Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 489 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Toplam 12 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 12 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: altersteilzeit

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    208
    7 mesaja 10 teşekkür aldı

altersteilzeit

arkadaslar iyi aksamlar ,1974 doguluyum ,bu konu hakkida bilgisi olanlardan yardim bekliyorum .benim icin erkenmi, yoksa gec mi kaldim ,yoksa tam zamanimi ve duydugum kadariyla bir kac model varmis ,benim ödememe bagli.olmakmi iyi yoksa olmamakmi,ne tavsiye edersiniz ,aramizda olanlar varmi,saygilar

2. Sponsor Reklam
    Kicket Birbey 3.0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Republic of Beceriksizler
    Ettiği Teşekkür
    557
    1,181 mesaja 2,278 teşekkür aldı
    Altersteilzeiti unut. Ölmüs bir model. Altersteilzeit'i getiren eski calisma bakani Norbert Blüm'dü.

Hedefi suydu Altersteilzeitin:

Firmalar önce'den piyasada isci bollugunda eski veya yasli calisanlari kapi önüne koymaya calisiyorlardi. Yasli iscilerin hem verimleri düsüyordu, hemde genc bir isciden daha pahaliya geliyordu.
    Bunu gören Blüm emekliye kadar isverenlerin calisma garantisi vermesini istiyordu. Ayricada meslegi oldugu halde is bulamayanlar genclere is olanagi saglamakti. Isciyi cikarmayip Altersteilzeit yaparsa ve giden iscinin yerine Lehrling veya issiz birisini übernehmen yaparsa devletden yüklü bir tesvik aliyordu.

Zamanla ama isverenler bunu kötüye kullandi. Tesvikden vaz gectikler, ama yasli iscileri yine kapiya koydular. Devletde Altersteilzeiti kaldirdi. Artik sendikalar ile kendiniz pazarlik edin diyorlar.

Biraz daha zaman gecti ve isci cikaran firmalar simdi genc nüfusun Almanya'da düstügü icin kalifeli eleman bulamaz oldular. Yani isverenler yasli birisi gitidimi isden düzgün anlayan genc bir eleman bulamadigi icin bunu artik yapmak istemiyorlar. Tam tersi, yasli iscileri firmalarada tutabilmek icin toleransli bile davranmaya basladilar. Cogu firmalar ellen tutulan Lehrling bile bulamiyorlar. Benim zamanimda bankalara herkes girmek icin can atarken, simdi ilan ile düzgün adam bulamiyorlar.

Tek tük firmalara yapiyor, ama ne zaman yapiyor, örneginin birisi Schwerbehinderttir ondan kurtulmak icin yada belirli bir Abteilungu kapatirsa yada birisinden kurtulmak isterse ozaman yapiyor.

Suanda tek tük Altersteilzeit yapilan kisilere 58 - 60 yasinda ancak sira geliyor. Oda cogu zaman isciler 1-2%ine ancak yapiyorlar onuda yaparlarsa.

Sen 74 dogumlu olarak olarak daha dur bakalim 49 yasindasin. Senin önünde daha en az istesende istemesende en az 15 sene calisma hayatin var. Sen suanda daha en verimli yasindasin. Sana kadar emekli yasi 69 olacak. 60'dan önce hic ümitlenme. Hatda 62. Birde niye simdiden istiyorsunki? Yaslaninca ömründe bitmis oluyor. Bosver. Kendine iyi bak, iyi calisa bil, fit kalmaya bak. Tek yapacagin bu. Yasli olunca böyle ayni kalmayacaksin. Birde öbür tarafa gitme sansinda cogalacak. Biktim, usandim diyeceksin, ama yapacak birsey yok. Varsa babadan anadan kalma erken isi birakir onu yersin. Yoksa tek yapacagin istesende istemesende kendine iyi bakma ve kendini hergün daha cok motive etmek.
    Konu Birbey 3.0 tarafından (26 Aralık 2022 Saat 00:18 ) değiştirilmiştir.

4. 3 kişi Birbey 3.0 üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye akbaba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Frankfurt
    Ettiği Teşekkür
    833
    261 mesaja 543 teşekkür aldı
    Birbey 3.0 ustamiz güzelce izah etmis
    benim firmamda altersteilzeit uygulaması var, 57 yaşına girmeden müracaat etmemiz gerekiyor, 3 sene sonra 60 yaşında bırakıyoruz
    bir sürü olasılığın içinde firma bunun kararını veriyor, her müracaat edene evet denmiyor,
    hersene, gelecek sene için bir planlama yapılıyor, altersteilzeit içinde bir bütçe var
    ben seneye Temmuz ayında 57 oluyorum, şimdiden müracaatımı yaptım
    nerde calıştığını yazmadın, bu konuda eniyi cevap alacağın yer senin işyerindir, her firmanın degişik uygulamaları var
    55 yaşına kadar sadece abfindung veriliyor diye biliyorum, 49 yaş emeklilik uygulamaları icin erken

Moderator talo176 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    2,147
    1,392 mesaja 2,600 teşekkür aldı
    Alıntı bilgili Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaslar iyi aksamlar ,1974 doguluyum ,bu konu hakkida bilgisi olanlardan yardim bekliyorum .benim icin erkenmi, yoksa gec mi kaldim ,yoksa tam zamanimi ve duydugum kadariyla bir kac model varmis ,benim ödememe bagli.olmakmi iyi yoksa olmamakmi,ne tavsiye edersiniz ,aramizda olanlar varmi,saygilar
    74 dogumlu? AT?
    Ya kardes, yas daha 50 bile olmadan AT mi düsünüyorsun?
    AT sadece firmanizda varsa olur, o da akbaba arkadasimiz yazdigi gibi 57 olmadan (56 yasla) bir kagit gelir, onu imzalayip kabul edeceksin..
    (Passiv/aktiv.. 1+1 / 2+2 / 3+3 modeller)
    Bir de Vorruhestand var, ama AT'la bir alakasi yok..
    Ne kadar calismisligin var, sorabilirmiyim?
    Konu talo176 tarafından (26 Aralık 2022 Saat 01:12 ) değiştirilmiştir.

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    208
    28 yildir deutsche post ,da calisiyorum,mesala ben 60 yasina kadar her yil weinachtsgeld extradan rentenkasseye ödesem,ve 60 ve 63 yas arasi 15 tage arbeit ,15 tage frei ve

63 yasinda emekli oluyorsun .sizin önünüze böyle bir imkan gelse siz ne yapardiniz.ben faul biri degilim .gerne gidiyorum calismaya

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Ödesen bile garantin yok. Yasa garanti vermiyor. Bu senin dediğin Altersteilzeit değil Wertguthaben. Bunu firma izin verirse yapabiliyorsun.

Emekli başlangıcını öne çekersin, ama öyle kimse misal 65'di 63 çekiyorum garantisi yok. Ogün misal 67 yediyse 65 ceker. Yani kimse yasa garantisi vermiyor sana.

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    208
    tesekkürler birbey 3.0 ustam güzel anlatmissin ama ,isyerinde kendileri vorschlag yapiyorlar,ve kabul edenler var ,sen rentenkasseye nekadar erkenden eingezahlt yaparsan,60 ve 63 yaslarida sana cok faydasi olur,birbey 3.0 ustam gercekci olalim ,ne kadar yasayacagimiz belli degil ,

Moderator talo176 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    2,147
    1,392 mesaja 2,600 teşekkür aldı
    Tamam imkaniniz varsa, ne güzel.. ama senin yas henüz 48/49..
    Daha var ve belki o zamana kadar degisebilir o sistem..
    Biz sana tembelsin felan da demedik, ama senin yasin daha "genc" emeklilik icin..

Hani 28 sene calismisligin var yazdin.. bak ben 31 senedir calisiyorum, senden sadece 1 yas kücügüm ve bizde de su an o (AT) imkanimiz var..
    AT 2024 e kadar (bizim sirket de), sonra tekrar uzatirlarmi bilmem.. ama uzatirlarsa yine bi 10 sene, bende faydanabilirim ve hemen imzami atarim..
    3+3 (passiv/aktiv) yaparim, böylece 45 senemi doldurmus oluyorum..
    Fakat birbey arkadasimiz dedigi gibi, o zamana kadar daha cok var ve o günleri görecegizmi, belli bile degil..
    Konu talo176 tarafından (27 Aralık 2022 Saat 01:28 ) değiştirilmiştir.

Üye sinanb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    271
    19 mesaja 25 teşekkür aldı
    Alıntı bilgili Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    28 yildir deutsche post ,da calisiyorum,mesala ben 60 yasina kadar her yil weinachtsgeld extradan rentenkasseye ödesem,ve 60 ve 63 yas arasi 15 tage arbeit ,15 tage frei ve

63 yasinda emekli oluyorsun .sizin önünüze böyle bir imkan gelse siz ne yapardiniz.ben faul biri degilim .gerne gidiyorum calismaya
    Deutsche Post’a bir kaç yıldır Altersteilseits yaşı 59 dan 55’e çekildi. 45 puanı doldurduğunuzda 55 yaşında Altersteilseits hakkını elde ediyorsunuz. Çalışma modelini 1+1 yada 2+2 olarak siz belirliyorsunuz.İki hafta evde iki hafta işte olma seçenekleri var.Brüt aylığınızdan yaklaşık yüzde 16-17 az maaş alıyorsunuz.

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    208
    Alıntı sinanb Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Deutsche Post’a bir kaç yıldır Altersteilseits yaşı 59 dan 55’e çekildi. 45 puanı doldurduğunuzda 55 yaşında Altersteilseits hakkını elde ediyorsunuz. Çalışma modelini 1+1 yada 2+2 olarak siz belirliyorsunuz.İki hafta evde iki hafta işte olma seçenekleri var.Brüt aylığınızdan yaklaşık yüzde 16-17 az maaş alıyorsunuz.
    ellerine saglik sinanb kardesim,herkes kendi bilir ,herkesin kendi financial durumuna bakar,bence kötü bir uygulama degil

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Deutsche Post'da eskisi gibi yapmıyor. Eskisi gibi işci bulamadığı için. Tek tük hasta falan olursa. Yani verim alamazsa.

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    208
    Alıntı Birbey 3.0 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Deutsche Post'da eskisi gibi yapmıyor. Eskisi gibi işci bulamadığı için. Tek tük hasta falan olursa. Yani verim alamazsa.
    birbey 3.0 ustam,deutsche post hangi politikayi izliyor bilmiyorum ama yasi 45 ten 55 kadar olanlara (tam bilmiyorum) vorschlag yapiyor ,bana yaklasik 4 ,5 senedir mektup geliyor termin yapin konusalim diye,(belirli bir hastaligimiz yok)ben daha yapmadim ama benim yasimda olan bir kac kisi yapmis ilgimi cekti,birbey 3.0 ustam deutsche post 2000 yilina kadar olan vertrag lar iyi,ondan sonra cok kesinti oldu vertrag larda,simdi dahada farkli,stundenlohn ve urlaub tage azaldi,ortalama herkes ayni isi yapiyor ama maaslar farkli,tahminimce deutsche post bazi bölümleri özellestirmek istiyor,subunternehmen vermek istiyor .hepinize saygi ve sevgilerle ,saglikve afiyetle güzel günler

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)