Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 477 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 2 Toplam 4 Sayfadan BirinciBirinci 1234 SonuncuSonuncu
Toplam 74 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 40 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: EYT'de yaş sınırı uygulanmayacak...

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    18
    2 mesaja 4 teşekkür aldı
    Alıntı Birbey 3.0 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bana eski boarda gülüyorlardı yatırdım diye.

Kısmen dolar üzerinden borclandım. 23 yaşındaydım. Ozaman sigorta girişi gerekmiyordu eski SSK'dan olmak için. Yasayı deÄ£iştirdiler. Bağkura geçirdiler. Beni geçirmediler. Çünkü SSK'dan başlamıştım. Bir yıl çalışıp çalışıp yıllık hersene borçlanıyordum. Bir güzel kısmen Lohnsteuerden geri aldım her yıl. Sonra yine yasa değişti. Belirli bir tarihden sonra işe girenleri 65'den önce emekli etmeyeceklerini dediler. Beni yine tutmadı. 58 yaşında olabilcekdim emekli. Şimdi bu yasa geldi. 5600-5700 günüm var. İşe girişim 17.04.1999. 25 sene sigortalık süremde 16.04.2024 doluyor. Allah'ın izni ile çok kötü birşy başıma gelse 16 ay sonra emekli bağlatabiliyorum. Yaşım 43-44 oluyor ozaman. Türkiye'de kira derdim yok. Almanya'da borçum bitmiş dairem var. Şu anda 890 Euro kalt kirada.

Bana emeklim 17.000 Euro mal oldu. Hanımınkinide erken yaşta hallettim. 20.000 Euro tuttu.

Ölüm zulüm olmazda maddi olarak hayatım garanti.

Kardesim sen bosver kim ne dediyse ve derse desin IYI yapmissin..Allah güle güle yemek nasip etsin...biraz masntikli ve ilerisini görebilenin hali baska oluyor

2. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    1,669
    1,627 mesaja 3,336 teşekkür aldı
    Arkadasim bu isin yanlis oldugunu anlamak icin illada eyt gelmesi gerekmiyordu..
    Zaten bu islerin önü yurtdisi borclanma takdikleriyle de acilmisti..
    Ozaman buzaman zaten ben bu islere karsiyim..
    Siz 40 veya 45 en verimli zamanlarinizda calismadan emekli olacaksiniz ve calisanlarin sirtindan asalak gibi emekli parasi alacaksiniz..birinin parasi yok digerinin parasi cok..
    Acin et yiyemedigi zengininse acin önünde et yemesi gibi..
    Bunun secimle filan bir alakasi yok,,turkiyedeki insanlarin yuzde70 i pisikolojik hasta,yani bakirköye tedaviye giden yok,,insanlar hasta hasta sokaklarda dolasiyor,birde buna sosyal pisikoloji bozukluklarini ekleyin,,böyle bir topluma balin ucunu göstermeniz yeterli..
    Olaya gercekci bakalim..
    Bir tarafta harama helal,helale haram bulastirmak var..
    Ustune ustlük ALLAH yemeyi nasip etsin diyeceksiniz ki ALLAH haram lokmayi helal yedirmez..
    Bunuda biliyoruz dimi??
    Konu webci tarafından (02 Ocak 2023 Saat 13:57 ) değiştirilmiştir.

Üye
    Ettiği Teşekkür
    130
    18 mesaja 26 teşekkür aldı
    Alıntı keno Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    almanyadada olcak isteyen istedigi yasta emekli olcak siz merak etmeyin reis onun hesabini yapmistir
    Evet kesin yaptı emeklilik yasasını değiştirerek, emekli olacak insanların %70 olan payını %28'e düşürerek yani 1 kişinin alacağı parayı 2 kişiye vererek.

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,298
    4,412 mesaja 9,718 teşekkür aldı
    Bencede saçma bir yasa oldu. Iktidar olsun muhalefet olsun Sivil Toplum Kuruluşları olsun yasanın çıkması için dayattılar..

Biri çıkarmasa yarın öbürü çıkaracaktı..

Şimdi düşünün Almanya da 67 yaşında emekli olacak olanlar yasaya karşı direnseler

Almanya da olmayacak işler bunlar .. bırak 67 yaşı 70 yaşına çıkarmayı düşünüyorlar

Almanya da emeklilik yaşı 67 ye yükselince ne muhalefetten nede herhangi bir STK dan tepki geldi .

Çünkü sadece bugünü değil ilerisine düşünüyorlar bizde ise hep bana misali

Şimdi 43 yaşında bir sürü emekli olacak 75 yaşına kadar yaşasa 32 sene emekli maaşı alacak

artı sağlık giderleri evlenmemiş kızı varsa dul yetim aylığı

Bütçenin sırtında büyük yük

6. hOrOz üyemize teşekkür edenler:

Moderator hekimoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    132
    520 mesaja 1,096 teşekkür aldı
    yeni cikacak yasayi henüz okumadim ama yorumlara bir göz attiktan sonra kücük bir uyari yapma geregi hissettim, almanyada ilk ise baslama tarihini Türkiyede baslamis sayip yurtdisi borclanma yapma isi 2018 agustosundan itibaren yeni basvurular icin artik gecerli degil, basvuru yapilan tarihten geriye dönük borclandiriyorlar, 2018 agustos öncesi basvuru yapip yasini bekleyenler icin zaten sorun yok. Hesabinizi ona göre yapin.

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,298
    Alıntı hekimoglu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yeni cikacak yasayi henüz okumadim ama yorumlara bir göz attiktan sonra kücük bir uyari yapma geregi hissettim, almanyada ilk ise baslama tarihini Türkiyede baslamis sayip yurtdisi borclanma yapma isi 2018 agustosundan itibaren yeni basvurular icin artik gecerli degil, basvuru yapilan tarihten geriye dönük borclandiriyorlar, 2018 agustos öncesi basvuru yapip yasini bekleyenler icin zaten sorun yok. Hesabinizi ona göre yapin.
    aynen Usta herkes kendini emeklilik havasına kaptırdı

Yurtdışı zaten ayrı bir konu

Tecrübeli Üye Ejderabi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    153
    111 mesaja 199 teşekkür aldı
    Hayatlarinin en verimli aninda emeklilige ayrilacaklar. 4-5 Bin TL aylik ile.
    Arkadasin birside askerlik bedeli 150 bin TL yazmis. Bu rakam EUR bazinda düser daha.

Devlet bu borclarin altindan kalkamayacak. Su an kurlari suni olarak düsük tutuyorlar. Secim icin KKM ile ayakta tutuyorlar.

Secim sonrasi iktidar kazanirsa KKM tutamazalar. Muhalefekt kazanirsa zaten tutamayacak gercek demokrasi yolu acilirsa.
    Iki senaryodada TL kurumuz su ankinden daha da kötü olacak. Artik EURO / TL --> 30 / 50 / 100 ne olur bilemeyiz ama asagi yönlü zor gider artik.
    Yani bu sevinen emeklileri Hükümet sadece Iktidarligi kaybetmemek icin emekli oluncada calismaya mecbur birakiyorlar. Bu benim sahsi görüsüm.

10. 5 kişi Ejderabi üyemize teşekkür etti:

Moderator hekimoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    132
    520 mesaja 1,096 teşekkür aldı
    Alıntı hOrOz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    aynen Usta herkes kendini emeklilik havasına kaptırdı

Yurtdışı zaten ayrı bir konu
    yani, hele yasa bir ortaya ciksin görelim neyi kimleri kapsiyor. Birtakim simsarlar yine milleti sögüslemek icin videolar cekmeye baslamislar, bi sakin arkadaslar, cuval acilsin icini görelim, ayrica bu para nerden karsilanacak diye dert edinmeyin, minareyi calan kilifini uydurur, pandoranin kutusu secimden sonra acilinca kimin cebinden ne cikacagini milletce görürüz )

12. 4 kişi hekimoglu üyemize teşekkür etti:

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,298
    Alıntı hekimoglu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yani, hele yasa bir ortaya ciksin görelim neyi kimleri kapsiyor. Birtakim simsarlar yine milleti sögüslemek icin videolar cekmeye baslamislar, bi sakin arkadaslar, cuval acilsin icini görelim, ayrica bu para nerden karsilanacak diye dert edinmeyin, minareyi calan kilifini uydurur, pandoranin kutusu secimden sonra acilinca kimin cebinden ne cikacagini milletce görürüz )
    Papandreu Yunanistan Ortak Pazara üye olduğunda yurtdışında çalışan herkesi emekli yapmıştı. Tanıdık bir çok Yunanlı temelli dönüş yapmışlardı

Sonuç malum geçen senelerde Yunanistan iflas bayrağını çekmişti.

Herkes kanunu çıkaran Yaşar Okuyan a kızıyordu
    İnşallah sonumuz Yunan a benzemez
    Konu hOrOz tarafından (02 Ocak 2023 Saat 20:40 ) değiştirilmiştir.

14. 3 kişi hOrOz üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye Ejderabi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    153
    111 mesaja 199 teşekkür aldı
    Yunanistana cok yakiniz her konuda.

Merakdan TC Merkez Bankasinin sayfasindan Türkiyenin kisa vadeli borcuna baktim. Yani 12 ay icinde 142 Milyar Dolar geri ödenecek. Büyük kismida secim sonrasi.
    Sevmedigimiz Arap ülkelerinden zorla el öpmeyle 5 Milyar Dolar buldular seviniyorlar.

Bu sene Türkiye icin enteresan olacak.

Kaynak

https://www.tcmb.gov.tr/wps/wcm/conn...t+Statisticss/

Gesendet von iPhone mit Tapatalk
    Konu Ejderabi tarafından (02 Ocak 2023 Saat 21:27 ) değiştirilmiştir.

16. 3 kişi Ejderabi üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye sswiss - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    305
    106 mesaja 146 teşekkür aldı
    Benim 1995 Sigorta Girisim var.1996 Askerlik ve 1997 Yurtdisindayim.
    Daha Önceleri E-Devletden bakardim,söyle yaziyordu

55 Yasinda emekli olabiliyorum (5750 Prim) Ne kadar öderim diye bakiyordum 296 Bin TL yaziyordu

su an nasil oluyor bilmiyorum ve ne kadar ödemek lazim onuda bilemiyorum

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    27
    35 mesaja 82 teşekkür aldı
    Devlet hesap kitap yapmadan bu kanunlari cikartmaz zaten bu bir defaya mahsus tek seferlik birsey bir daha böyle bir durum olmayacak sanki almnayada 48-49 yasinda zeche den emekliler yok akp yi tuttugumdan vs degil ama adamlar 20 senedir maaslari tikir tikir ödüyor senede iki defa ikramiye veriyor varmi bir sorun simdiye kadar yok niye karamsarlik anlamiyorum
    olasaydi 20 sene icinde isci memur maaslari ödenmedigi zamanlari görürdük her halde saglik sistemimiz de calisiyor insanlar ilaclari vs aliyor daha ne olsunki

19. 4 kişi jardel üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    1,669
    Biz turk vatandaslarinin yapilan hizmetleri illada birilerinin uzerine mal etmeye okadar alismisizki,bunun bir vatan hizmeti oldugunu unutmusuz,,herseyi birilerine mal ediyoruz,
    Biri geldi eyt yi buldu
    Biri geldi yurtdisi borclanmayi buldu
    Biri geldi canakkaleye köprü kurdu
    Birdigeri geldi daglari deldi..
    Birdigeri gelecek bunlari yikacak kendi sistemini kuracak,,zaten ulkenin 2 adim ileri 1 adim geri atmasinin sebebide bu..
    Birturlü tek olup ülkede uslu durmayi ögrenemedik..
    Bkr ülkede herkesi veya herönünüze geleni emekli yapamasdiniz..
    Kim calisip para kazanacak,kim uretecek..
    Gidisat iyi degil..
    Kore 1953 de bagimsizligini kazandi ve bugun tum teknolojiyi avrupanin suratina firlatti..
    Japonya 1945 de atom bombasi yedi bugun drv dinamik binalar insaa edip teknolojide tum devleri gecti..
    Bizler nerdeyiz,hala sakarya firat,rapraprap..
    Ne olacak bizim halimiz,,
    Ne dunya biraktilar ne ahiret..
    Konu webci tarafından (02 Ocak 2023 Saat 23:30 ) değiştirilmiştir.

21. webci üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    27
    35 mesaja 82 teşekkür aldı
    kimsenin kimseye birseyi mal ettigi yok sadece insanlarin hem elestirip hemde en önde gidip müracaat etmesi de cok celiskili bir durum biz insan ogluna iylik yaramaz hep bir hinlik ariyoruz herseyde cok yazik Almanya karsidaki komsuya 200 milyar Euro dan fazla para verdi Yunan da ne degisti ( hala batik bir ülke ) bir bakin 10 mil nufus lu bir ülke biraz Ülkenizdekiler ile gruru duyun bu herseyi elestiriden vaz gecin artik hersey zaman la daha iyi iyi olur cünki Türkiye artik bir yola girdi A partisi gider B partisi gelir bunlar hic önemli seyler degil yeterki Ülkeye hizmet etsinler zaten cok iyi yolda ülkemiz bu ülkeyi 70 sene kimler yönetip te hic birsey yapmadi neden bu hosnutsuzluk € $ dolarmi tek deger Türkiye Otomotiv basta olmak üzere kac tane önemli sektörde avrupa birincisi oldu bu sene hic bunlari bakiyormusunuz insanimiz alismis ezbere konusmaya

23. 4 kişi jardel üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    1,669
    Arkadasim sen ne anlatiyon..
    Ben sana cevaben yazmadimki,genele yazdim..
    Bak burada bile rahatsiz oluyoruz..
    Bende diyorum iste bunlar vatandasa hizmettir,yandaslik degildir,gelende gidende böyle olsun diyoruz..
    Son sözün ezber konusmak lafi varya bunla ifşa ediyorsun kendini..zaten eyt konusunda yeterince yazdim,konuyuda guzel bitireyim..
    Birlik beraberlik istiyoruz kardesim,laf sokmalar istemiyoruz..
    The end!

25. 2 kişi webci üyemize teşekkür etti:

Moderator mxm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    1,735
    2,398 mesaja 6,439 teşekkür aldı
    Alıntı jardel Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    zaten cok iyi yolda ülkemiz, bu ülkeyi 70 sene kimler yönetip te hic birsey yapmadi
    Kimler yönetti 70 senedir? En fazla kimler iktidardaydi? Hepsi ayni parti, sadece isimleri degisti ama temeli ayni partilerdi. Sorun partilerde degil zaten, halk böyle ve hak ettigi sekilde de yönetiliyor.
    Son 20 senede ülkeye rekor miktarda kredi girisi oldu, ikincisi Türkiye Cumhuriyetinin kurdugu isletmeler yabancilara satildi ve büyük bir para piyasaya girdi yoksa degil köprü 5 metre asfalt dökülemezdi.

En önemli 2 nokta var, biri o an kayitli calisan sayisi, ikincisi de cari durum. Ihraacat rekor kirdi ancak kendimiz üretimi mahvettigimiz icin Ithalat daha büyük bir rekor kirdi ve aradaki cari acik büyüdü.
    Dolarin artmasindaki en büyük etkenlerden biridir bu.
    Almanya ile nüfuslarimiz benziyor, biz biraz daha fazlayiz ve nüfusumuz daha genc.
    Almanya kayitli calisan: 45 milyon
    Türkiye:28 milyon.
    Bir devletin en büyük gelirlerinden biri calisanlardan kesilen vergilerdir, iste bizde bu cok berbat bir durumda. Isci bulma kurumuna basvurulmadigi icin issizlik rakamlari pek fazla degil gibi görünüyor ama aslinda asiri yüksek, calismak isteyene de asiri düsük maas veriliyor, adam ne kazaniyor da sana ne versin tabi, isveren de hakli bir yerde.
    Bu arada enflasyon ilk defa Euro Dolardan daha hizli yükseldi, sebebini henüz cözemedim cünkü aklim o kismina yetmiyor, veya bilgim oraya kadar degil. Sebebini anlayam var mi? Türk bakkalinda bile Türkiye´den gelen ürünlere asiri bir zam uygulaniyor, Almanya´da bu oranda bir artis olmadi.
    Konu mxm tarafından (03 Ocak 2023 Saat 11:26 ) değiştirilmiştir.

27. mxm üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    311
    100 mesaja 132 teşekkür aldı
    Görüyorum ki paylaşımın konusu EYT den çıktı politikaya geçti.

Gesendet von meinem SM-A528B mit Tapatalk

29. Galaxy3764 üyemize teşekkür edenler:

Moderator mxm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    1,735
    2,398 mesaja 6,439 teşekkür aldı
    EYT zaten basli basina politik bir konu. Hem iktidar hem de muhalefet bu konuyu daha fazla oy alabilmek icin istirmar ediyorlar.
    Tabi bence asil suclu erken emekli olmak isteyen herkestir. Bizzat tanidigim insanlarin yüzüne de bunu yazdim, sevinmeleri cok tuhafima gitmisti. "Cok calistik ezildik, artik hak ettik " falan diyorlardi. 25 sene calismis ve hak etmis?
    Üstelik ortalama ömür 80 e cikmis durumda, Türkiye ortalamasi da yükseldi artik.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    311
    100 mesaja 132 teşekkür aldı
    Aslında bende bu kadar erken emeklilik sistemine karşıyım.
    Ama her şeyden önce bu kadınlarda 20, erkekler ise 25 yıl hizmet süresiyle emekli*olma yasasını kimler veya hangi zaman diliminde çıkarıldı ona bakmak lazım.
    Çok saçma ve insafsız bir yasa olmuş devletin sırtına büyük yük.

Gesendet von meinem SM-A528B mit Tapatalk

32. 2 kişi Galaxy3764 üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye deniz2000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    1,929
    503 mesaja 1,445 teşekkür aldı
    Bir gayrimenkulü satan veya alımını yapan kişi 65 yaşını aşmışsa, Tapu Müdürlüğü’ne akli dengesinin yerinde olduğunu belgeleyen bir sağlık raporu vermesi gerekiyor

peki tamam hükümetin basindakiler millet vekilleri, vs ire, niye saglik raporu almiyor devleti yönete bilirmi diye bunlarin yaslari kac????

böyle kararlar aliyorlar .

bazi kisiler devlet devlet deyip duruyor, devletle hükümeti karistirmayin hükmet gidicidir devlet kalicidir .
    Konu deniz2000 tarafından (03 Ocak 2023 Saat 17:53 ) değiştirilmiştir.

34. 2 kişi deniz2000 üyemize teşekkür etti:

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)