Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12
Toplam 40 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 40 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Türkiyeden emekli gelirini Alman saglik sigortasina bildirme hakkinda bilgi

Tecrübeli Üye guney1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    538
    32 mesaja 53 teşekkür aldı
    Alıntı Haziran Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yani TR'den ayda 281 € emekli maasi aliyorsan sadece Krankenversicherung ayda 31,52 € fazlami aliyor?
    Buna birde Senelik gelirvergisini ekle. Gitti bizim 2 aylik emekli maasi!
    kanun böyle an itibarıyla gelir vergisi ödemiyorum.alman emekli ayliğı ile birlikte hesap ediyorlar.ya rizikoya girip bildirmeyeceksin.ben bildirdim.içim rahat.herkesin kendi bileceği bir şey.

2. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    120
    149 mesaja 334 teşekkür aldı
    Gelir vergisi direk ödemiyor olabilirsin ama senelik gelirine 281€×12=3372€ daha eklendigi icin kesilen vergiyide arttirir.

Her iki tarafdan gelen maasin senelik 15.412€ nun altinda ise vergi ödemezsin.
    Konu Haziran tarafından (04 Ekim 2023 Saat 12:20 ) değiştirilmiştir.

4. 2 kişi Haziran üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye guney1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    538
    32 mesaja 53 teşekkür aldı
    Gelir vergisi direk ödemiyor olabilirsin ama senelik gelirine 281€×12=3372€ daha eklendigi icin kesilen vergiyide arttirir.

Her iki tarafdan gelen maasin senelik 15.412€ nun altinda ise vergi ödemezsin.
    birde rentenfreibetrag var.yazdığım gibi herkes kendi bilir.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    120
    149 mesaja 334 teşekkür aldı
    Ya tabiki bildirmek gerekir.
    Ilerde ögrenilirse geriye dönük ceza ile ödetirler.
    Konu Haziran tarafından (04 Ekim 2023 Saat 13:16 ) değiştirilmiştir.

Üye Şafak74 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    23
    16 mesaja 29 teşekkür aldı
    Gercekten o kadar kesiyormu ya?
    Her yil yaklasik 2 ayini geri aliyorsa bu emekliligin ne anlami var ki?
    Evet Arkadaş malesef Finanzamt Türkiye Emeklilik gelirinin 2 ayını geri alıyor, Zamanında Bu Form da bir Arkadaş ile bu Konular üzerine Telefonlaştım bile ondan da gelirine göre 2 ayını kesiyorlarmış,

8. Şafak74 üyemize teşekkür edenler:

Üye iskete - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    12
    5 mesaja 7 teşekkür aldı
    iyi güzelde cok guzel bilgiler vermissiniz yalniz atladiginiz konu var ben bu isin uzmani degilim ama mantikli düsünüyorum bir türlü kafam almadi
    1. türkiye avrupa birliginde degil
    2. türkiyedeki gelirimin vergisini türkiyeye ödemeliyim almanyaya degil
    3. almanyadan emekli olanlar türkiyeye vergisini ödüyormu
    4. almanyadaki kazanclarindan dolayi türkiyeye hesap vermek zorundami yada vergisini türkiyeyede ödemelimi
    bunun gibi deli sorular var aklimda siz nedersiniz bu konuya
    benim kendi sahsi düsüncem kimi yontarsak kar diyor almanya tongaya gelip es kaza bilgileri paylasitilarmi catir cartir aliriz diyorlar valla benim emekliligimin vergisini almanyaya ödemem mahkemeye veririmhic sorun yok

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,298
    4,410 mesaja 9,715 teşekkür aldı
    Alıntı iskete Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    iyi güzelde cok guzel bilgiler vermissiniz yalniz atladiginiz konu var ben bu isin uzmani degilim ama mantikli düsünüyorum bir türlü kafam almadi
    1. türkiye avrupa birliginde degil
    4. almanyadaki kazanclarindan dolayi türkiyeye hesap vermek zorundami yada vergisini türkiyeyede ödemelimi
    benim kendi sahsi düsüncem kimi yontarsak kar diyor almanya tongaya gelip es kaza bilgileri paylasitilarmi catir cartir aliriz diyorlar valla benim emekliligimin vergisini almanyaya ödemem mahkemeye veririmhic sorun yok
    Usta haklısın biz düz mantık düşündüğümüz için bize saçma geliyor .

Kanunlar mantığa göre çalışmıyor

Biz Alman medeni ve ceza hukukunu öğrenirken derse giren hoca biz mantığınızı ,kalbinizi, duygularınızı ,hislerinizi kapı önünde bırakın öyle derse girin derdi

Çünkü kanunlar hislerinize duygularınıza göre çalışmaz demişti

vergi hukuku a öyle demiyor.

11. hOrOz üyemize teşekkür edenler:

Moderator hekimoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    132
    520 mesaja 1,096 teşekkür aldı
    Malesef herseyi öyle bizim menfaatimize yarayacak sekil yapan ülke yok, yasadigin ikamet ettigin ülkede yurtdisi gelirleri dahil hepsini bildirme zorunlulugu var. O tamamda baska hesap edilmeyen konularda var, dün aksam bir ortamda emekli olup Türkiyede yasamaya devam etme konusu arasina; burada ikamet gösterip giderseniz simdiye kadar oldugu sekil vergi mükellefisiniz ama burada ikamet göstermeyip gider orda yasarsaniz önce evli olsaniz bile sizi bekar statüsüne koyup birde ilk eurodan itibaren kazancinizi vergilendirip hic bir masrafinizi absetzen yapamayacaginizi bilmeniz gerekir dedikten sonra vatandaslarin sesi bir yükseldiki sanki kanunu ben yapiyorum. Bu türlere bilgide vermeyeceksin ne halleri varsa görsünler.

13. hekimoglu üyemize teşekkür edenler:

Üye iskete - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    12
    5 mesaja 7 teşekkür aldı
    arkadaslar bende diyorumki almanyadan alinan emekli yada calistiginin vergisini türkiyeye ödeniyormu almanya ister heseyi ister türkiyede evini kiraya verdiysen onunda vergisini alacakmi almanya bakin benim mantigim el vermiyor neyse o günler gelsin bakarim icabina

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    23
    63 mesaja 108 teşekkür aldı
    1. türkiye avrupa birliginde
    Avrupa Birligi ile alkasi yok. iki ülkenin vergi anlasmasi ile alakasi var. Basimizdaki kisi 2008/2009 bu olaya imza atti.

Reis imza atti yazdigim gibi.

Hayir. Ama yine cevabim ayni. Devlet büyüklerimiz böyle uygun görmüs.

Hayir degil.

Buyur ver. Ne ilk verensin nede son veren olursun. Havada bulut, bu isi unut.

Tecrübeli Üye Burclu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ev
    Ettiği Teşekkür
    257
    128 mesaja 248 teşekkür aldı
    Hanım bu sene EYT den Emekli oldu ve bu sorun ile karşılaşmamak için Emekli olmazdan önce Ikametgahını TR ye aldım. Bu işlemi e-devletten yaptım hiç Nufusa bile gitmeye gerek kalmadı. Aynısını kendim içinde yaptım (Emekli deyilim ama yaşı bekliyorum).

Şimdi hiç bir şekilde TR den Almanyaya bilgi verilemez, bunu bana Bankada da söylediler ve SSK dada aynısı dediler, zamanında Çavuşoğlu bunu zaten dolaylı bir şekilde Bilgi aktarılma konusu için Yurt içinde İkametgahı olan Vatandaşlarımızın Bilgileri kesinlikle verilmiyor zaten dedi, yani işin yolunu indirekt söyledi.

Bakalım artık, Aylık bağlandı 3 ay oldu geleli Aylığın haftaya TR ye gideceğiz Hanım la Hesap açmak için, artık ilerde ne olur bilemem Şansımızı deneyelim.

İkametgahı TR ye almak isterseniz bunu E-Devletten yapabilirsiniz.
    Konu hekimoglu tarafından (03 Kasım 2023 Saat 17:37 ) değiştirilmiştir.

17. Burclu üyemize teşekkür edenler:

Ettiği Teşekkür
    132
    Bankalardaki sistemde kisisel bilgilerden herhangi biri yurtdisini isaret ettigi anda otomatik bilgi paylasimi kismina kaydiriveriyorlar. Onun disinda sgk konusu farkli tabikide, durup dururken bilgi göndermiyorlar ancak, almanyadan bilgi istenirse ermiyoruz diyorlarmi siz öyle sorun. Alinan maasa göre 25/40 € arasinda degisecek aylik prim miktarini ödememek icin nekadar riske girilir herkes kendi kararini kendi versin.

19. hekimoglu üyemize teşekkür edenler:

Nereden
    Ev
    Ettiği Teşekkür
    257
    Alıntı hekimoglu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bankalardaki sistemde kisisel bilgilerden herhangi biri yurtdisini isaret ettigi anda otomatik bilgi paylasimi kismina kaydiriveriyorlar. Onun disinda sgk konusu farkli tabikide, durup dururken bilgi göndermiyorlar ancak, almanyadan bilgi istenirse ermiyoruz diyorlarmi siz öyle sorun. Alinan maasa göre 25/40 € arasinda degisecek aylik prim miktarini ödememek icin nekadar riske girilir herkes kendi kararini kendi versin.
    Usta Bankaya sordum bunu, Vakıf Katılım ve Zıraat Katılıma ve İkametgahınız TR de olduğugu sürece Yurt Dışına kesinlikle bilgi verilmez ve verilmiyor dediler, ama İkametgah Yurt dışı ise ve İkametgahınızın olduğu Ülke ile Bilgi Paylaşımında bulunuyoruz dediler.

Tabiiki böyle dediler diye doğru anlamına gelmez, bunu zaman gösterir.

21. Burclu üyemize teşekkür edenler:

Ettiği Teşekkür
    132
    Alıntı Burclu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Usta Bankaya sordum bunu, Vakıf Katılım ve Zıraat Katılıma ve İkametgahınız TR de olduğugu sürece Yurt Dışına kesinlikle bilgi verilmez ve verilmiyor dediler, ama İkametgah Yurt dışı ise ve İkametgahınızın olduğu Ülke ile Bilgi Paylaşımında bulunuyoruz dediler.

Tabiiki böyle dediler diye doğru anlamına gelmez, bunu zaman gösterir.
    Haklisin bende zaten ayni konuya deginip sadece ikametgahin Türkiyede olmasinin yeterli olmayabilecegini eger, kisisel bilgilerden örnegin telefon numarasi veya email adresi yurtdisi baska bir ülkeyi cagristirirsa sirf bu ayrinti yüzünden otomatik paylasilan torbaya düsülebilinecegi ikazini yapmak istemistim.

23. hekimoglu üyemize teşekkür edenler:

Üye
    Ettiği Teşekkür
    98
    26 mesaja 69 teşekkür aldı
    Hanım bu sene EYT den Emekli oldu ve bu sorun ile karşılaşmamak için Emekli olmazdan önce Ikametgahını TR ye aldım. Bu işlemi e-devletten yaptım hiç Nufusa bile gitmeye gerek kalmadı. Aynısını kendim içinde yaptım (Emekli deyilim ama yaşı bekliyorum).

Şimdi hiç bir şekilde TR den Almanyaya bilgi verilemez, bunu bana Bankada da söylediler ve SSK dada aynısı dediler, zamanında Çavuşoğlu bunu zaten dolaylı bir şekilde Bilgi aktarılma konusu için Yurt içinde İkametgahı olan Vatandaşlarımızın Bilgileri kesinlikle verilmiyor zaten dedi, yani işin yolunu indirekt söyledi.

Bakalım artık, Aylık bağlandı 3 ay oldu geleli Aylığın haftaya TR ye gideceğiz Hanım la Hesap açmak için, artık ilerde ne olur bilemem Şansımızı deneyelim.

İkametgahı TR ye almak isterseniz bunu E-Devletten yapabilirsiniz.
    Hesap açmak için Türkiyeye gitmenize gerek yok.
    SSK sizin adınıza hesab açıp emekli aylığı yatırıyor.

Nereden
    Ev
    Ettiği Teşekkür
    257
    Alıntı kancasis Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hesap açmak için Türkiyeye gitmenize gerek yok.
    SSK sizin adınıza hesab açıp emekli aylığı yatırıyor.
    Usta bu bilginin kaynağı varmı ?

SSK kendisi söyledi aylık belirtilen Bankaya (Hesaba deyil) TC Kimlik Numarasına gönderilecek ve Emekli olan kişi Belirtilen Bankaya gidip Hesap açması gerek dedi yoksa parayı Banka bir kaç ay sonra SSK ya geri gönderiyor ve Bloke olup bunu kaldırmak gerek.

Yani SSK kesinlikle Emekli olan kişinin adına Hesap açmıyor, bana verilen bilgi bu şekilde ve SSK dan almıştım bu bilgiyi.

Banka olarak Vakıf Bankasını ve hangi Şube diye belirtmiştim Aylık için müracaata, Babam bankaya gidip sordu ama tabiiki kesinlikle şahıs bilgilerini vermedler sadece kendisi bizzat gelmesi gerek Hesap açmak için demişler ve ayrıca 10.000TL de Bankayı tercih ettiği için alabilir dediler.

Haftaya inşallah bir gidelim bakalım ne olacak.

Aylık Bağlandığında SSK senin adına Hesap açıp Hesap Bilgilerini sana gönderdilermi ?

26. Burclu üyemize teşekkür edenler:

Ettiği Teşekkür
    132
    maas baglatma basvuru dilekcesinde banka secimi yapabilirsiniz ama hesap numarasi verilme olayi yok, sectiginiz bankada sizin adiniza acilan hesaba para yatar, kimliginizle o subeye gidip sonraki islemleri yapabilirsiniz.

28. 2 kişi hekimoglu üyemize teşekkür etti:

Nereden
    Ev
    Ettiği Teşekkür
    257
    Alıntı hekimoglu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    maas baglatma basvuru dilekcesinde banka secimi yapabilirsiniz ama hesap numarasi verilme olayi yok, sectiginiz bankada sizin adiniza acilan hesaba para yatar, kimliginizle o subeye gidip sonraki islemleri yapabilirsiniz.
    Tam bende bunu anlatmak istedim.

Bloke olsa bile bunu e-devlet ten kaldırabilirsiniz ama en iyisi bence fazla uzatmadan gidip bir Hesap açmak.

Ölü sezon olduğundan Bilet uyguna geldi Haftaya Pazar 14:20 Gidiş ve Cumartesi Saat 09:20 Dönüş, THY Stuttgart-Istanbul-Gaziantep Gidiş/Dönüş 2 kişi Toplam 420€

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    311
    100 mesaja 132 teşekkür aldı
    Usta bu bilginin kaynağı varmı ?

SSK kendisi söyledi aylık belirtilen Bankaya (Hesaba deyil) TC Kimlik Numarasına gönderilecek ve Emekli olan kişi Belirtilen Bankaya gidip Hesap açması gerek dedi yoksa parayı Banka bir kaç ay sonra SSK ya geri gönderiyor ve Bloke olup bunu kaldırmak gerek.

Yani SSK kesinlikle Emekli olan kişinin adına Hesap açmıyor, bana verilen bilgi bu şekilde ve SSK dan almıştım bu bilgiyi.

Banka olarak Vakıf Bankasını ve hangi Şube diye belirtmiştim Aylık için müracaata, Babam bankaya gidip sordu ama tabiiki kesinlikle şahıs bilgilerini vermedler sadece kendisi bizzat gelmesi gerek Hesap açmak için demişler ve ayrıca 10.000TL de Bankayı tercih ettiği için alabilir dediler.

Haftaya inşallah bir gidelim bakalım ne olacak.

Aylık Bağlandığında SSK senin adına Hesap açıp Hesap Bilgilerini sana gönderdilermi ?
    Ben Halk bankasını belirtmişdim orada zaten hesabım vardı ama Halkbankasından tekrar ikinci bir hesap açtılar.

31. Galaxy3764 üyemize teşekkür edenler:

Nereden
    Ev
    Ettiği Teşekkür
    257
    Alıntı Galaxy3764 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben Halk bankasını belirtmişdim orada zaten hesabım vardı ama Halkbankasından tekrar ikinci bir hesap açtılar.
    Evet, Eşimin Vakıflar Bankasında Hesabı yoktur benim var ama Emekli olan ben olsam bile sendeki gibi 2. bir Cari Hesap açtırmak gerekir.

33. Burclu üyemize teşekkür edenler:

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)