedim.Icinde olman gerekir.
    2 derece diffrenz e fazla takilma.
    Evde yenisin.Önce komple bir ortalamsini alacaksin.Mesela Makinasi Kellerde ..Kellerden sicak su 70 dereceyle gelse.1 KAt 65 dereceye düser CAtiya gelene kadar sogur 55 olur.Icabinda Bütün binanin ortalamsini alip ona göre ayarlanmasi gerekiyor.Bu ayar takip bazen aylar sürüyor.
    Heizkurve degisince icabinda 4 derece ayarlanan dan fazla sicak oluyor.Düsürülüyor. ve 2 hafta takip etmek gerekiyor.ayarin oturmasi.

Sordugun soruya gelince
    Icerisindeki Pim su girisini ayari istedigin boyuta geldiginde ayarliyor.Orada sicakliga geldim deyip fazlasini acmiyor.Mesela 18 derece.Digital thermostatlar daha hassas calisir.Cevirmeli ler de 18 ??

Öbür odada da sicak istiyorsun.Thermostati 4 e alinca Pim i ona göre itip fazla aciyor.Olay Thermostat ve Pim olayinda Senin sorunun cevabi.

Kaloriferin icerisinde zaten 65 derece sicak su dolasiyor.SAdece Thermostat pim akimi gaz vermeyi sinirliyor.webci ustamin tarif ettigi gibi.
    Her odada kalorifer var ve Her kaloriferin de Thermostati var.Onun icin de farkli ayarlari ayarlarsin.
    Birini fazla acarsin fazla su girer..isitir..Birini kapatirsin su azalir. ilik olur veya kapanir.Senin elinde.
    Thermostat tan acik kalorifer yoksa hepsi kapaliysa.Su akimindan geri dönen su derecesinden makina anliyor.Tamam ihtiyac yok.deyip calismiyor.

(Thermostatsiz ayar kafalari da var onlar kendi acmis oldugunuz sekilde yanar kendini kapatmaz.Türkiye deki evler merkezi sistem isitma oldugundan Sicak oldugunda camlari aciyorlar.Thermostat olayi yeni yeni.)
    Konu murat39 tarafından (28 Eylül 2022 Saat 23:01 ) değiştirilmiştir.

2. 2 kişi murat39 üyemize teşekkür etti:

3. Sponsor Reklam

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)