Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 534 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Toplam 15 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 15 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: TR de daire kirasi

Üye
    Ettiği Teşekkür
    31
    7 mesaja 12 teşekkür aldı

TR de daire kirasi

Arkadaşlar Türkiye de alınan kiranın vergisi nerede ödenmesi lazım ? TR mi DE mi ?
    Ve alınan kiranın vergiden muaf bir miktarı varmıdır ?

2. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye murat39 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    2,253
    310 mesaja 604 teşekkür aldı
    Türkiye de Kira beyannamesi vermeniz gerekiyor.Türkiye vergi aliyor.

Almanya da Finanzamt ve Krankenkasse Yurtdisinda ki Kira gelirini bilmek istiyor.
    Finanzamt da Vergi beyannamesi doldurunca Türkiye de kira geliri emeklilik ayligi diye extra soruyor ve imzalatiyor.
    Krankenkasse de senelik soru cetvelinde Yurtdisinda emeklilik ve Kira geliri diye onlar da soruyor.

Ona göre hesap edip para alacagiz diyorlar.Benim Türkiye de Kiralik isim olmadi ama gercek anlamiyla Almanya da hesapdan pay istiyor.

4. murat39 üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    480
    113 mesaja 286 teşekkür aldı
    Alıntı murat39 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Almanya da Finanzamt ve Krankenkasse Yurtdisinda ki Kira gelirini bilmek istiyor.
    Finanzamt da Vergi beyannamesi doldurunca Türkiye de kira geliri emeklilik ayligi diye extra soruyor ve imzalatiyor.
    Krankenkasse de senelik soru cetvelinde Yurtdisinda emeklilik ve Kira geliri diye onlar da soruyor.

Ona göre hesap edip para alacagiz diyorlar.Benim Türkiye de Kiralik isim olmadi ama gercek anlamiyla Almanya da hesapdan pay istiyor.
    murat39,

Fragebogen zur Familienversicherung son sayfasinda diger düzenli gelirler bölümünde kira geliri ile ilgili soru var ama yurtdisi olarak belirtilmemis, Almanyada kira gelirinin oldugunu düsünüyorum.
    Almanyda kira gelirimiz oldugu icin bende bu konuda cevab ariyordum Fragebogen doldurup göndermem gerekiyor.

Üye
    Ettiği Teşekkür
    31
    Alıntı murat39 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Nasıl yani hem Türkiye de hem Almanya da vergimi verilecek ? Bu biraz akla yatkın değil

Moderator atsiz77 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ne Mutlu TÜRKÜM Diyene
    Ettiği Teşekkür
    1,298
    524 mesaja 1,151 teşekkür aldı
    Alıntı benreis61 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Nasıl yani hem Türkiye de hem Almanya da vergimi verilecek ? Bu biraz akla yatkın değil
    Evet doğru okudun her iki ülkede Vergi kesilecek, tam yılını hatırlamıyorum ama A.Gül CB iken Almanya ile bu konuda anlaşmışlardı…

8. atsiz77 üyemize teşekkür edenler:

Moderator hekimoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    132
    515 mesaja 1,088 teşekkür aldı
    durumu söyle degerlendirelim örnegin; Türkiyede kira geliri vergisi ( tabiki beyan ediliyorsa ) %15 ödüyorsunuz, almanyada ise atiyorum kira geliri vergisi %25 olsun, aradaki %10 u sizden isterler.

10. 3 kişi hekimoglu üyemize teşekkür etti:

Üye
    Ettiği Teşekkür
    31
    Alıntı hekimoglu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    durumu söyle degerlendirelim örnegin; Türkiyede kira geliri vergisi ( tabiki beyan ediliyorsa ) %15 ödüyorsunuz, almanyada ise atiyorum kira geliri vergisi %25 olsun, aradaki %10 u sizden isterler.
    Ha şimdi oldu. Demek ki çifte vergi değil. Almanya diyor ki sen TR de az ödüyorsun. Ver bakalım farkı.

Peki engelli den dolayı Almanya da vergi ödemeyen bu vergiyi ödermi ?

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    328
    244 mesaja 358 teşekkür aldı
    almanyada kira gelir vergisi diye birsey yok. her gelir, standard gelir vergisine dahil. türkiyede elde edilen kira geliri biraz baska ve progressionsvorbehalta dahil oluyor ve vergiyi daha da sisirebiliyor.

o 25% lik vergiye quellensteuer derler. o sadece faiz ve aktien gibi gelirler icin gecerli.

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    4,388 mesaja 9,676 teşekkür aldı
    Alıntı Cengiz Bond Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    almanyada kira gelir vergisi diye birsey yok. her gelir, standard gelir vergisine dahil. türkiyede elde edilen kira geliri biraz baska ve progressionsvorbehalta dahil oluyor ve vergiyi daha da sisirebiliyor.

o 25% lik vergiye quellensteuer derler. o sadece faiz ve aktien gibi gelirler icin gecerli.
    Wer Gewinne aus der Vermietung seiner Immobilie erzielt, ist laut § 21 des Einkommensteuergesetzes (EStG) steuerpflichtig.
    Die Mieteinnahmen zählen als zu versteuerndes Einkommen des Vermieters und müssen dementsprechend in der Anlage V der Einkommensteuererklärung angegeben werden.

14. hOrOz üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    328
    Alıntı hOrOz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Wer Gewinne aus der Vermietung seiner Immobilie erzielt, ist laut § 21 des Einkommensteuergesetzes (EStG) steuerpflichtig.
    Die Mieteinnahmen zählen als zu versteuerndes Einkommen des Vermieters und müssen dementsprechend in der Anlage V der Einkommensteuererklärung angegeben werden.
    usta ne demek istiyorsun? ben diyorum ja, özel bir kira gelir vergisi yok diye, hepsi bildigimiz gelir vergisine katiliyor. bunu ben bilmesem, kim bilecek:-).

16. Cengiz Bond üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye murat39 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    2,253
    310 mesaja 604 teşekkür aldı
    Cengiz ustam senin dedigin gibi
    Bütün gelirler bir toplanir.Ona göre kesinti ortaya cikar.

Arkadaslar vergi olayinda olmaz demeyin öyle vergiler var ki.
    Almanya Babam kesin dönüs yapti.Gönderdigi emeklilik maasina vergi aliyor. (burada yasasan evlilerde senelik 16.000 € kadar vergi yok.) Almanya yi terk ettin 3 ayda bir bana göndereceksin diyor.Emeklilik ayligindan kesmiyor.
    Türkiye deki emekliligi bile biliyor.Miktarina göre onu ne biliyor. Ona bile karisiyor.Biz bildirmedigimiz halde bütün bilgiler ellerinde.
    Türkiye deki emeklilik miktari su kadar vergi yok diye not vardi.

Hekimoglu arkadasimizin yazdigi gibi.vergi hesaplari var.

Kasalar bosaldikca milletin üzerinden neleri alabiliriz hesabi var.
    Konu murat39 tarafından (12 Ekim 2022 Saat 16:56 ) değiştirilmiştir.

18. 2 kişi murat39 üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    480
    113 mesaja 286 teşekkür aldı
    pekiyi Almanya'daki kira geliri Krankenversicherunga nasıl yansıyor, bilen arkadaş var mi?

Üye
    Ettiği Teşekkür
    31
    Alıntı feza Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    pekiyi Almanya'daki kira geliri Krankenversicherunga nasıl yansıyor, bilen arkadaş var mi?
    Aidatı artırması lazım. Çünkü ben TR emekliyi bildirdiğimde artmıştı

21. benreis61 üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    124
    29 mesaja 46 teşekkür aldı
    Siğortaya emeklilik bildirmek zorunda 520 aylık geçmediği için sorun olmuyor Finanzamt bildirmek zorundadır fazla bir vergi kesilmiyor 4 yıldır bildiriyorum

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    328
    Alıntı feza Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    normal bir versicherungspflichtig isin var ise, krankenversicherungsbeitragi etkilemiyor.

24. Cengiz Bond üyemize teşekkür edenler:

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)