Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

Toplam 9 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 9 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Almanya da Witvenrente ye basvurmak

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    1 mesaja 1 teşekkür aldı

Almanya da Witvenrente ye basvurmak

Merhaba Kayinvalidem icin Witvenrenteye basvuracagiz. Hem kendisi hem de rahhmetli kayinpederin Türkiye ´den de emekli. Bu durumlari LBVa bildirmemiz gerekiyor mu? Bildirip bildirmemenin ne gibi mahsur yada avantajlari var? Cok tesekkürler

2. Sponsor Reklam
    Kicket Birbey 3.0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Republic of Beceriksizler
    Ettiği Teşekkür
    557
    1,181 mesaja 2,278 teşekkür aldı
    İkiside evet.

Mahsuru var. Yanlış hesaplama olur ve fazla haksız yere aylık almış olabilir. Ayrıca Rentenversicherung Krankenkasseyede bildiriyor. Eğer Almanya'dan hastalık sigortalıydısalar son 4 yıla geri dönük ödemedikleri Krankenkasse primlerini alırlar. 2013'da bu yana Türkiye'den emekli olduklarını Krankenkasseye bildirmeleride mecburdu, çünkü ondandan hastalık Kasası primi kesiliyor. Yaklaşık 10% aylık.

Bildirmezseniz yalan beyan vermiş oluyorsunuz. Onlar yakaladığında faiz üstüne biner.
    Konu Birbey 3.0 tarafından (07 Haziran 2023 Saat 14:18 ) değiştirilmiştir.

4. Birbey 3.0 üyemize teşekkür edenler:

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    1 mesaja 1 teşekkür aldı
    Alıntı Birbey 3.0 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ä°kiside evet.

Mahsuru var. Yanlış hesaplama olur ve fazla haksız yere aylık almış olabilir. Ayrıca Rentenversicherung Krankenkasseyede bildiriyor. Eğer Almanya'dan hastalık sigortalıydısalar son 4 yıla geri dönük ödemedikleri Krankenkasse primlerini alırlar. 2013'da bu yana Türkiye'den emekli olduklarını Krankenkasseye bildirmeleride mecburdu, çünkü ondandan hastalık Kasası primi kesiliyor. Yaklaşık 10% aylık.

Bildirmezseniz yalan beyan vermiş oluyorsunuz. Onlar yakaladığında faiz üstüne biner.
    Kayinvalide yilin yaklasik 10-11 ayi Türkiye de yasiyor ama bizim evde angemeldet gözüküyor. Bu durumda bir degisiklik oluyor mu?

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Almanya'daki emeklisinden Krankenkasse kesiliyormu? Kesiliyor büyük ihtimal. Cünkü yaptiginiz Anmeldung gecersiz. Yalan bir Anmeldung. Öyle istedigin yere Anmeldung yapamiyorsun. Daha dogru yaparsin, sonra arastirdilarmi geriye dönük o Anmeldung iptal ederler.

Anmeldung demek, senenin en az 6 ay ve 1 gününü o Almanya'da gecirmesi gerekiyor. Gecirmiyorsa o Anmeldung gecersiz yani oda yalan beyana giriyor.

Iki ülkedende ikisininde emekli ayligi oldugu zaman, kafana göre istedigin ülkenin saglik sigortanasini secemiyorsun. Yilin en az 6 ay ve 1 gününü nerede gecirdiysen o ülkenin sigortasini kullanmaya mecbursun. Türkiye'deki emekligi bildirmediginiz icin Krankenkasse Türkiye'deki sigorta hakkin yok saniyor ve saglik hizmetini acmis oluyor. 11 ay Türkiye'de kaldigi icin haksiz yere Almanya'nin Krankenkassesinide kullanmis oluyorsunuz. Yani Krankenkasse kafaya takarsa kayinvaldenden birde tedavi masraflarini alabilir.

Siz is cigrindan cikmis. Corap sökügü gibi ardi arkasi gelir. Onun icin yarayi fazla desmeyin.

Yapacaginiz.

Witwenrenteantragi doldururken Türkiye'dende emekli misiniz diye soracaklar. Mecbur evet diyeceksiniz. Ayrica yasam adresi olarak Türkiye'deki adresi vereceksiniz. Yani gercegi söyleceksiniz. Doldururken ne zamandan beri Türkiye'den emekli diye soracaklar. O soruyu bos birakacaksiniz. Sonra Krankenkassedeki memurun inisyatifine kalmis geriye dönük arastirip arastirmamasi tarihi. Sansininz varsa arastirmazlar ve Almanyadaki Krankenkasseyi kapatirlar. Türkiyede sigortasiz kalmamak icin SGK gideceksiniz ve hastalik sigortasini actiracaksiniz.

Arastirirsan Krankenkasse arkasi sökük gibi gelir. Dua etmekden baska careniz kalmiyor.

7. Birbey 3.0 üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    4,388 mesaja 9,677 teşekkür aldı
    Bazen ben bizim milleti anlayamıyorum

Altımız yalan üstümüz yalan dolan

Benim Annem hem Türkiye den hem Almanya dan emekli

Babamda hem Almanya dan hemde Türkiye den emekliydi

2016 da vefat ettiğin de babamdan gelecek olan dul -yetim maaşı için LVA ya gittik.

Kadın sordu Türkiye den emeklimisiniz diye ben evet dedim annem söylemecektin dedi.

Küçük bir kesinti yapıyorlar ama o kadar ciddi bir meblağ değil.

ama biz yakalanma korkusu olmadan rahat uyuyoruz

Bizden her sene annemin ne kadar emeklilik aldiğını soruyorlar

Ben e-devletten çıktısını aldım kabul etmediler.

Bankadan her sene 7.ayda banka dekontları istiyorlar

Online Banking yaptım isterlerse banka dekontunu yolluyorum .

Annenizin hastalık sigortasını nasıl hallediyorsunuz ?

Hastalık kasaları kanunen 6 aydan fazla Auslandkrankenschein vermiyor.

Kanunen o adreste oturmayan kişiyi Anmelden yapmak 50000€ ya kadar cezası var https://www.gesetze-im-internet.de/bmg/__54.html

Hani bizde derler ya "Oğlanın veya kızın evi var onun üstüne Anmelden yapın" diye

hohes Bußgeld wegen Scheinanmeldung

Ein Scheinwohnsitz ist nach dem Meldegesetz verboten. Für Scheinanmeldungen können Bußgelder von bis zu 50.000 Euro drohen
    Hani deveye boynun niye eğri diye sormuşlar nerem doğru ki demiş

Bizim işlerde aynen böyle.
    Konu hOrOz tarafından (07 Haziran 2023 Saat 19:54 ) değiştirilmiştir.

9. hOrOz üyemize teşekkür edenler:

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    2
    2 mesaja 2 teşekkür aldı
    Benim Annemde Witwenrente aliyor , bide türkiyeden dul emekliye basvurusu yapacagiz bakalim. Türkiyeden emekli olduktan sonra, mecburen buraya bildirmek lazim . Bakalim faydasi olur mu olmaz mi .

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    4,388 mesaja 9,677 teşekkür aldı
    Alıntı qardas Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim Annemde Witwenrente aliyor , bide türkiyeden dul emekliye basvurusu yapacagiz bakalim. Türkiyeden emekli olduktan sonra, mecburen buraya bildirmek lazim . Bakalim faydasi olur mu olmaz mi .
    Türkiye de işlemler çok kısa sürüyor.

Almanya da biraz uzun sürüyor

Türkiye de E-Devlet üzeride başvuru yapılanabiliyor
    Konu hOrOz tarafından (07 Haziran 2023 Saat 19:08 ) değiştirilmiştir.

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    1 mesaja 1 teşekkür aldı
    Evet emeklisinden Krankenkasse kesiliyor. Anmeldung neden geçersiz onu anlamadım. Sonuçta Einwohnermeldeamt a Anmeldung yapıldı. Bir de bildigim kadarıyla ellerinde belge var yılın cogunu Türkiye de geçirmek icin. Buraya geldi mi bir iki kez doktora gidiyor. Türkiye de SGK yi kullanıyorlar. İyice kafam karisti.

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Bir insan iki ülkedede aynı anda Krankenkasseli olması Alman Türk Sosyal güvenlik anlaşması gereği 1965'den beri mümkün değil.

Alman Türk Sosyal Güvenlik anlaşması gereği 365 günün çoğunu hangi ülkede geçirirsen o ükenin sigortası sadece kullanabilirsin.

Kayın valden 10 ay Türkiye'de. 2 ay burada.

Senenin çoğunu nerden geçirmiş oluyor? Türkiye'de. Bu durumda Alman Krankenkassesi düşmüş oluyor. Seçme hakkı yok.

Aslında Alman Krankenkassesi sizi uyarırdı. Ama bizim yaşlılarımız namaz kılar ama devlet kurumuna gelince yalan söyler. Alman Krankenkasseler 2013 yılında cağrı yaptılar. Çarşaf çarşaf Türk gazetelerindede bu konu hakkında bilgi verildi. Gidin bildirin diye.

Birçok kişi bildirmedi. Şimdide yatsı namazı geldi mum söndü.

Anmeldunga gelince. Bunda ne var anlamayacak? Anmeldung demek, senin çoğunu nerde yaşıyorsan oraya Anmeldumg yapabilirsin. Anmeldung yattığın yerdir istediğin yer değildir.

Kayınvaldelerin senin çoğunu senin yanında mı yaşadı? Hayır. Anmelden yaparken sana soruyorlar. Wo leben Sie diye. Senin evi gösterek yalan beyan vermiş oluyorlar.

Türkiye'deki uzun kalabilir kağıdı kim verdi? Yabancılar dairesi. Yabancılar dairesi ne konuda karar verme hakkı var? Oturumla ilgili. Oturumun ölmez diye belge vermiş. Bu kadar. Krankenkasse ve Rentenversicherung ayrıyeten başka devlet kurumları.

Hepsi için aynı şey geçerli olsa niye 3 tane devlet kurumu kursunlar hiç düşündünmü?

Maalesef dediğim gibi bizim yaşlılarımız çok yalancı. Bilmiyordum falanda ayrı bir yalan onların. İnsan gibi devlet kurumların birine gelip doğruyu söyleselerdi o devlet kurumu diğer kurumlara bildiriyorlar. Onları aydınlatırlardı.

İşlerine gelmedikleri için herşeye yaşlılar "Nein" deyip geçiyor. Sonrada ben bilmiyordum diyorlar.

Camiide, kahvede otururlar ve hep şu lafı derler. "Şeriyatın kesti parmak acımaz". Acımıyorsa niye herşeye "Nein" diyorlar? Demekki açıcak diye korkuyorlar.

Lafın kısası:

1. Witwenrentenantraga başvururken Türkiye'de yaşadıklarını beyan edeceksin.

2. Witwenrentenantrag'da Türkiye'den aylık alıyormusunuz diye soracaklar. Evet diyeceksin.

3. Ne zamandan beri Türkiye'den alıyorlar diyeceksin. Bilmiyorum dersen memur soruyu boş bırakır.

4. Bir kac hafta sonra emekli kurumundan mektup gelir. Kaç ay Türkiye'de kaç ay Almanya'da kalıyorsun diye. 10 ay Türkiye 2 ay Almanya diyeceksin.

5. Krankenkasseye emekli kurumundan bu bilgi gider. Krankenkasse hemen kayınvaldenin sigortasını durdurur. Krankenkasse sosyal güvenlik anlaşması gereği sana SGK bakacak der. SGK'da zaten bakıyor. Krankenkasseye artık prim kesilmez. Kayın valdenin aylığı bunden dolayı yaklaşık 11% artar.

6. Burasından sonrası Krankenkassedeki memura kalmış birşey. Konuyu kapatırsa yırttınız. Ancak derse ne zamandan beri alıyorsun Türkiye'den aylık ve ne zamandan beri 10 ay Türkiyede kalıyorsunuz ozaman kayınbabanın ve kayınvaldenin senede bir kere burdaki doktara gittiği masrafları isterler. Burda gelipde ameliyat falan olmadılarsa bir doktorun muayene ve ilaç parasınla yırtarlar. Taş catlasın 300-1000 Euro ancak tutar. Ama ameliyat falan oldularsa hastane ve ameliyat paralarınıda isterler.

Olan olmuş. Doğru bilgiyi bundan sonra veririn. Sokaktaki, camiideki, kahvedeki çok konuşan ama bilmeyen insanların ağzına bakıp devam yanlış beyan vermeyin.

Anmeldunguda kapat kayınvaldenin. Zaten geçersiz. Boşuna birde çöp parası ödüyorsun. Yabancılar polisinden izni olduğu için oturumi zaten ölmüyor. Onun için Anmeldungada gerek yok Almanya'da. Gümrükde o kağıdı göaterdimi girebiliyor.
    Konu Birbey 3.0 tarafından (07 Haziran 2023 Saat 22:14 ) değiştirilmiştir.

14. Birbey 3.0 üyemize teşekkür edenler:

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)