Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 521 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 2 Toplam 3 Sayfadan BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu
Toplam 41 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 40 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Yurt dışı emeklilik için hangi belgeler gerekli ve nasıl müracaat edebilirim.

Kicket Birbey 3.0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Republic of Beceriksizler
    Ettiği Teşekkür
    557
    1,181 mesaja 2,278 teşekkür aldı
    Alıntı batum Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Seni sordularmi ??
    Milleti böyle duyumlarla korkutmayin

Bu forumda her yazilanlara inansaydik
    Gercekden yandiydik
    Forumda pek yoksun. Herkes ne iş yaptığımı biliyor. Bilsen öyle demezdin.
    Konu Birbey 3.0 tarafından (18 Kasım 2022 Saat 19:06 ) değiştirilmiştir.

2. Birbey 3.0 üyemize teşekkür edenler:

3. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye murat39 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    2,298
    312 mesaja 608 teşekkür aldı
    Arkadaslar Türkiye deki emekliligi Almanya Finanzamt ve Almanya Krankenkasseye bildirin.Öyle ca.480-520 € kadar ne serbest bildirmeme gerek yok diye de birsey yok.Ilk € sunu bilmek istiyorlar.Bizzat ben babamda yasadim.Öyle su miktara kadar frei diye birsey yok.Bazi calisanlar tam detay i bilmeyebiliyor.Merkezi aradiklarinda dedigim gibi cikiyor.
    Yoksa cezali duruma düsersiniz.Almanya- Türkiye arasi bilgi transferi var.Ortaya ciktigi zaman vefat olayinda eslere emeklilik baglanirken ne.Bir sekilde ortaya cikiyor.
    Cezali ve geriye dönük.Ödemeler ortaya cikar.
    Bildirmemis olanlar da bildirirse , geriye dönük hesap cikar belki ama sonra cikacak cezai boyuttan iyidir.
    Almanya acele etmez,kasalar bosaldiginda kimlerden ne alacagini iyi bilir.

Bazen kisiler isine geldigi gibi hareket eder ama Kanun a uygun hareket etmek gerekir.

Alman makamlarinda o kadar memur Türk asilli calisan kisiler var ki.Biri anlatmasa digeri Olup bitenleri bülbül gibi anlatiyor.Kendileri ni iyi konumda tutmak icin.
    Bazi Türk isletmeler ve Alman makamlari beraber calisiyor.Her türlü bilgi ye sahipler.
    LVA ve SGK beraber calisiyor.Bilgi transferi var.

Isinizi dogru yapin.Benden tavsiye.Gizli sakli diye birsey yok.Ergec ortaya cikar.Yanlis yapilan is.

Almanya Krankenkasse yanlis hatirlamiyorsam %11 hesap edip aliyor.Bu konu Bord da islenmis di.
    Finanzamt da gelir olarak hesaba aliyor.

Türkiye Yurtdisindaki vatandasinin problemlerini ve Kanun bazini fazla inceleyerek ve detayli hak hukuk koruyarak hareket etmiyor.Ona göre detaylar islenmiyor.Türk vatandasina yansiyacak zararlar dikkate alinmiyor.
    Bir sey cikariyor.Makamlar la kisileri karsi karsiya birakiyor.
    Bilgi transferi yeterince verilmiyor. vatandasa Vatandas bilgilendirilmiyor.

Emeklilik gibi bir olay 25.000 € dünyanin hicbir yerinde yok. + Hastali sigortasi....
    Zamanin ne getirecegi refah düzeyi hersey degisir.Önemli olan hak ki kazanip elde tutmak.
    Bazen bir arabaya 25.000€ verirsiniz 10 sene icerisinde cürür.Para dan eser kalmaz.Böyle bir devlet güvencesi.güzel bir imkan.
    Cok parasi olan yapsin kenara koysun.Yasamini Türkiye de gecirenler icin ilerde faydasi olur.
    Almanya da yasayanlar icin her taraftan kagirt kürek Herkes elini acip birseyler alacak.O strese deger mi?? Baktiniz degmiyor zarari var.SGK dan ödemeyi dondurmak almamak daha iyi olabilir.

Almanya da yasadiginiz süre devamli aldiginiz emeklilik maasi her tarafta kagirt kürek ve sizden vergisi alinir.Bu gelir olarak.
    Jobcenter olsun...Her taraf ta sisteme girer.Bunun bilincin de olun.

Bazen az emekli maasi aliyorsaniz.Almanya da vergiden muaf olursunuz.
    Türkiye deki emekliligi sizin ve esinizin emekliligini de üstüne eklerlerse vergi cikabilir.Bu da elde var Sifir a gelebilir.

Konuyu acan Burclu üstat.
    Arkadas Corona dan dolayi Arbeitsunfähigkeitsrente bagladilar.100 % schwerbehindert ve Pflegestufe 3
    Aylik baglarken Türkiye deki emeklilik gibi sorular da var.Kira geliri....
    Bagliyacaklari paradan bunlari cekiyorlar.
    Gelen kagirtlarini ben doldurmustum.Böyle durumlarda problem olabiliyor.

Dogru beyan edilmesi gerekir, Antrag altina ni da imzalayarak tasdik ediliyor.
    Konu murat39 tarafından (18 Kasım 2022 Saat 16:45 ) değiştirilmiştir.

5. 3 kişi murat39 üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    1,669
    1,627 mesaja 3,336 teşekkür aldı
    Dertsiz basim biricik asim demek isteyen murat ustaya uysun..
    Hicbirsey sakli kalmiyor,,hersey ka,it altinda..
    Hayirli cumalar..

7. 2 kişi webci üyemize teşekkür etti:

Üye
    Ettiği Teşekkür
    159
    10 mesaja 14 teşekkür aldı
    Alıntı batum Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    soru sormussun
    Arkadas dogru olani yazmis

Adami Bozmaya ne gerek var ?
    bu adam bozma isini anlamiyorum, adam yazmis, okursun gecersin, sordun sormadin muhabbeti yapip insanin asabini bozanlari anlamakta zorlaniyorum.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    31
    197 mesaja 336 teşekkür aldı
    Alıntı bauber41 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu adam bozma isini anlamiyorum, adam yazmis, okursun gecersin, sordun sormadin muhabbeti yapip insanin asabini bozanlari anlamakta zorlaniyorum.
    sen niye benim yazdigimi okuyup gecmedin ? ;-)

10. batum üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    31
    Alıntı Birbey 3.0 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Forumda pek yoksun. Herkes ne iş yaptığı biliyor. Bilsen öyle demezdin.

sikayet edilen vatandasda ne yapdigini biliyordu
    ama sonucda sikayet edildi

Biz uyaralimda
    Arkadaslar önemini alir veya almaz orasi ona kalmis

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Şikayete gerek kalmıyor bile bazı durumlarda.

Türkiye'den emekli olunca hemen Alman Emeklilik kurumuba bildiri yok.

Murat abinin dediği bildirmeyen er ve geç ortaya çıkıyor.

13. Birbey 3.0 üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    31
    Alıntı Birbey 3.0 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şikayete gerek kalmıyor bile bazı durumlarda.

Türkiye'den emekli olunca hemen Alman Emeklilik kurumuba bildiri yok.

Murat abinin dediği bildirmeyen er ve geç ortaya çıkıyor.

Neyse ben konuyu daha uzatmayim

Ettiği Teşekkür
    2,298
    Birbey in yazmis oldugu gibi.Basimiz dan gecen olayi yazayim.

Babam zamaninda insaatci olarak Türkiye de orda burda calismis.
    Elinde hicbir sigorta numarasi yok.Bizlerde o zaman ufakdik.Neyin ne oldugunu bildigimiz yok.

Babam SGK ya gitmis, arastirmis bundan seneler belki 30 sene önce bir sey bulamamis.Öyle kalmisti.

Babam Almanya dan emekli oldu.LVA Türkiye ye bildirmis.Biz hicbir sey yapmadik.
    Bir de Almanya daki adresi Türkiye SGK dan mektup geldi.Edindigimiz bilgiye göre Almanya da emekli olmusunuz.
    Sizin Su kadar calismisliginiz var.karsiliginda 160 TL o zaman bir miktar yazmislardi hesap numarsi bildirin hesabiniza yatiralim dediler.

Biz de O zaman Avukata verip tam emeklilige cevirmistik.
    Anlayacaginiz LVA SGK tarafindan otamatik bilgi transferi var.Ta olay bundan 20 sene önceydi ki olay olali.Simdi daha da gelismistir.

Almanya da yasiyordu.Belli zaman sonra baktim Finanzamt olayi ve Krankenkasse olayi.Ele gecen para ve alinan emeklilik kanunlar netlesti.
    Lohnsteuer de 1.200 € kadar steuer frei boyutu vardi.Lohnsteuer cimiz.Türkiye den alinan emeklilik ayligi size zarar verecek.Tavsiyem orasini dondurun dedi.Biz de o zaman dondurmustuk.
    Iyi ki dondurmusuz.10 sene kadar dondurduk.Sonra babam ben artik gelip gitmeye yoruluyorum dedi.Buralari degerlendirdik.Hastaneler..Doktorlar eskisi gibi degil.....Biz de onayladik.
    Orada bir bakici tutar..Hastalik konusunu da özel le hallederiz diye.Buralardan abmelden e gelince

Krankenkasse gel bakalim öyle gelip kisi Türkiye kesin dönüs yapip buradan kendini abmelden yapamaz dedi.Uluslar arasi anlasmaya göre bir kisi sigortasiz birakilmaz dedi.
    Türkiye de yasarsa biz kendisine buradan degisik her seyi karsilayan bir yazi verecegiz.Normal de acil durumlar gecerli kagirt veriyorlar
    Bir tek sekilde burasini abmelden yaparsiniz dediler O da Türkiye de emeklilik varsa bunu belgelerseniz.
    Evet var ama para almiyor, dedigimde ispat belge istediler.O sekilde ceza islem olmadan kapandi.(Yoksa yukarda yazdigim olay.SGK dan belgeler geldi.Tercüme yapildi.Dedigimiz sekil olunca.)

Sonra Finanzamt Neu Brandenburg geliyor.Almanya da ikamet ettigi Finanzamt dan gelmiyor yazilar.
    O da bütün bilgiler elinde size geliyor.2 sene babam Türkiye de yasadi.Pasaporun oturum kartinin günü ne gecti..Almanya ya ayak atmadi. 2 sene sonra Finanzamt geldi.
    Siz yasantinizi ikametinizi Türkiye ye kaydirmisiniz deyip.Almanya daki ikamet de gelir ayda 1.200 € frei iken senede (14.400 €).Ikametgah Türkiye olunca Freibetrag senede 4.000 € gibi hesap cikarmislar.
    Türkiye deki almis oldugu emekliligi ne dökümani ne ellerinde bizimle kontaga gectiler.
    Türkiye ye kesin dönüs ettigi halde Finanzamt vergi aliyor.Türkiye deki almis oldugu ayligi bile hesap ediyor.Senede 822 € hesap etmisler.2 sene sonra gelmis olduklari süreyi geriye dönük toptan parsini da hesap etmisler.1.600 € Aldilar.
    Aylikdan kesip devamini Türkiye ye göndermiyorlar.Extra Finanzamt kontosuna 3 aylik bölümlere bölmüsler o sekil hesaplarina gönderilmesini istiyorlar.
    Arastirmalarimda bu dogru yeni cikti.Ödemek zorundasin denildi ben de hesap numarami verdim.Oradan cekiliyor.

Hesabi su miktardan cikarmislar:
    senelik Toplam 13.054 €
    Krankenkasseyi kapatinca 120 € gibi bu ayligin üzerine hesap ettiler.
    (Türkiye deki alinan emeklilik ayligini bile ellerinde dökümanlarla buraya hesap cikarmislar. Ama Türkiye deki emeklilik az freibetrag icerisinde diye yazi vardi)

Yasadiklarimda gördüm ki gizli sakli diye birsey yok.

Onun icin dünya kücüldü.Bilgisayarin basinda bir dügmeye basip bagli bulunan kurumlar beraber calisiyor. Devletler de birbirleriyle ag kurmuslar.Beraber calisiyorlar.

Bütün bunlari bilgi amacli yaziyorum.Basimdan bizzat gecip yasadigim icin.Cogu belki artistlik ceker ya ben Türkiye ye kesin dönüs yaptiysam Almanya ne karisir diye.Olay öyle degil Karisiyor.

Finanzamt a veya herhangi bir yere Türkiye ikametgah adresini vermemistim.Almanya dan ikametgah adresini abmelden yapilca da orada bildirmedim.
    Kendileri eliyle koymus gibi Türkiye deki adrei ne bulup oraya göndermisler.
    Schwerbehindert olanlar 50 % mesela Almanya ikametgahi kapatinca o freibetrag da iptal.Auswei gecersiz iade etmeniz gerekiyor.Alman yayi ikametgahi terk ettiginiz icin

Kasalar bosaldikca planli bir sekilde kimden ne kadar kopaririz kasalari doldururuz hesabi var.Karsiniz da devlet oldugu icin birsey yapamiyorsunuz.

https://www.youtube.com/watch?v=jIZgFS2mTW8

https://www.youtube.com/watch?v=hNwNitl-VwE

https://www.youtube.com/watch?v=AbZCm_sAPMI

https://www.youtube.com/watch?v=tK1B-qDGn5I

https://www.youtube.com/watch?v=qojbutA1KMg

Krankenkasse olayi
    https://www.youtube.com/watch?v=U8rAnRNCZeQ

Türkiye ye Kesin dönüs yapildigindaki hesap.
    Not:Finanzamt in hesabi Emekli ayligi senelik Almanya dan ödenen. 13054 € (Firmanin extra ödedigi Betriebsrente...bütün gelirler.icerisnde)
    Freibetrag i hesap etmisler
    Geriye 4.328 € kalmis.
    Bunu da 4.328 € X 19 % carpmislar.=822 € steuer istiyorlar senede
    10.000 € altinda Almanya bu uygulamayi yapmiyor.Bilginize. 10.000 € 1 € da gecse bu uygulama ya tabi olursunuz.

Yukarda yazdigim gibi Bilgi amacli yaziyorum.Böyle bir Almanya-Türkiye arasi uygulama var.
    Konu murat39 tarafından (18 Kasım 2022 Saat 22:19 ) değiştirilmiştir.

16. 3 kişi murat39 üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye deniz2000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    1,929
    503 mesaja 1,445 teşekkür aldı
    ya arkadaslar burda zaten emekli olucaksiniz temelli dönersenizde burdan emekli olanlar alicagi para bol bol yeter

Allah önce calisip kazandiginiz parayi yemek nasip etsin. Dünyada her gün 25 bin kişi açlıktan ölüyor bizler halimiize sükür etmemiz lazim
    Konu deniz2000 tarafından (18 Kasım 2022 Saat 20:09 ) değiştirilmiştir.

18. 3 kişi deniz2000 üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,298
    4,413 mesaja 9,719 teşekkür aldı
    Konuya yazmayacaktım ama geçen 2019 da yönetmelik değiştikten sonra süre hesaplamaları da değişmişmiydi ?

Yani süreler başvuru tarihinden geriye mi hesaplanıyor du?

yoksa Almanya da iş başlama tarihimi ?

Benim aklımda başvuru tarihinden geriye hesaplanıyor diye kalmış.

Ettiği Teşekkür
    2,298
    Aynen horoz ustam borclanma hesabi basvuru dilekcesinden geriye sayiliyor.Yeni uygulamaya göre.
    Ilk 18 yasindan itibaren sayilmiyor.Emeklilik kasasindan az para ciksin diye.Az ödeme yapmak icin.
    Su an ki borclanmalar da 1.260 gün üstü otomatik olarak Bagkur diye biliyorum.
    Konu murat39 tarafından (18 Kasım 2022 Saat 22:04 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye Burclu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ev
    Ettiği Teşekkür
    257
    128 mesaja 248 teşekkür aldı
    @hOrOz
    @murat39

Bunu bende bir aradım ama bulamadım, haftaya Ataşeliğe gideceğim ve bir öğrenirim.

Hangi Evraklar gerekli diye öğrenmek istedim ve .pdf olarak Konsolosluk (Ataşelik) gönderdi bana, bana Karlsruhe bakıyor ama bu heryerde ayni Evraklardır.

22. Burclu üyemize teşekkür edenler:

Ettiği Teşekkür
    2,298
    Buclu ustam burada deginmis.Avukat.
    Basvuru tarihinden geriye aliyorlar.

https://www.youtube.com/watch?v=omzVOxLiNY8

https://www.youtube.com/watch?v=0vsUiXUdZ1E

Birde Meldebescheinigung isteniliyor. Bürgerbürolar her ikametgah Meldebescheinigung a 15 € alirlar.
    Siz Meldebescheinigung u Türkische Rentenkasse icin istiyorum derseniz.Ücret almiyorlar.Bilginize.

Birde üsteki Avukat in videosunu dikkatli inceleyin.
    Yanlis bir doldurma beyan.Dilekcenin otomatik olarak iptal edilir diye ibare var.Formlarda.
    Uygun fiata Son sans bir de iptal olayi yasanirsa.?? Buraya dikkat etmek de fayda var.
    Konu murat39 tarafından (18 Kasım 2022 Saat 23:24 ) değiştirilmiştir.

24. murat39 üyemize teşekkür edenler:

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Hey gidi günler. Eski boarda bana dolarken 25 - 30 yaşında yatırınca bana salak diyen vardı. Selam olsun onlara.

Dolar üzerinde hemen hemen her sene yatırdım. Darbe teşwbbüsü günü hanımınkimide yatırdım. 20000 Euro tutmuşdu.

Dönme niyetim yok Türkiye'ye. Ama yarın ne olur bilemem. Dönemesem bile 2x200 Euro gelse yine iyi bir ek gelir. Hadi 2×150 Euro olsun vergiler çıkınca. Allah berekt versin. Ekstra bir Betriebsrente gibi görürüz.
    Konu Birbey 3.0 tarafından (19 Kasım 2022 Saat 13:51 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    120
    150 mesaja 337 teşekkür aldı
    Alıntı Burclu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    @kancasis

Müracatı Konsolosluktan yaparım, gelecek Hafta Randevu aldım Noter den ve sabah kısmındada gereken Evrakları Ateşeliğe verip bilgi alırım, yanlız bunlar Tercüme edilmesi gerek acaba bunu Konsolosluğun içinde yapıyorlarmı Noter bölümünde onu tam bilmiyorum.

Versicherungsverlauf ıslak imzalı ve mühürlü diye duymuştum ama benim bildiğim öyle bir imkan yok, istiyorsun eve gönderiyorlar o kadar.
    @Burclu,
    konsolosluktan islemleri yapinca burdan bilgi verirsen sevinirim.
    Bende düsünüyorum o nedenle.
    Birde su EYT yi bekliyorum.Bize faydasi olacak mi?
    Ben 1994 yilindan beri calisiyorum, 1972 Dogumluyum.

Tecrübeli Üye Burclu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ev
    Ettiği Teşekkür
    257
    128 mesaja 248 teşekkür aldı
    Dün Konsoloslukta müracat işlemlerini tamamladım ve Posta ile gönderdim, gereken evraklar aynen üstte belirtilen gibi şunlar:

Erkek:
    sadece güncel olan Versicherungsverlauf (ıslak imza vs. gerek yok) bunu Konsolosluğa ait olan Yeminli Tercumana gidip Almancadan Türkçeye Tercüme ettirmeniz gerek, size en yakın olanını Konsolosluğun Web sitesinden öğrenebilirsiniz.
    Tercüme ettikten sonra Konsolosluktan Noter Bölümünden Tasdiklemeniz gerekiyor ve Randevu alıp Tasdikliyorlar (14€).
    TC Kimlik, TR de çalıştığınız günler var ise bunu ekliyorlar.
    Erkekler için bu kadar başka bir işlem yok.

Bayanlar için:
    Versicherungsverlauf güncel olacak, erweiterte Meldebescheinigung (alırken Rentenkasse için denilirse sizden Belediye Para almaz). Örneğin eşiniz ilk Almanyadaki Anmeldungu Hamburg ve sonradan taşındınız Stuttgarta o zaman Hamburgdan almanız gerek ve sonrada Stuttgarttan, yani Şehir Şehir gittiyseniz tek tek almanız gerek.
    Sonra Bu Versicherungsverlaufu Yeminili Terümanda Terüme ettirip üstte olduğu gibi Konsoloslukta Noterde tastiklemeniz gerek.
    Erweiterte Meldebescheinigung Tercümeye gerek yok çünkü bunu Konsolosluk (Ataşe) onaylıyor direk ve onaylandığına dair belgeyi yanında gönderilıyor SSK ya.

Karlsruhe Konsolosluğuna gittik ve Ateşelik fazla bilgi vermek istemedi, yani ne zaman emekli olabiliriz veya ne kadar ödememiz gerek diye sorduğumda Müracatınızı yapın size bildirirler dedi, onun için malesef bilgi alamadım.

Dün gittiğimde Eşim ve benim için Müracat Formunu Doldurdu Ataşe ve Belgeleri ayrı zarfa koyup bunu Posta ile mutlaka Einschreiben gönderin dedi, Ankaraya deyil hangi Şehirde kayıtlıysanız oraya.

Fazla bilgi vermemesine rağmen eski kanuna göre işlem görürsünüz dedi yani 7200 gün deyil 5400 gün ve 97TL den ödersiniz dedi.

En çok bende Yeminli Tercumana gitti 330€

Yaptırmak isteyenler için son fırsat, bence acele edin derim.

EYT için sonradan Kanun yürürlüğe geçince ayrıca müracaat etmemiz gerek, bu tabiiki sonraki aşama.

28. 2 kişi Burclu üyemize teşekkür etti:

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Versicherungsverlaufın tercümesine gerek yok. Tercüme edilmiş bir şekilde SGK'nın genelgesine Almanca nedir Türkcesi nedir diye yazılı. Ama gelde anlat SGK'daki bazılarına. Konsoloslukta kendi başı ağrımasın diye tedbir amaçlı tercüme ettiriyordur. Parası nasıl olsa senden çıkacak değilmi.

Versicherungsverlaufa yok ateşe imzası veya noter imzasına gerek yok. Alman Emeklilik Kurumun ıslal imzası ve mühürü yeterli.

Kesin bilgi.

Bazı salak memurlar 2010/91 EK 2 ve EK3 genelgesini bile bilmiyorlar. Genelge çıkalı ama 12 sene oldu.
    Konu Birbey 3.0 tarafından (01 Aralık 2022 Saat 14:06 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    31
    44 mesaja 69 teşekkür aldı
    konu acilmisken bendeburaya yazayim.
    Arkadas haziran 2019 da eski yasaya göre borclanma dilekcesi vermisti.Kendisine ödeme plani gönderilmedi.
    dilekce ile sordugumuzda ödeme planinin gönderildigini 3 aylik süre icinde borclanma yapilmadigi icin dilekcesinin iptal edildigine dair dilekceye yanit aldik.
    Arkadasi zorla ikna ettim Avukata ver diye.Mahkeme arkadasin lehine sonuclandi.ssk mahkemeye kendini temsil edecek Avukat bile göndermemis.
    7 bin borclanma+3bin mahkeme ve avukat masrafi ile borclanmayi 10 bin euroya halletmis oldu.eger borclanma dilekcesine ödeme plani gelmis olsa 23 bin euro civarinda ödemesi gerekecekti(euronun 6.5-7tl oldugu günler Temmuz 2019)

mini coblara serbestlik geldikten sonra Hanim icin emekli dilekcesi verdim.
    nihayet bu hafta tam 26 ay sonra emekli oldu.(müracaat tarihinden itibaren biriken maaslarida ödendi)
    emekli dilekcesinden 6 ay sonra email,dilekce,telefon,cimer,2 kere sskya sahsi ugrama hic bir sey fayda etmedi.neymis ic denetim yapiyorlarmis.
    bizim devlette kim kime,dum duma herkes istedigi hizda calisiyor.
    Konu giresun28 tarafından (01 Aralık 2022 Saat 17:20 ) değiştirilmiştir.

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Ben dedim mi hep hain ilan edenler oluyor.

26 ay nedemek? Ortada kavga yok, gürültü yok, 26 ayda niye bitmiyor işlem? İç denetim bizdede var. Çok şıkışık durumlarda vatandaşın arıyorum denetimciyi, durumu izah ediyorum dosyayı kimse mağdur olmasın diye öne çekip bir günde bitiriyor.

Ama bizde nerde. Bizim toplumuzda maalesef kibir çok. Bir makama gelince kendini kral zannetmek var. Bizde gidecek memur denetimciyi aracak rica edecek "Sen bana emir mi veriyorsun" diye tepeden bakar.

Yok arkadaş biz 3 nesil daha geçerse ozaman belki adam oluruz.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)