Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 461 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 41 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Almanya emeklilikten vergi kesiyor

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    7
    6 mesaja 9 teşekkür aldı

Almanya emeklilikten vergi kesiyor

Selam arkadaslar, yeni kayit oldum ve hemen bir sorum var.

Ailesinden almanyadan emekli olup türkiyeye yerlesen vardir belki ve yardimci olabilir.

Dayim birki sene öncesi türkiyeye kesin dönüs yapti ve emekli. Alman vergi dairesi bu sene mektup yolladi ve son 3 sene icin aldigi emeklilikten vergi istiyor.

Duydugumuza göre 10 bin yüroya kadar vergi ödenmiyormus, ama bir kurus gecerse tümünün vergisini aliyorlar.

10 bini gectigine brüt gelirinin neredeyse 10% miktarinda bir vergi kesmisler.

Aramizda 10 bini gecik emeklilik alip buna bir cözüm bulan varmi acaba? Einkommenssteuererklärung verince belki vergi azalabiliyormus.

Yazdiklari mektuplarda 2 ayda zor gidiyor türkiyeye, mektup gelince ödeme süresi dolmus oluyor ve üstünede ceza kesiyorlar hemen.

2. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye deniz2000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    1,931
    504 mesaja 1,453 teşekkür aldı
    dayinin vergi borcunu ana paradan kesipdemi bildiri vermisler, yoksa vergi borcunuz bukadar deyip ödenmesinimi istiyorlar kardes

emeklilik parasini vergilendirme coktan beri bildigim kadar vardi
    Konu deniz2000 tarafından (19 Ocak 2023 Saat 18:09 ) değiştirilmiştir.

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    7
    6 mesaja 9 teşekkür aldı
    Para kesmiyorlar, bildiri yolluyorlar pesindede ceza durmadan ceza yüklüyorlar belirli tarihe kadar ödenmeyince hacize gideceklerini söylüyorlar.

Evet, vergilendirme coktan var, ama almanyada yasayinca Freibetraglar olduguna belirli miktarlari gecmeyince vergi ödenmiyor. Türkiyeye yerlesince Freibetraglar olmadigina 10 bini gecer gecmez vergi kesiyorlar.

Vergi uzun s+re olmasina ragmen internette pek bir bilgi bulmak mümkün degil. Türkiyeye yerlesen yokmu hic, veya umursamiyorlarmi, veya caresini arayan yokmu?

Tecrübeli Üye Rookie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    334
    57 mesaja 78 teşekkür aldı
    Alıntı nazigül Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Para kesmiyorlar, bildiri yolluyorlar pesindede ceza durmadan ceza yüklüyorlar belirli tarihe kadar ödenmeyince hacize gideceklerini söylüyorlar.

Evet, vergilendirme coktan var, ama almanyada yasayinca Freibetraglar olduguna belirli miktarlari gecmeyince vergi ödenmiyor. Türkiyeye yerlesince Freibetraglar olmadigina 10 bini gecer gecmez vergi kesiyorlar.

Vergi uzun s+re olmasina ragmen internette pek bir bilgi bulmak mümkün degil. Türkiyeye yerlesen yokmu hic, veya umursamiyorlarmi, veya caresini arayan yokmu?
    Önce finanzamt ta sor ne için vergi istiyorlar, belki istemiş oldukları bir bilgi verilmediğinden dolayı götürü olarak vergi borcu çıkarmışlardır.
    Ne için vergi istediklerini bilmeden bu konuda bilgi vermek zor.
    Finanzamta tlf. açıp sor en doğru bilgiyi onlar verecektir.

Tecrübeli Üye murat39 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    2,303
    312 mesaja 608 teşekkür aldı
    Ben olayi babamda güncel yasadim.
    Lohnsteuer dolduran avukatlar a sordum. Konu cogu arkadaslari da ilgilendirecegi icin detayli yaziyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=jIZgFS2mTW8
    https://www.youtube.com/watch?v=T_fB6Zt2jpQ

Babam artik Almanya ya gelmeyecegim dedi.Yol yoruyor..yas 80 baktik hersey artik burada problemli.Doktorlar bekleme terminler hastaneler...Bir de yaslilik.
    Oradan bir bakici tutar..Özel hastane de evin yaninda. Pasaport günü de gelmisti.Uzatmaya gelmeyecegim dedi.
    Buradan Babami abmelden yaptim.Abmelden yaparken ise hic bir Türkiye adresi istemediler.Buradan abmelden oldu Türkiye de yasiyor yaziyor.Bir kopyasini da ben aldim.

Krankenkasse ye gittim.Babam burada artik yasamiyor.Abmelden yapmak istiyorum dedigimde.Abmelden kagirdini gösterdim.
    Öyle abmelden yapamazsin dediler.Türkiye de yasiyorsa dahi. Emekliliginden kesintisi yapilacak babaniz bizden saglik sigortasi talep edecek.Yurtdisinda oldugu icin ve emekli oldugundan acil boyutu degil genel kapsamli belge veriyorlarmis.
    Bir tek sekilde burayi abmelden yaparsiniz dedi.Türkiye den Hastalik sigortasini ispat ederseniz.
    Evet Türkiye de emeklilik hakki var ama dondurduk para almiyor, simdi yeni baslatacagim dedigimde bunu ispatla para almadigina dair dedi.
    SGK dan belgeler geldi para alinmadigina dair.Emeklilik hakki baslatilacagi ayni anda hastalik sigortasi da baslayacagini.Tercüme yaptirdim.
    Tamam bu sekil oldu.Para almamissiniz.buradan emeklilik sigortasini iptal ettiler.Krankenkasse ye kesilen para emeklilik ayligina eklenip 140€ kadar fark etti.Onu emeklilik ayliginin üstüne eklenip gönderildi.
    Krankenkasse de Türkiye den emekli olup da para alip bildirmeyenlere burada geriye dönük büyük hesaplar cikiyor.Geriye zannedersem 5 sene geri gidiyorlar ve emeklilik ayliginin %13 gibi vergi kesiyorlar.

Aradan iki sene ses seda yok.
    iki senenin sonunda babama Finanzamt Neubrandenburg dan mektup geldi.Türkiye adresini bulmuslar.Orada yazilan.(Yurtdisinda ikametlere burasi bakiyormus)
    Artik ikametin Türkiye oldugu ve ikili vergi anlasmasina dayali vergi ödemesi gerektigi yaziyordu.Icerik.

Almanyadan abmelden yapildigi tarihten simdiye kadar (2 sene ortalama) hesap etmisler toplu para cikarmislar.Bunu ödeyeceksiniz diyor.
    Bundan sonra da seneleri yazmis 3 ayda bir hesap Numarasi vermisler buraya her 3 ayda bir belirtilen parayi göndereceksiniz yaziyor.
    Türkiye deki alinan emeklilik ayligini ne biliyorlar.Ona da deginmisler.Burasi Frei Türkiye den alinan emeklilige vergi almiyoruz notu düsülmüs.
    Emeklilik maasindan kesip de göndermiyorlar.Bunu extra hesaplarina göndereceksin.

Icerilik de 10.000 € kadar senede Almanya dan giden ayliga bu uygulanmiyor.10.000 € dan 1 cent gecse bu vergilendirme devrede.
    Emekli ayligi + Ve Almanya dan giden kisiye ait gelir . Betriebsrente..

Bunun üzerinden hesap etmisler 1.100 € aylik emeklilikde senelik 860 € vergi cikarmislar.

Bu mektubla Lohnsteuer dolduran avukata gittim.Arastirmam gerekir dedi.Türk Lohnsteuer dolduranlara giitim evet yeni Türkiye de yasiyanlari inceleyip bu mektuplar vergiler gönderiliyor dedi.Elime birkac kisi geldi olayi arastirdim telefonlastik Finanzamt Neubrandenburg la gibi Sonuc kacamazsin mecbur ödeyeceksiniz dedi.

Babam 80 yasinda Überweisung ve tarihleri kafasinda tutamaz.
    Finanzamt Neubrandenburg a mektup yazildi.Ödenilecek paranin benim hesabimdan cekilmesi icin Einzugsermächtigung verdim.
    Toptan istedikleri parayi ben gönderdim.Bu sekil düzenli hesap ettiklerini hesabimdan cekiyorlar.

Lohnsteuer cinin dedigi eger ki Allah gecinden versin vefat olayi olursa bu Einzugsermächtigung u hemen mektup yaz iptal et.Yoksa devam cekerler sen de geri almaya ugrasirsin dedi.
    Vefat olayinda geriye kalan es %65 aldigi icin 10.000€ altinda kalir ödeme cikmaz büyük ihtimal dedi.

Konu bu sekil. Calisirken zaten vergiler kesiliyor.Aylik la. Tekrar dan vergilestirmek.Dogru degil ama ne yazik ki kasalar bosaldikca kimden ne kopaririz hesabi yapiliyor.

Bütün bilgiler ellerinde.Almanya da Türkiye hakkinda adres ne vermemistik.Biz hicbir sey yapmadik.Finanzamt Türkiye den elleriyle koymus gibi babamin yasadigi evi bulup mektubu tahütlü olarak göndermis.

Yapilacak su an birsey yok.Bir sekil bu parayi Finanzamt alacak.(Senelik toptan ödeyim desen vefat olayinda yatan kople sene ödenen para Fianzamt in kasasinda gider.)
    Konu murat39 tarafından (19 Ocak 2023 Saat 19:48 ) değiştirilmiştir.

7. 5 kişi murat39 üyemize teşekkür etti:

Kicket Birbey 3.0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Republic of Beceriksizler
    Ettiği Teşekkür
    557
    1,181 mesaja 2,278 teşekkür aldı
    RTE 2011 yılında çifte vergilendirmeye imza attı. 10000 Euroya kadar vergi alınmadığı için Türkiye'deki emeklilik aylığından vergisini Almanya'da vermeye mecburuz. Lohnsteueri doldururken yazmaya mecburuz. Geçmişte borçlanma parasını vergiden düşüp düşürmediğimiz fark etmiyor.

Grundfreibetrag var. Ancak bu Grundfreibetrag hesaplanırken Almanya'daki ve Türkiye'deki aylık birleştirilip hesaplanıyor. Grundfreibetrag geçtiği an vergilendirilir.

Kurtuluşu yok.

https://tr.euronews.com/2019/07/31/a...k-borc-cikmazi

https://m.youtube.com/watch?v=T_fB6Zt2jpQ
    Konu Birbey 3.0 tarafından (19 Ocak 2023 Saat 19:25 ) değiştirilmiştir.

9. Birbey 3.0 üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye esmerkral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    396
    141 mesaja 332 teşekkür aldı
    nasil birsey adam kesin dönüs yapmis türkiyeye finanzamttan mektup gidiyor üstelikte ceza adam burda yasamiyorki einkommensteuer yapsin yokya ben umudu kestim biz gurbetciler her zaman sahipsisiz bizim anca tabutumuz gider burdan bitti cözümmü bilmiyorum aklima bisey geldi alman vatandasligina gecmek istedigin kadar türkiyede kal 10 senede bir gel selam ver git oturma meseleside sorun olmaz en azindan burada freibetrag var ama yurt disinda yasadigin icin gecerli olurmu ? cözüm olarak bu geliyor aklima yanlismi dogrumu onuda bilmiyorum

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Adama Türkiye'ye döndü diye gelmiyorki. Zamanında Lohnsteuerini doldurmamış şimdi ortaya çıkınca tabiki mektubu Türkiye'ye yollayacaklar, başka nereye yollasınlar. Almanya'da yaşadığı süre için geliyor, döndü diye değil.

Almanya'da oturan herkes Lohnsteuer doldurmaya mecbur. Emekli olsa bile. Bu kadar basit.

Aynı araba kemeri gibi. Takmaya mecbursun. Takmaz ve polise yakalanırsan, başkalarını niye yakalamıyorsun diyemezsin.

Eğer adamın burada kira geliri yoksa ne gelecekki vergi. 3-4 sene için toplam 300-500 Euro. Ödeyecek konuyu kapatacak.

Alman vatandaşı Türk vatandaşı fark etmiyor. İki ülke vatandaşı içinde geçerli.

Cezadan itiraz ederse yırtar. Finanzamt mektubun zamanında (yurtdisi icin 1 ay icinde) vardığı ispatlamaya mecbur. Tahhüütlü yollamadıkları için ispat edemiyorlar ve cezayı kaldırırlar.

Eski boarda bu konuları çok anlatdım.
    Konu Birbey 3.0 tarafından (19 Ocak 2023 Saat 19:41 ) değiştirilmiştir.

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    7
    6 mesaja 9 teşekkür aldı
    Alıntı Birbey 3.0 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Adama Türkiye'ye döndü diye gelmiyorki. Zamanında Lohnsteuerini doldurmamış şimdi ortaya çıkınca tabiki mektubu Türkiye'ye yollayacaklar, başka nereye yollasınlar. Almanya'da yaşadığı süre için geliyor, döndü diye değil.

Almanya'da oturan herkes Lohnsteuer doldurmaya mecbur. Emekli olsa bile. Bu kadar basit.

Aynı araba kemeri gibi. Takmaya mecbursun. Takmaz ve polise yakalanırsan, başkalarını niye yakalamıyorsun diyemezsin.

Eğer adamın burada kira geliri yoksa ne gelecekki vergi. 3-4 sene için toplam 300-500 Euro. Ödeyecek konuyu kapatacak.

Alman vatandaşı Türk vatandaşı fark etmiyor. İki ülke vatandaşı içinde geçerli.

Cezadan itiraz ederse yırtar. Finanzamt mektubun zamanında (yurtdisi icin 1 ay icinde) vardığı ispatlamaya mecbur. Tahhüütlü yollamadıkları için ispat edemiyorlar ve cezayı kaldırırlar.

Eski boarda bu konuları çok anlatdım.
    Lütfen yanlis bilgi vermeyelim, internette en büyük Problem konuyu bilip bilmeden yanlis cevaplar veriliyor.

Benim anlattigim olayin türkiye emekliligi ile veya gelir ile hicbir alakasi yok.

türkiyede hicbir geliri yok dayimin, tek gelir almanya emekliligi, ve bu emeklilik 10 bin yüroyu gecince almanya bu emekliligin vergisini kesiyor (türkiyede yasiyor iseniz)

Almanyada Emeklilerin Grundfreibetragin altinda kalinca Einkommenssteuererklärung yapmasina gerek yok. Rente gelirleri zaten Finanzamta bildiriyor ve onlar Freibetragin altindami degilmi biliyorlar.

Türkiyeye yerlesince mesele degisiyor, 10 bin yüroyu gecince brüt gelirin tümünden 10% civari vergi kesiyorlar, yani 11000 brüt alandan 1100 senelik vergi kesiyorlar, dakkatinize 1100 brüt ancak 900 civari net yapiyor. 15000 alandan 1500 vsvsvsv.

Dayima gelen vergi bildirimi zamaninda almanyada birikmis borclarla filan alakasi yok, daha önce dedigim gibi almanyada yasadigi zaman Freibetragin altinda kaldigina vergi alinmiyordu. Vergileri türkiyeye yerlestikleri yildan sonra istiyorlar.

Ettiği Teşekkür
    2,303
    Birbey im su konuyu netlestireyim.

Babamin Almanya da zamaninda Lohnsteuer doldurmadi gibi olayi yoktu.Geriye dönük de hicbir yere evrak ..ödeme borcu yoktu.
    Almanya da ki ikamet de evliler 16.000€ kadar steuer frei.Zaten alinan emeklilik de Steuer frei boyutunda oldugu icin.Almanya daki ikamet de problem yoktu.
    Birkac defa Lohnsteuer yapildi ve sonuc 0 cikinca Lohnsteuer ci mektup yazdi. Lohnsteuer olayi kalkmisti.Aylik ve Freibetrag Almanya da düsük kaldigi icin.
    Ne zaman Almanya dan ikamet kapatildi.Bu basladi.
    Konu murat39 tarafından (19 Ocak 2023 Saat 19:59 ) değiştirilmiştir.

14. 2 kişi murat39 üyemize teşekkür etti:

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Alıntı nazigül Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Lütfen yanlis bilgi vermeyelim, internette en büyük Problem konuyu bilip bilmeden yanlis cevaplar veriliyor.

Benim anlattigim olayin türkiye emekliligi ile veya gelir ile hicbir alakasi yok.

türkiyede hicbir geliri yok dayimin, tek gelir almanya emekliligi, ve bu emeklilik 10 bin yüroyu gecince almanya bu emekliligin vergisini kesiyor (türkiyede yasiyor iseniz)

Almanyada Emeklilerin Grundfreibetragin altinda kalinca Einkommenssteuererklärung yapmasina gerek yok. Rente gelirleri zaten Finanzamta bildiriyor ve onlar Freibetragin altindami degilmi biliyorlar.

Türkiyeye yerlesince mesele degisiyor, 10 bin yüroyu gecince brüt gelirin tümünden 10% civari vergi kesiyorlar, yani 11000 brüt alandan 1100 senelik vergi kesiyorlar, dakkatinize 1100 brüt ancak 900 civari net yapiyor. 15000 alandan 1500 vsvsvsv.

Dayima gelen vergi bildirimi zamaninda almanyada birikmis borclarla filan alakasi yok, daha önce dedigim gibi almanyada yasadigi zaman Freibetragin altinda kaldigina vergi alinmiyordu. Vergileri türkiyeye yerlestikleri yildan sonra istiyorlar.
    Ben Türkiye'dede emekli ayligi var anladim. Bu durumda haklisin.

Dedigin gibi Grundfreibetrag kalkiyor ve Finanzamt ilk Euro'dan itibaren vergi aliyor.

Alıntı murat39 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Birbey im su konuyu netlestireyim.

Babamin Almanya da zamaninda Lohnsteuer doldurmadi gibi olayi yoktu.Geriye dönük de hicbir yere evrak ..ödeme borcu yoktu.
    Almanya da ki ikamet de evliler 16.000€ kadar steuer frei.Zaten alinan emeklilik de Steuer frei boyutunda oldugu icin.Almanya daki ikamet de problem yoktu.
    Birkac defa Lohnsteuer yapildi ve sonuc 0 cikinca Lohnsteuer ci mektup yazdi. Lohnsteuer olayi kalkmisti.Aylik ve Freibetrag Almanya da düsük kaldigi icin.
    Ne zaman Almanya dan ikamet kapatildi.Bu basladi.
    Aynen. Ilk Euro'dan vergiyi almaya basliyor.

16. 2 kişi Birbey 3.0 üyemize teşekkür etti:

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Arkadaslar konuyu biraz arastirdim.

Almanya'da ikameti kapatirsa -> Beschränkt steuerpflichtig oluyor -> Buda ilk Euro'dan itibaren vergi ödemek demek. -> Kurtulus "Auf Antrag unbeschränkt steuerpflichtig" yapmak.

Murat abi bunu sana söylemedilermi? Ama bu sirf Avrupa Birligi ülkeleri icin mi gecerli bilmiyorum daha. Eger öyleyse yeni cifte vatandaslik yasasi ile Alman vatandasligina gecmek avantaj olabilir. 67 yasindan sonra dil testi istemiyorlar.

Istersen burayi oku.

https://www.biallo.de/recht-steuern/...-steuerfalle!/
    Konu Birbey 3.0 tarafından (19 Ocak 2023 Saat 20:14 ) değiştirilmiştir.

18. 2 kişi Birbey 3.0 üyemize teşekkür etti:

Ettiği Teşekkür
    2,303
    Babamin elinde süresiz giris cikis belgesi vardi.Einwohneramt dan özel izin.
    Bu sekilde de problem olmayacakti.Buradan da abmelden yapmayacaktim.
    Pasaport ve oturum karti nin da günü bitiyor du.Babamin gelip uzatmamasi ndan dolayi.Abmelden.

Iki tarafta da oturuyorum olayi bundan olmadi.

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Abmelden yapmasan bile bence yinede ayni sonuc olurdu. 3 aydan fazla burda kalmadigin zaman o Anmeldung gecersiz oluyor.

Ama misal baban Alman vatandasi olsa ve Türkiye'den emekli ayligi yoksa baya yirtiyor. Cünkü ozaman Antrag auf unbeschränkte Steuerpflicht verebiliyorsun. Bu seferde Grundfreibetrag geri geliyor.

21. 2 kişi Birbey 3.0 üyemize teşekkür etti:

Ettiği Teşekkür
    2,303
    Ne yaparasan yap öyle bir hesap kumpasi yapmislar ki her taraftan baglisin.
    Mesela babm 80% schwerbehindert.Freibetrag iptal. Nicin Almanya yi terk ettin.Almanya da yasarsan gecerli.

Finanzamt in istedigi parayi yatiriyorsun cikar yok.

Tecrübeli Üye deniz2000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    1,931
    504 mesaja 1,453 teşekkür aldı
    türkiyeye temelli dönen emekliler bu durumda, bizim gibi hersene Lohnsteuer doldurmalarimi gerekiyor 10000€ gecerse?
    Konu deniz2000 tarafından (19 Ocak 2023 Saat 22:15 ) değiştirilmiştir.

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Nazigül kisacasi arastirmalarima göre sonuc su.

Grundfreibetrag (vergiden muaf kismi) sadece yilin en az 183 günü olmanyada bedenen yasarsa dayin gecerli. Buna gewöhnlicher Aufenthalt in Deutschland deniliyor. Bu durumda Finanzamt'da "unbegrenzt steuerpflichtig olarak geciyor)

Senin ama en az 183 gününü Almanya'da yasamiyorsa dayin, bu sefer Grundfreibetrag hakki kalkiyor. Buna beschränkt steuerpflichtig deniliyor. AB üyesi vatandaslar ama budurumda "Antrag auf unbeschränkte Steuerpflicht" verebiliyor ve tekrar Grundfreibetraga ulasiyor. Arastirmalarima göre bu sadece AB vatandaslari icin gecerli. Yani dayin Alman vatandasligina gecmesi lazim. Ama Almanya fazla kira geliri olmayacak. Türkiye'den emekli ayligi varsada Almanyadaki kira geliri arti Türk emeklilik ayligi 10000 Euroyu toplamda gecmeyecek. Yoksa ozaman bu Antrag auf unbeschränkte Steuerpflichtde olmuyor.

Bir cok dönmek isteyen yaslilarimiz icin bu cifte vatandaslik yasasi anlasilan ilac gibi gelecek.

Ettiği Teşekkür
    2,303
    10.000€ senelik gelir i gecerse.

Emeklilik Neu Brandenburg 10.000 € senelik gectiginde.
    Almanya da Kira geliri + veya diger gelirler...olanlar ise bagli bulundugu eyaletin Finanzamt inda

iki Fianazamt la hesap yapacak.

Türkiye de de olsan Finanzamt seni buluyor.
    Konu murat39 tarafından (19 Ocak 2023 Saat 20:40 ) değiştirilmiştir.

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Murat abi ve Nazigül.

Türk vatandasi icinde oluyor. Resmi kaynak buldum.

3. Antrag auf unbeschränkte Steuerpflicht nach § 1 Absatz 3 EStG
    21 Eine natürliche Person, die weder über einen Wohnsitz noch über einen gewöhnlichen
    Aufenthalt im Inland verfügt, wird auf Antrag mit ihren inländischen Einkünften als
    unbeschränkt steuerpflichtig behandelt, wenn ihre Einkünfte im Kalenderjahr mindestens zu
    90 % der deutschen Einkommensteuer unterliegen oder die nicht der deutschen
    Einkommensteuer unterliegenden Einkünfte den Grundfreibetrag nicht übersteigen. Da die
    Türkei der Ländergruppe 3 zuzuordnen ist (vgl. zuletzt BMF-Schreiben vom 18. November
    2013, BStBl I S. 1462), ist der Grundfreibetrag nach § 1 Absatz 3 Satz 2 EStG zu kürzen
    (Berücksichtigung mit ½). Alterseinkünfte einschließlich der Ruhegehälter, die nach
    Artikel 18 Absatz 2 DBA der Höhe nach nur beschränkt besteuert werden dürfen, gelten für
    die Berechnung der Einkunftsgrenzen nach § 1 Absatz 3 Satz 2 EStG als nicht der deutschen
    Einkommensteuer unterliegend (§ 1 Absatz 3 Satz 3 EStG; siehe Beispiel in Rz. 26)

https://www.bundesfinanzministerium....cationFile&v=3

Vergiden tam kurtalamiyorsun, ama büyük bir kismi kurtuluyor.

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    7
    6 mesaja 9 teşekkür aldı
    Evet, en kapsamli cevabi murat39 arkadas vermis. Hikaye neredeyse bizimkiyle 1:1 ayni. Sade dayimin türkiyeden hicbir geliri sigortasi yok. Alman Krankenkasse söyledigin gibi her ay 140 civari kesiyor.
    Bunu nasil sildirebildiniz? Bildigime göre türkiyede 10-20 Euro civari sgk saglik sigortasi yapiliyor. Eger almanyada 140 Euro kesilecegine türkiyede sigortayi ödeyip almanyadakini sildirse olurmu acaba?
    Hem parayi türkiye kazanmis olur, hemde bir farki olmaz cünkü alman Krankenkasse sade sgk ne ödüyorsa ayni tedavileri kabul ediyor.

@Birbey3.0, evet antrag auf unbeschränkte Steuerpflicht sade EU vatandaslari degil herkes yapabilir. Tek fark EU vatandasi olmayanlar veya EU ülkelerinin disinda yasayanlar Ehegattensplittingden kullanamiyor, buda demektirki yine sade Freibetragin yarisini elde edeceksin kabul edilirse.

Ama almanlar cok kurnaz olduguna unbeschränkte Steuerpflichti kabul etmek icin cok zor sartlar kosuyor, verdigin alintidada yazdigi gibi kazandigin paranin 90% i alman vergisine tabi olmasi gerekiyor veya alman vergisine tabi tutulmayan kazanclarin türkiyeye göre kesintilenen Freibetragi gecmiyecek.

Tamam diyorsun türkiyeden veya hicbiryerden gelirim yok, nasil Freibetragi gecebilir?

Almanlarin kurnazligi burada basliyor, alman emekliliginin ilk 10000 Eurosunun vergilendirme hakkini türkiyeye tanidiklari icin bunu alman vergisine tabi olmayan kazanc olaral sayiyorlar ve 10000 Euro Freibetragin cok üstünde olduguna unbescgränkt Steuerpflichtig olamiyorsun.

Benim bildiklerim bu, internette bu konu hakkinda neredeyse hicbiryerde kesin bir bilgi yok, yukarida verilen youtube avukati bile olayi pek dogru anlarmiyor. Zaten kendiside ben türk hukuku avukatiyim diyor bu konulari alman avukatlara veya Steuerberaterlere danisin diyor.

Murat39 kendi yasadiklari bilgilerini yazmis, pek umut vermesede tesekkür ederim. Belki baska katilanlar ve bilgileri olanlarda vardir, özellikle "Antrag auf unbeschränke Steuerpflich" yapip kabul edilen kisiler varmi acaba? Veya herhangi baska bir imkan ile bu vergileri birazda olsa düsürebilen?

Bence almanlar cok kurnaz davranip bu vergi anlasmasini türk yetkililere bakin 10000 Euronun vergisini almak sizin hakkiniz, biz sade fazlasindan aliriz diye aldatmislar. Sözde 10000 Euronun üstündekinin vergisini aliyorlar ama hesaplari elimde, oradan ekleyip buradan ekleyip net eline gecen degil brüt emekliligin neredeyse 10% ini kesiyorlar.
    Bu 10000 Euro nun türkiyede vergilendirilmesinden hicbir fayda yok, hatta zarar var. Diger ülkelerin böyle bir anlasmasi yok, hepsi rahat rahat Antrag auf unbeschränkte Steuerpflicht verip kurtuluyorlar. Türkiye bu anlasmayla emeklilere fayda yapacagina zarar vermis. 10000 Euro brüt eder 8000 Euro filan net, okadar düsük emekliligi ancak 15-20 sene calisanlar alir

28. nazigül üyemize teşekkür edenler:

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)