Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12
Toplam 35 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 35 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Selam

Tecrübeli Üye
    Nereden
    Dortmund
    Ettiği Teşekkür
    84
    ALdigi Tesekkürler : 448
    Belkide uzak bir ülkeye gitmek iyi gelir moral olur misal maldivler seyşeller gibi yani bu kapitalist düzenden uzak bir yere Paran varsa yap bunu kurtul bu Robot gibi hayattan

2. 2 kişi moralist üyemize teşekkür Etti:

3. Sponsor Reklam
    Moderator ByKaRTaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    187
    ALdigi Tesekkürler : 703
    Cok gecmis Olsun Kardes

Allahtan adina Acil sifalar dilerim.

5. ByKaRTaL üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye Hemso27 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    156
    ALdigi Tesekkürler : 101
    Allah acil şifalar versin inşallah, bizler nekadar akıl da versek damdan düşen birisi misali bilir ancak halinden 😔 Allah yar ve yardımcın olsun, tez zamanda eski haline Ailenle sevdiklerinle birlikte olmak dileğiyle. 😊

7. Hemso27 üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    19
    ALdigi Tesekkürler : 39
    Allah acil sifa versin arkadasim .
    Allahtan umudunu kesme

9. Mafyan üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    1,598
    ALdigi Tesekkürler : 2,868
    Evet hastaligin hertürlüsü zor ve acimasiz ..
    Tum hastalara ve bilhakis @birbey ustaya acilen sifalar.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    25,636
    ALdigi Tesekkürler : 270
    Selam Birbey usta , gelmis gecmis olsun . Allah sifalar versin .
    Bilmiyorum neyiniz var ama elimizden gelen ilk sey duamizdir . Baska bir sey yapabilirisek ne mutlu bize. Biliyorsun dert paylasmak ile azalir , sevinc ise paylasinca artarmis...
    Insanin yolun sonuna geldim dedigi an o insanin dönüm noktasi orasidir. ya baska biri olacaksin ya da baska yöne gideceksin . Bizi bu dünya ya getiren Allah bizim rizkimizi verdigi gibi bize yardimci da oluyor. Sen oradan biz buradan duamizi edelim. Ne demisler isteyenin bir yüzü kara vermeyenin iki . Lakin karsimizda Allah var o her zaman cümertlikte her seyin basinda gelir . Biz istedikmi duyan gören Allah bizlere istedigimizi vermez mi? Dualarini eksiltme umutlarini karatma . Bu board ta cok dostun var unutma....

12. 3 kişi steve üyemize teşekkür Etti:

Moderator **ELmadagLI** - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bu Dünyadan Degil
    Ettiği Teşekkür
    1,687
    ALdigi Tesekkürler : 1,571
    Alıntı steve Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selam Birbey usta , gelmis gecmis olsun . Allah sifalar versin .
    Bilmiyorum neyiniz var ama elimizden gelen ilk sey duamizdir . Baska bir sey yapabilirisek ne mutlu bize. Biliyorsun dert paylasmak ile azalir , sevinc ise paylasinca artarmis...
    Insanin yolun sonuna geldim dedigi an o insanin dönüm noktasi orasidir. ya baska biri olacaksin ya da baska yöne gideceksin . Bizi bu dünya ya getiren Allah bizim rizkimizi verdigi gibi bize yardimci da oluyor. Sen oradan biz buradan duamizi edelim. Ne demisler isteyenin bir yüzü kara vermeyenin iki . Lakin karsimizda Allah var o her zaman cümertlikte her seyin basinda gelir . Biz istedikmi duyan gören Allah bizlere istedigimizi vermez mi? Dualarini eksiltme umutlarini karatma . Bu board ta cok dostun var unutma....
    Güzel yazmissin @steve usta.

Umudunu yitirme @Birbey 3.0 usta, bize demesi kolay ama yine diyorum ben, kafani cok takma herseye, Kötü düsünme herseyi, Kafani dagitacak bir meskale bul kendine, Allah yardimcin olsun.
    Konu **ELmadagLI** tarafından (04 Ocak 2020 Saat 18:01 ) değiştirilmiştir.

14. 2 kişi **ELmadagLI** üyemize teşekkür Etti:

Tecrübeli Üye Rammstein - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Fransa
    Ettiği Teşekkür
    83
    ALdigi Tesekkürler : 319
    Ustam, sonucunu degistiremiyecegin birseyi asla kafana takma. Birak inceldigi yerden kopsun.

Bir soz var bizim oralarda " Afyon dan bu tarafini sen mi besliyorsun " derler. Takma kafana birsey, bugunlerde gecer gider. Allah yardimcin olsun

16. Rammstein üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye akbaba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Frankfurt
    Ettiği Teşekkür
    980
    ALdigi Tesekkürler : 601
    Birbey 3.0 usta, gecmis olsun, Allah sana sifa versin insallah
    Allah insana ceza vermek icin hastalik vermez, bazi insanlar icin dünyada zor günler gecirmek bir hediyedir, eger cekecegin varsa, bu dünyadami cekmek istersin, yoksa öbür dünyadami? biz bunlari bilemeyiz, Bak Cenabi Allah Kurani Kerimde ne buyuruyor, (Bakara suersi, 216.Ayet).
    “Olur ki siz bir şeyden hoşlanmazsınız, hâlbuki hakkınızda o bir hayırdır. Ve olur ki bir şeyi seversiniz, hâlbuki hakkınızda o bir şerdir. Allah bilir, siz bilmezsiniz.”
    insanlar hastaliklar sayesinde bazi seyleride daha iyi ögrenir, ne güzel yazmissin dost bildigin insanlarin vefasizligini, dünyanin kocaman bir boş oldugunuda ögreniriz, ölümün var oldugunuda ögreniriz,bir gün ölüm gelecek,hazirligimiz varmi diyede düsünürüz.
    sen kendini iyi yetistirmis,egitimli,iyi bir meslek sahibisin,iyi bir aile babasisin,cok sükür dünyaliginda var, ev-emeklilik-maddiyat var cok sükür, baskalarinada yardim etmeyi seviyorsun, entellektüel birikiminde var, ben inaniyorum bu hastaligi yeneceksin, insanin en iyi doktoru kendisidir, hastaligini teshis edip, en iyi tedavi yolunuda kendin bulacaksin.
    bu hastaligi yendigin zaman, dünyaya ve insanlara, bugünkünden degisik bakacagina inaniyorum, hatta iyiki hasta olmusum, dünyanin bu yüzünüde ögrendim diyeceksin insallah...

18. 4 kişi akbaba üyemize teşekkür Etti:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    48
    ALdigi Tesekkürler : 94
    Alıntı Birbey 3.0 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Esen kalın, sağlıklı kalın, benim gücüm kalmadı artık. Boğazım düğümleniyor. Kafamda ağrımaya başlıyor. Göğseme sanki birşey bastırıyor. Göz yaşlarım sel oluyor.
    ������
    @Birbey, Son yazmis olduklarini kabul etmiyorum Rica ediyorum Aklini basina al.Daha önce yazmistin Hastane vs.. Ben o konuya hic bir sey yazmadim.
    Yasini bilmiyorum 50 e vardinmi.Suan adeta cikmaz bir Dairede dönüyorsun.Aklin bir geliyor bir gidiyor.

Acaba diyorsun devamli, Evet acaba sorun degil lakin o acaba yi hayat a gecirmeyi planladigin zaman iste sorunlar o zaman basliyor.
    Hani hayatta bir cok isler varya, dogrulmasi veya egrilmesi veyada yanlisin düzelmesi konulardan bahsediyorum.Ama yazdiklarinin geri dönüsü yok.

Hatalar, Yanlislar, Yanilgilar, Insanlar a mahsustur.Ama bahsetmeye calistigin konunun ki geri dönüsü yok. Aslinda geri dönüsünün olmadigini sende biliyorsunda, Yinede Dairenin icinde indikce, iniyorsun asagiya.

Ben Psikolog degilim ama ne yazdigimi cok iyi biliyorum.Ve suan senin nerede oldugunu tahmin edebiliyorum.
    Yanilmiyorsam ki senin mesajlarina bir kac defa denk gelmistim ÖB de bayagi Sivri Dille yaziyorsun, yanilmiyorsam.

Oysa öyle birisi olmadigini tahmin etmek zor degil.Icinde yasadiklarini kendin biliyorsundur, sonucta. Belki hayatta en büyük düsmanin ve Nefret ettigin kisi kim bilir sensin kendinsin.
    Evet hayat sanada adil olmadi.Ama Dünyada Adalet olsaydi insanlar ölümsüz olurdu dogrusu.

Kendi gecmisimden bahsetmek istemiyorum o kadar ama ister, istemez malesef bende göszlerimi Hastanade acmistim vs.. neyse bu konular o kadar önemlide degil.
    Gecmise Mazi Gelecege Niyazimi diyorlar.Evet Bir hayat ve 2 tane cocuklardan az bucuk yaziyorsun ve sonucta kocaman bir VERSAGER mi cikiyor.

Aslinda bu konu böyle degil o kelimeyi sen kendine atfediyor veya kendinde görüyorsun.

Bence hayati akisina birakman gerekiyor birazda bencil olursan iyi olur düsüncesindeyim.
    Bencillikten kastim ilk önce kendini düsün sonra baskalari gelsin !.

Baskalarini düsündükce emin ol ki seni kimse düsünmüyor.

Ben Insanlarin ne kadar Assagilik ve bir o kadarda Adi bir yaratiklar olabileceklerini 40 imdan sonra ögrendim acikcasi.Bu her insan icin gecerli degil ama geneli böyle nedense malesef.
    Ne kadar Benlik sifatina bürünmeye basladiysam nedense o kadarda itibar görmeye basladim derken.Elbette etrafimda zaten kimse yoktu sonucta.Bu genelde isyeri icin gecerli.

Konu Aile icinde bile gecerliydi.Ne zaman ataga kalktim,Ne oluyor lan size demeye baslayinca nedense adam yerine koymaya basladilar.
    Tabii bu konumda veya baglamda Zalimce davranilmasi demiyorum. Ama bir takim insanlar a parmak ile önünü göstermek gerekiyor.

Acikcasi bende sasirdim sonucta,Evet insanlar a bakis acim degisti.Kendimi baska insanlardan daha önce düsünmeye basladim.
    Ve kendi kendime dedim, Anasini satayim lan Dünya demekki böyle dönüyormus ha simdi anladim.:-)

Bakis acisini ve günlük yasaminda bir takim degisimler yapman gerekiyor. Sonucta Yasamak ve Nefes Almak senin en dogal tabii hakkin.

Eline bir 10€ al onu biraz büzüstür, üstüne tükür,Sonra onun degerinin halen 5€ oldugunumu saniyorsun.Elbette onun degeri halen 10€ üstüne tükürsende büzüstürsende.Degerinden bir sey kaybetmemistir.

Onun icin yasadigin zorluklar veya cikmaz sokak gibi gözüken bir takim konular senin hayattaki degerini düsürmez.Önemli olanda Hayir,Yok diyebilmen bazen.
    Ama acikcasi cekip gitmek korkakliktir.Ben sahsen senin korkak birisi oldugunu düsünmüyorum.

Sunu düsünki sen gidersen sadece sen kaybedersin,Kimseye bir sey olmaz !.
    Arkandan dökülecek 2 göz yasi 3 gün sonra emin olabilirsinki pesinden kimse gelmeyebilir.Daha sonra herkes kaldigi yerden devam edecek sonucta. Burada kaybeden sadece sen olacaksin.Ha sonra insanlar bir sey der veya hatta demislerdir bile yemisim onlarin ne dediklerini.

Hayatta bazen hadi lan demesini bilmen gerekiyor.
    Zaten diger arkadaslar yazmislar bir kac bir seyler.

Benim sana Tavsiyem
    + Arkadas cevren varsa kisitla
    + Yanilmiyorsam Hastanede kalmistin ki orada arkadas edindiysen fena degil ama en fazla 2 kisi yeterli ve akli basi yerinde olsun.Madde Bagimlisi olmasini tavsiye etmem.Bu baglamda seni anlayabilecek veya anlamaya calisan olabilir.Benim halen 1 arkadasim var ki onunla devamli bulusuyorum o ise Sizofren her hafta Telefon acarim kendisine.
    ++ Burada önemli olan sana dert olmayacak !.Ve ayni zamanda hayata küsmüs sekilde bakmayacak !
    + Dinledigin Müzikler e dikkat et Melankonik veya iste gidiyorum gibi Parcalara kendini kaptirma.
    + Hayatta seninde bir degerin oldugunu ve seninde gayet yasama hakkin oldugunu hic bir zaman aklindan cikarma
    + Seni Ezmeye calisanlar a aninda cevabini yapistir. Bu Aile icinde olsada.Senin kalbin kirilacagina karsindakinin kalbi kirilsin.
    + Döküman bakarsan ki ben genelde Döküman bakan birisiyim TV de. Tavsiyem 5 kurusu olmayan ve Almanyada yasan insanlarin Hayatlarina bakman ve dünyada ne kadar hastalikli insan olup da yataktan kalkmak icin milyonlar verebilecek insanlar mevcut.Bak Schumacherin Haline isvicrede.
    + Calisiyormusun bilmiyorum, lakin haftalik kendine Program yapabilirsin, Mesela benim en büyük Hobilerimden bir tanesi 2 Alman Arkadaslarim ile Caffee de bulusmak.Her 2 hafta yaparim.
    + Hayatta bir cok konumu degistirmenin senin elinde olabilecegini veya bir takim konulari degistiremeyecegin gercegini kabullenip bununla yasamaya calismak.
    + Karsidakinin 100% seni anlamasini bekleme her insan baskadir ve her insanin sorunlari baska oluyor.
    + Bir cok konuyu dert etme yani üzerinde enine boyuna düsünme, emin olabilirsinki bazen düsündügün veya o ince yaptigin hesabin sonucu olmuyor, olmayinca beklenti büyük oldugundan, sonucunda büyük hüsran olabiliyor.
    + Genelde Depresyona giren insanlar cok kafa yoran insanlar sonucta, Beyni devamli mesgul olan insanlar oluyor ve genelde etrafindakilerin iyiligini isteyen insanlar oluyor.Lakin burada kendisini unutuyor ve sonucta olan sana oluyor.
    + Depresyondan tamamen cikma denen bir konu yok.Depresyon a giren insanlar seneler sonrada yine girebilirler.Yazdigim gibi.Acaba üzerinde fazla durma.
    + Ilaclar a fazla bulasma biliyorsun bilhass Tavor gibi agir ilaclardaki bu sefer Entzug gerekiyor.
    + Dini veya inanc konusuna gelecek olursakki Hastanede görmüssündür en azindan ben 5 tane incil gördüm ki herkes Dine veya inanca siginmaya calisiyor bu gayet normaldir.Caresizlikte insanlarin genelde sigindigi konumdur.Bu aslinda Ayetde de geciyor.Tutunacak bir Dal arama veya bulma icerisinde olmak.
    + Aslinda herseyin fazlasi zarar oldugundan Dininde fazlasi zarardir sonucta.Orta her zaman iyidir.Ama kisinin kendisininde ihmal etmemesi gereklidir.Bu yine kisiye baglidir.Bu baglamda sana tavsiyem, Dünyadaki hakiki bir Adelet ise herkesin bir gün ölmesidir.Ve Her bireysel elindeki malinin azligi veya coklugu kadar Hesap vermesidir.
    + Opfer yani Kurban konumundan cikmak gerekiyor.Hayatin sana Adaletli olmadigi konusu aklina geliyordur.Evet Hayat zaten Adaletli degil, Insanlar ise hic degil.
    + Bence Beynini biraz bosaltsan iyi olur, Aslinda yukariya yazmistim herseyi takma kafaya veya takinti hale getirme, emin ol ne yaparsan kendine yaparsin.
    + Birilerini düsünerek yasama siginma !.Düsünmen gereken kesinlikle ilk etapta sensin
    + Hic bir zaman unutmaki sayet kalirsan ne ala gidersenki gittigin yerdeki kötü olan buradan daha fazla yalnizsin.Yani oradan ÖB ye Mesajda gönderemezsin en azindan bu olmaz.

Kendine iyi bak.
    Evet Biliyorum Davulun Sesi uzaktan Kulaga Hos geliyor

Not: Mesajim sanki bencilligi ve sadece kendini düsün gerisini bos ver gibi bir hava verebilir.Yanlis anlasilmasin mesajim diger Arkadaslar tarafindan.
    Benim demek istedigimde aynen bu zaten ilk etapta kendisini düsünme konusu.

20. 2 kişi cmssys üyemize teşekkür Etti:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    1,598
    Hickimse kendini kandirmamali...
    Kendimizi kandirirken gerceklerden uzaklasiyoruz ve hayalperest bir dünyada yasiyoruz...
    Samimiyetsizligimizin sonuclari meyvalarini veriyor...
    Bizlerse
    Nicin
    Neden
    Sebep
    Sorularinin pesine düserken gercek hayati iskaliyoruz..
    Asagidaki video ve bir sonraki video belki kalb gözümüzü acar..
    https://youtu.be/eofIhl7sYvA
    Söylediklerimiz de samimimiyiz yoksa birileri ile dalgami geciyoruz...
    https://youtu.be/ItlbTuz5uDs
    Simdi birileri cikip bunlarin konuyla ne alakasi gibi klasik sözler söyleyecek...
    Insan cok komplike bir varlik..aradaki farki siz kesfedin .
    Yaradilisi
    Hastaligi
    Hayati
    Maneviyati...
    Konu webci tarafından (06 Ocak 2020 Saat 00:23 ) değiştirilmiştir.

22. webci üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    1,598
    .............

Tecrübeli Üye Mesut64 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Fani Dünya
    Ettiği Teşekkür
    514
    ALdigi Tesekkürler : 3,780
    Alıntı Birbey 3.0 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    😪😪😪

Arkadaşlar, siz siz olun aklınıza sahip çıkın.

Piskolojik ağrı, bir kırık ağrısından bile daha beter. İçiniz açıyor, ancak niye ağrıdığını bilmiyorsunuz.

Karanlık hastane odalarında yatıyorsunuz, içinizden ağlamak geliyor, ama ağlayamıyorsunuz. Sanki biliyor hastalık ağlayınca ferahlıyacağınızı ve engellemeye çalışıyor. Bir kaç damla göz yaşına razı oluyorsunuz.

Boğazınız düğümleniyor, sesiniz kısılıyor, nefes almakta zorlanıyorsunuz, ama nedenini bilmiyorsunuz.

Nedenini piskologlara soruyorsunuz. Diyorlarki içinizde kalmış ve dışarı çıkamamış bir duygu.

Size diyorlarki, o duyguyu kendiniz bulacaksınız. Hayatınızı film gibi gözünüzün önünden geçiriyorsunuz. Nerde hata yaptım diye soruyorsunuz kendi kendinize.

Diyorsunuzki, hiç bir eski kız arkadaşım ile gönül eğlendirmedim ve ben terk etmedim, yarı yolda bırakmadım.

Hiç bir zaman bilerek kul hakkı yemedim diyorsunuz. Annenize ve babanıza iyi evlat oldum diyorsunuz. Sigara ve içkiden, haramdan uzak durdum diyorsunuz. Kimseyle kavga etmedim diyorsunuz.

İbadetimi elimden geldiğince yapmaya çalıştım. Zekatımıda verdim, kurbanımıda kesdim diyorsunuz.

Düşünüyorsunuz, acaba bir karıncayı incitmiş olabilirmiyim. Oradada bir cevap bulamıyorsunuz.

Yedi haftadır hastanede yatıyorsunuz. Hep yardımına koştuğunuz biri hariç dostlarınızı bırakın akrabanız bile nasıl oldun demiyor. Oysaki çok birşey beklemiyorsunuz. Sadece bir whatsapp mesajı. Her telefonunuz çaldığında acaba diyorsunuz, yine size sadece bir spam gelmiş oluyor.

Hayatınızı sonlandırmak istiyorsunuz, ama diyorsunuzki, geride kalanların hayatını karartmaya hakkın yok ve günah. Anneniz ağır hasta, nerdeyse yatalak. Ben gidersem bu dünyadan, oda sabaha çıkmaz. Annenize ziyarete gidiyorsunuz. Nasıl oldun oğlum diye soruyor. İlk kez annenize yalan söylüyorsunuz. İyiye gidiyorum diyorsunuz. Ama anne yüreği işte, yinede gözünüzden anlıyor.

Birde iki oğlunuz var. 5 ve 2 yaşında. Baldan tatlılar. Korkuyorsunuz, onları yetim bırakmaya. Baba bizi nereye bırakıp gidiyorsun dediklerini duyar gibiyim. Kıyamam onlara.

Elinizde sadece Allah'dan şifa dilemek veya canınızı almasını beklemek kalıyor.

Fatiha, Felak, Nas gibi sureler okuyorsunuz.

HAYIRLI CUMALAR.

Hiç birinizi tanımasamda iyiki varsınız.

Esen kalın, sağlıklı kalın, benim gücüm kalmadı artık. Boğazım düğümleniyor. Kafamda ağrımaya başlıyor. Göğseme sanki birşey bastırıyor. Göz yaşlarım sel oluyor.

😪😪😪
    Hemsehrim, öncelikle gecmis olsun. Allah Acil sifalar versin.
    Kendin sanki teshis koymus gibisin, piskolojik agri diyorsun, neden bu duruma düstün?
    Agir bir hastaligin mi var? yoksa baska bir durum mu var?
    Insallah sifani bulursun, böyle zamanlarda herkez dost ve Arkadaslarini yaninda ister, ama
    bu devirde sosyal medyada elli tane mesaj yazanlar bir dost ve Arkadasina bir mesaji cok
    görüyorlar, bunu cevremde de yasadim.

Moralini yüksek tutmaya calis, ALLAH Büyüktür, bir bakmissin bu zor günlerin birden son bulmus,
    yine eski Mutlu hayatina geri dünmüssün.
    Belki bir sinavdan geciyorsun, Belli ALLAH sabrini ölcüyor, INSALLAH kisa zamanda iyilesirsin.

Gecmis Olsun!

25. Mesut64 üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye MEGAbond - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    NRW
    Ettiği Teşekkür
    3,227
    ALdigi Tesekkürler : 1,472
    dertler,sikintilar Y.... gibidir,,en büyügü seninki zannedersin.

gecmis olsun dicem ama,,umarim gecmistir.

gecmediyse ,,bakariz bir caresine. PM atman yeterli.

Tecrübeli Üye haveri68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    249
    ALdigi Tesekkürler : 634

uploaded

Ölümün disinda her seyin caresi var ,su an yasadiklarin gecici bir durum iyi günlerini düsün ,günlük tut sana ilac gibi gelecek ,kendini iyi hissetdiginde nasil atlattigini nasil teslim olmadigini göreceksin ve sana kuvvet verecek ,sen simdi kendini kötü hissettigin icin hep böyle kalacak diye dert ediyorsun, yarin bugünden daha güzel olacak ,kendi kendine söz ver basaracagim kazanacagim teslim olmayacagim diye bunu sürekli tekrarla allahin izniyle atlatirsin ,tekrar gecmis olsun bilki senin gibi yüz binlercesi var senden daha zor ve daha kötü durumda olanda var , Allah hic kiseye tasiyamayacagi yükü vermezmis .

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)