Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 522 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Toplam 8 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 8 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Vermieter ile sorun var, Rechtschutz karsiliyormu?

Tecrübeli Üye cuno611 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    53
    23 mesaja 104 teşekkür aldı

Vermieter ile sorun var, Rechtschutz karsiliyormu?

Selam arkadaslar,

benim Vermieterm ile birkac sorunum var. Kisadan;
    Mietvertragda Indexmiete/Staffelmiete erhöhen yerini cizdik attik yani Mietvertraga herhangi bir Mieterhöhung yazmadik ve o sayfayi cizdik attik.

Simdi ev sahibi 2,5 sene üzerine kirami yükseltmek istiyor.
    Evi bana verirken Renovierungsbedürftig idi. Ve bugüne kadar herhangi bir Renovierung yapmadi.
    Badewanne ya baksak 70li yillardan kalma, oda degismedi.

Simdi beni avukata vermis, bendede ADAC Rechtschutzversicherung Premium var, Verkehrsrecht ve Privat.

Bu mietschutzu benim Rechtschutz kabul edermi avukata gitsem ?

Cevaplariniz icin simdiden tesekkürler.

S&S
    cuno611

2. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    1,669
    1,627 mesaja 3,336 teşekkür aldı
    Yok usta..
    En saglami senin hukuk sigortan..
    Bu mietevereinler gambaz ve tembel..
    Sen adac ye git ve fall i anlat..

Tecrübeli Üye murat39 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    2,298
    312 mesaja 608 teşekkür aldı
    Cuno611 biraz aciklik getireyim.

Sakin olup, Ev sahibiyle anlassan daha karli cikarsin.

Kanun ne diyor.3 senede bazi bölgelerde %20 bazi bölgelerde yüksek kira bedeli olan yerlerde %15 zam hakki veriyor.
    Ev sahibi de bu zam olayini degerlendiriyor.Kiralar artti.Ev arayan talep cok.
    Bir sekilde de zam yapmasi da gerekir.Yapmadigi zam seneler sonra topdan isteyemez.

Renovierung olayina gelince. Siz eve girince o sekil kabul edip girmisiniz.Girerken kabul etmisiniz, sonradan bir sey isteme söyle böyle birsey cikmaz.
    Özel istek varsa da degismesini istediginiz güzellikle teklif edersiniz.Ev sahibi de durumu degerlendirir.Karsilikli anlasirsiniz.

Burada avukata siz de verseniz,Avukatlar para kazanmak cin size gaz verir.Parasini sigortadan da alsa.Söyle yapacagiz böyle yapacagiz..
    Sonunda siz kisa ipi tutuyorsunuz, bunu hicbir zaman unutmayin.

Araya sogukluk girince ev sahibi her kozu kullanir,sizi cikarmak ister.
    Eigenvedarf der..1 sene bos birakir...

Zam yapti ama hakli oldugu süre icerisinde yapiyor. Zam duyurusu da 3 ay önceden bildirilmesi gerekiyor.Onun icin de 3 sene dolumuna dikkat etmistir yapacaga zamma.
    1,5 sene gectikden sonra da kismi zam yapabilir.

Tavsiyem kiran ucuzsa su ortamda ev sahibiyle taklasma.

5. murat39 üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye Ejderabi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    154
    111 mesaja 199 teşekkür aldı
    Alıntı murat39 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Cuno611 biraz aciklik getireyim.

Sakin olup, Ev sahibiyle anlassan daha karli cikarsin.

Kanun ne diyor.3 senede bazi bölgelerde %20 bazi bölgelerde yüksek kira bedeli olan yerlerde %15 zam hakki veriyor.
    Ev sahibi de bu zam olayini degerlendiriyor.Kiralar artti.Ev arayan talep cok.
    Bir sekilde de zam yapmasi da gerekir.Yapmadigi zam seneler sonra topdan isteyemez.

Renovierung olayina gelince. Siz eve girince o sekil kabul edip girmisiniz.Girerken kabul etmisiniz, sonradan bir sey isteme söyle böyle birsey cikmaz.
    Özel istek varsa da degismesini istediginiz güzellikle teklif edersiniz.Ev sahibi de durumu degerlendirir.Karsilikli anlasirsiniz.

Burada avukata siz de verseniz,Avukatlar para kazanmak cin size gaz verir.Parasini sigortadan da alsa.Söyle yapacagiz böyle yapacagiz..
    Sonunda siz kisa ipi tutuyorsunuz, bunu hicbir zaman unutmayin.

Araya sogukluk girince ev sahibi her kozu kullanir,sizi cikarmak ister.
    Eigenvedarf der..1 sene bos birakir...

Zam yapti ama hakli oldugu süre icerisinde yapiyor. Zam duyurusu da 3 ay önceden bildirilmesi gerekiyor.Onun icin de 3 sene dolumuna dikkat etmistir yapacaga zamma.
    1,5 sene gectikden sonra da kismi zam yapabilir.

Tavsiyem kiran ucuzsa su ortamda ev sahibiyle taklasma.
    Murat39 a katiliyorum. Birde ev sahibi acisindan bak. Adam yükseltmek istiyor, olmazsa cikaririm düsüncesinde.
    Birde borcu derdi yoksa tamam. Tüm masraflari ev sahibin vergiden düsecek. Finanzamta tonla para ödeyecegime en azindan kiraciyi cikarip yeni kiraci katarim daha yüksek fiyati düsünebilir.

Su an benim kiracilarim bana makul olan kira artisini kabul etmesinler birde konusmadan avukata versin, ben olsam o kiraciyi cikarmak icin elimden geleni yaparim. Onun icin konusup anlasman daha mantikli.

Su anda talep piyasada olan daire/evlerden daha fazla. Ev sahiplerinin kozu daha yüksek. Bu benim sahsi fikrim. 2005 den bugüne kadarda kiracilarla ugrasiyorum ve hayir kabul etmiyorum diyen kiracinin kazandigini hic görmedim.

Ama ev sahibin sahis degilse mesela büyük bir sirket ise (mesela Vonovia, Baugenossenschaft vs.) ozaman ver avukata onlar sahislar gibi isi o kadar kisilestirmiyorlar.

7. 2 kişi Ejderabi üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye Rookie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    334
    57 mesaja 78 teşekkür aldı
    Kira arttırmak o kadar kolay değil, benim ufak bir dairem var, kirayı arttırmak istedim arttırmadı, avukata verdim mietspiegel yada 3 tane vergleichbare daire göstermen lazım dedi, arttıramadım 10 senedir oturuyor birşey yapamıyorum harcı borcunu ödemiyor şimdi satmayı düşünüyorum.
    Kiraya evini kiraya verecek olanlar kira artırabilmek için önlemini alsın derim.

Ettiği Teşekkür
    2,298
    Rookie ustam aynen
    Kira artirmak icin O cadde de kiralar. Metrekare fiati kactan gidiyorsa o ayar a kadar maximum olabilir.
    Siz in almis oldugunuz yüksek kiray sa oralara göre tamam.Zam yapamayabilirsiniz.

Google amcaya dairenizin bulundugu caddeyi verirsiniz.O size qm ler kac dan gidiyorsa gösterir.Siz de degerlendirir.3 sene de %15-20 aerasinda zam yapma orani var eyaletlere göre.3 ay önceden bildirerek yaparsiniz.
    Veya kiraciyla karsilikli anlasip fiat artirirsaniz o da olur.Iki taraf anlastikdan sonra Yazili olarak imzalanir.

Avukati degistir.Sen göstermeye mecbur degilsin.Avukatin isi bu.Onun icin ordasin. Avukatlarda dairelerin bulundugu datenbanklari var.Oraya girip daireleri bulup kira artisini yapiyor.Veya Haus und Grundbesitzer vereinlardan aliyorlar.
    10 senede yeterince zaman gecmis.
    Konu murat39 tarafından (14 Kasım 2022 Saat 19:35 ) değiştirilmiştir.

10. murat39 üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye cuno611 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    53
    23 mesaja 104 teşekkür aldı
    Cevaplariniz icin tesekkürler, yanliz biz Mietvertrag‘da Mieterhöhung sayfasini komple cizdik. Birdey eintragen etmefik. Mietvertragda Haus&Grund‘un Mietvertragi.

Bunun üzerine ilk basta konustugumuz icin kira artimi yapmicak ve o sayfanin üzerini cizdikten sonra yanima gelip kira srtisini söyleyince kizfim ve kabul etmiyorum dedim.

Ettiği Teşekkür
    2,298
    Haus und Grund un Mietvertraginda Kira artisi 2 bölümden olusur.

Birinci olanak: Stafelmieteyi cizmisiniz.

Kanuni boyut kalir.Ev sahibi kanuni boyutu kullaniyor.

Konusma gecmez.Yazili bir belge varsa.Gecerli olur.

Haus und Grund un Mietvertraginda
    1 Stafelmiete bölümü var.Bunu cizmisiniz.Bu tamam.Iki tarafli kabul edilmemis.
    2
    Kira artisi.Kanuni bazda yapilacaktir diye.
    bir ibare var.

Tek sira bir yazi.Onu göz ardi ediyorsunuz.Dikkatli okuyun.Stafel mietenin altinda ayni sayfada. bu yazi.

2 Mieterhöhungen richten sich nach den gesetzlichen Bestimmungen(§§ 558 ff BGB) diye tam olarak bu ibare yazar. Bu Haus und Grund un Mietvertragin da.
    Birsey eintragen etmenize gerek yok.Bu tek sira yazi Vertragda hazir basili.

Haus und Grundbesitzer Verein in Mietvertraglari Ev sahiplerin Dernegi dir..Ev sahiplerinin avantajina uyarlanmis maddeler icerir.Ufak yazilarla.Cogunu da okumamisinizdir detayli.

Bazen hic birsey yazili anlasilmadiysa kanuni baz ele alinir.O da bu maddedir.
    Mesela Nebenkostenler birsey yazili degilse metrekare baz alinir.
    Kanun bu sekil ayarlamis.(sayaclar ne yoksa mesela su saatleri...).Firma tarafindan sayaclar varsa takiliysa onlar baz alinir.Yazili farkli anlasma varsa o gecerli olur.Yoksa qm bölseniz kanun bazinda siz hakli cikarsiniz.

Elinizde Mietvertrag olmasa dahi Kanuni baz gecer.Bu da 3 senede yapilacak zam orani kanun tarafindan miktarlar belirlenmis.

Burada kizip da ugrasmak sizi hakli cikarmayacaktir.Vertrag var.Altinda imzalar var.Kanun hak hukuk belli.
    Yeni bir ev bulma tasinma ..Mobilyasi mutfagi..size daha fazlaya mal olur.

Ev sahibiyle diklesmek..Ejderabinin de dedigi gibi hic iyi olmaz.
    Ev sahibinin haksiz bir tavri ilgisizligi olursa o zaman hak hukuk aranilir.
    Konu murat39 tarafından (14 Kasım 2022 Saat 21:49 ) değiştirilmiştir.

13. 3 kişi murat39 üyemize teşekkür etti:

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)