Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

Toplam 13 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 13 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Vay arkadas!

Üye
    Ettiği Teşekkür
    74
    11 mesaja 43 teşekkür aldı

Vay arkadas!

gecenin yarisi ve hafta ici...
    ne yapayim ne yapayim diye düsünüyorum
    sandalyeye oturmusun bir elimde laptop.
    sol bacagimda kocaman bir schiene ile
    artik belli bir yastan ve zamandan sonra insana cogu sey eskisi gibi merak uyandirmiyor. twitterdi ,toutube idi oydu buydu bos bos geziniyorken aklima birden 2000li yillar geldi.
    malum büyük bir merakla bekledigimiz ve bize 2000e girerken yeni bir milat olarak reklam edilen meshur 2000 yili.
    beklenilen milenyum!
    ne olacakti milenyumda?
    dünya degisecekti ,artik insanlik o köhne yasantisindan kurtulacakti.
    bunun ilk meyveleri internet üzerinde görülmeye baslandi.
    bu internet denen sey gerci daha öncedende biliniyordu. 90larin ortalarinda biz 56k modemlerle bilmemne numarayi cevirerek oradan bilmemnereye baglanip internette geziniyorduk.
    neyse,
    ama 2000li yillarda bir forum patlamasi yasandi.
    internette ismini sayamayacagim kadar türkce forumlar kuruldu.yabanci forumlarin zaten haddi hesabi yoktu.
    evet milenyum hayatimizi digital anlamda birden böylesine degistirmisti.
    artik 56k dan DSL yada ADSL e gecmistik. bu yeni sistem eskisinin yaninda bizi ucuruyordu.ayrica kablosuz baglanti sistemleride hayatimizi kolaylastiriyordu.elimizde laptopa kablo baglayip 15 metre kablo ile ordan oraya dolanmaktan kurtulmustuk cünki artik W-lan vardi. yasasin!
    birgün oturdugumuz yerden yaklasik 300km ileriye bir köylümüze misafirlige gittim. bu abimizin ev sahibide bizim köye yakin bir köydeydi.
    yanimiza o da geldi ve basladik sohbet etmeye.
    ben nacizane kendim o zamana kadar canak cömlek uydu bilmemne bilmem,bilirimde yani git saturndan paket halinde receiver ve canak al eve getir tv ye bagla canagi oraya buraya cevirerek türksati bul ve tv izle.
    o zamanlar türksat bilmemne öyle her evde yok.
    3-5 tane majör kanallar var gerisi müzik bilmemne yayini yapan yerel kanallar.
    biz konusup dururken bizim ev sahibi olan abimize birileri geldi dediler bi kart programlarmisin bize.
    o da olur dedi ve bizede hadi sizde gelin zaten isim uzun sürmez sohbete bende devam ederiz dedi.
    dedik olur hadi gidelim.
    abimizin evine girdik ve ordanda pc nin oldugu odaya girince birden dedim nereye geldik.
    odanin bir duvarinda yerde koca bi tower kasa ,onun yaninda regallerde bi sürü receiver yaninda kumandalar güc kaynaklari ve bir sürü ivir zivir malzeme.
    diger tarafta microfonlar cb telsizler,hoparlörler .
    tam ortada towerin üstünde bir klavye cekmecesi üzerinde bir klavye
    onun hemen arkasinda ekraninin üst kösesinde karinca resmi olan bir sayfa acik vaziyette duran devasa bir monitör.
    bu forumun ekran arayüzünü gördügüm ilk gün o gündür.
    yok saatlerin beyni karisacak yok bankalarin hafizalari karisacak yok bütün sistemler cökecek dedikleri 2000 yili.
    girdik.
    hicbirsey olmadi
    bizim abimiz gelen arkadaslara bu forumdan biseyler indirdi ,ordaki duran bir okuyucu veya yazici artik bilmedigim bir seye karti takarak ona dosyayi aktardi ve dedi tamamdir.
    onlar tesekkür ettiler bizimki rica etti öpüstüler ve gittiler.
    onlar gidince dedim agabey bu ne? bunlar ne?
    tv yayinimi yapiyorsun ?
    ben o zamanlar daha 20li yaslarin ortasinda genc bir insanim ve herseye merakliyim.
    dedi yok. kart programladik.
    sonrasinda bana buradaki herkesin bildigi ama benim bilmedigim cok seyi anlatti.
    vay arkadas!
    vay arkadas!
    bir sürü uydu varmis onlarda bi dünya kanal varmis premiere diye bisey varmis, digitürk varmis ,diseq varmis
    varmis ta varmis.
    merakliyiz ya dedim agabey bende buraya üye olayim ögreneyim ilim irfan sahibi olayim.
    güldü ve dediki "üyelik her zaman acik degil,bayramlarda özel günlerde aciyorlar"
    ben tabiki o gün bu mavi ekranli forumun ismini hafizama kaydettim.
    eve gelince hemen denedim üye olmayi.
    sonuc olumsuz
    üyelik kapalidir.
    o günden sonra kac bayram gecti bilemiyorum ama ben bir kac yil bu foruma üye olamadim.
    ya bayram oldu misafirlikte idik firsat olmadi yada bayram oldu evde idik biz unuttuk üye olmayi.
    ama sonunda üye olabildim.
    allahim forum bir derya
    konular ,alt konular,basliklar,yazanlar ,soranlar,paylasanlar...
    kisacasi yok yok.
    ve cok kalabalik, bir sürü insanlarda üye olabilmek icin ya bayram bekliyorlar yada baska bi özel gün.
    cünki forumlarin en büyügü
    inanirmisiniz türkiyede izindeyim bir arkadas grubundaki arkadaslar bile sormuslardi nasil üye olabiliriz giris yapabiliriz diye.
    (yanlis hatirlamiyorsam o zamanlar boarda tr den giris yapilamiyordu yada öyle bisey).
    cogu beceremeyecegi arizayi veya sorunu burada konu acarak diger insanlarin yardimlari ile cözdü.
    ben ve benim gibi bir sürü ön planda hergün yazicak bir seyleri olmayanlar yada ellerinde paylasacak bir seyleri olmayan tipler yillarca bu forumdan cok seyler ögrendi
    ben sahsen herkese mütesekkirim. umarim digerleride öyledir.
    neyse bu islerin en cafcafli zamaninda dünya telasesi herkesi yakaladigi gibi bizimde yakamiza yapisti.
    gecim derdi ,gelecek kaygisi,hayat gailesi ve cocuklar.
    artik isten geldigimizde her aksam girdigimiz mavi sayfaya iki günde bir üc günde bir girmeye basladik.
    bunun daha farkli nedenleride var onlarida göz ardi etmemek gerekir.
    mesela eskiden öyle netflix yoktu spotyfy yoktu.
    hic birsey icin gelmesek bile zamanin ünlü mp3 leri vardi.onlar icin gelirdik.olmadi film indirmek icin gelirdik o da olmadi dizi indirmek icin gelinirdi.
    (mp3 demisken , gencler bilmez bu o zamanlar türkiyede bildiginiz bir gecim kapisi idi. kadiköyde meshur bir yazicioglu ishani vardi 80lerde ve 90larda elektronik malzeme satilirdi orda. direnc entegre vs gibi. bu isler cikinca o ishani ve cevresindeki bütün binalar mp3 cd leri ve film cd leri isine girdiler. 1 tane cd yi 5 dakikada 100 kopya yapan koca brenner setlerini gördüm ben orda)
    simdi ne oldu cd lere?
    kasetleri anlatmiyorum bile
    50lik 100lük kutularda alip evlerde arabalara müzik cd si izin yolu cdsi yapardik
    kac kez rapidshare aboneligi aldik hangimiz sayisini hatirliyor ?
    bir program lazim olurdu gelirdik buraya indirirdik .
    ama gün geldi bunlar icin gelenler gelmez oldu cünki netflix ve benzerleri spotyfy ve benzerleri cikti.
    en önemlisi artik kota diye birsey problem olmaktan cikti.
    herkesin evinde artik sinirsiz internet vardi.
    ve birgün tekrar forum aklimiza geldi
    girdik adresi tarayiciya
    sunucu bulunamiyor mesaji cikti karsimiza
    herhalde bakim var dedik
    ertesi gün yine aynisi
    ertesi ve ertesi gün yine aynisi
    allah allah dedik noluyo.
    ve sorup sorustururken karsimiza facebooktaki gsworld un yazmis oldugu ve herkesin üzerinde soguk dus etkisi yaratan veda yazisi cikti.
    sanirim 2015 yili idi
    vay dedim vay arkadas dedim 15 sene.
    20li yaslarin ortasindan 40li yaslarin baslarina geldim.
    megerse gsworld bu durumu aylar öncesinden paylasmis ve maalesef görmemisiz!
    insanin aradigi sey gercekten hemen elinin altinda oldugu zaman kiymeti nedense bilinmiyor.degerli olan kiymetli olan aradigin zaman bulamadigin yada zor buldugun oluyor.
    bu da öyleydi.
    gidince anladik!
    sonra birgün nasil oldu hatirlamiyorum, ya öylesine adres vererek yada meraktan aratarak yine cikti karsima!
    dedim eski firsatcilar yine cikti piyasaya.
    forumu kopyalamislar yine
    (cünki forumu cekemeyen bir grup bir tarihte forumun bire bir sahtesini yapmislardi.insanlar orjinal forum sanip isim ve sifrelerini vererek girmeye calismislar fakat girememisler, ve bu hirsizlarda böylelikle cogu kisinin ismini sifresini ve özel bilgilerine ulasmislardi)
    mod isimlerine baktim önce
    hepsi bilinen taninan isimler
    üye oldum tekrardan ve karam82ye özelden mesaj attim.
    dedi evet yeniden actik artik gsworld yok ve bizde diger arkadaslarin israrlari üzerine yeniden actik.
    yaklasik 2 sene sonra ne kadar sevindim anlatamam.
    bir nevi dünya kültür mirasi gibi bir seyin birden kaybolmasina insanin gönlü elvermiyor.
    yine eskisi gibi oldu hersey
    önce hergün
    sonra iki günde bir
    sonra haftada bir
    ve bugün tekrardan girdigimde konularin cogunun 2017de ve 2018de acildigina sahit oldum.
    güncel konular tek tük görülüyordu.
    ve sonra eski bir konuya takildi gözüm
    3 veya 4 sayfalik bir tartisma yada iki kisi arasinda karsilikli soru cavap.
    isim vermeyecegim!
    söyle yaziyordu tam ortada kalmis sonu getirilmemis karsilikli tartismanin en altinda.
    "****** artik sana cevap veremez cünki rahmetli oldu" !!!!
    sonra baktim kimler rahmetli olmus diye.
    zamaninda karsilikli birbirileri ile ugrasan herkesin bildigi o güzel insanlar aniden ayrilmislar bu dünyadan.
    yüzlerini görmedigimiz seslerini duymadigimiz ama sadece buradaki yazdiklari seylerden söyledikleri güzel sözlerden dolayi kendilerini sevdigimiz güzel insanlar güzel atlara binerek veda etmisler bizlere.
    tarihlere bakiyorum kimi 5 sene olmus kimi 6 kimi 7
    gurbete gidip geri döndügünde köydeki cogu insanin artik hayatta olmadigini ögrenmek gibi bir sey!
    simdi anliyoruz ki zamanin bir ruhu var, ve bu yaklasik ceyrek asirlik zamanin ruhu öyleydi
    ama artik degil ,gencler artik böyle seylerle ilgilenmiyorlar. artik tiktok devri var instagram devri var. ve en kötüsü artik bilgi ortalikta salkim sacak dökülmüs olmasina ragmen gencler birseler ögrenmek istemiyor.
    tiktok bir gence ne verebilir? instagram ne verebilir?
    hicbirsey vermez aksine onlari sömürür ruhunu esir eder.
    simdi idrak ediyorumki artik zamanin ruhu ruhsuzluk.
    herseyi cabucak tüketip bitirip bir sonraki tüketecek seyi aramak
    hedonizm var gücü ile pompalaniyor ve birgün yanindaki arkadasini kaybeden biri onun yoklugunu farketmeyecek hissetmeyecek bile.
    bu forum tekrardan acildiginda benim gibi buraya gelen insanlarin cogu yine buradalar biliyorum
    forum ilk acildiginda benden önce yada benimle beraber gelenlerde buralardalar biliyorum
    ama hepsinin artik ya benim gibi 50lerin basinda yada sonunda oldugunuda biliyorum.
    ve istisnasiz hepsinin ez az benim kadar eskiye özlem duyduklarini kalben hissediyorum.
    ama iste alttan yeni merakli nesil gelmeyince elden birseyde gelmiyor.
    söylemek isteyipte söyleyemedigim toparlayamadigim daha cok seyler var.
    evet milenyumdu di mi ?
    25 yil gecti üzerinden
    bize akilli cep telefonunu getirdi
    bir getirdi bes aldi
    cok seyler getirmek söyle dursun elimizdekileri talan etti.
    avm kültürü gibi pazarimizi darmadagin etti.
    ha bize ne oldu?
    misafirlige gittigim abimiz vefat etti!
    evinde ilk defa bu sayfayi gördügüm kiside vefat etti!
    ikisininde bu dünyada artik kemikleri bile kalmadi toprak oldular.
    sadece belki izinden izine belkide hic gidilmeyen mezar taslari kaldi.
    ve belkide yine bir ceyrek asir sonra onlari bu dünyada taniyan hic kimse hayatta olmayacak!
    zamana yenilmek belli bir zamandan sonra maalesef hepimizin herseyin kaderi.

2. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye .onur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    326
    153 mesaja 361 teşekkür aldı
    eline,diline,yüregine saglik ben sendende eskiyim ve gercekten artik hicbirseyin tati tuzu kalmadi ama gecmisi okadar güzel özetlemissin ki beni yilar öncesine götürdü tesekürler.

4. 2 kişi .onur üyemize teşekkür etti:

Moderator fun2010 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    287
    208 mesaja 1,144 teşekkür aldı
    Yüregine saglik erbil kardesim , sanki yasadiklarin , benim yasadiklarim ve ayni duygularla sana sonuna kadar katiliyorum ,
    Internetler , modemler , Pentium PC ler , Harddiskler , Canak Antenleri , Premire yayinlarin kirmak , cccam , Cep Telefonlari , tabletler , Büyük ekran Tv ler derken geldi gecti yasimiz ,
    vede bu sirada sevdigimiz o güzel insanlar malesef aramizdan tek tek ayrildilar , hic olmazsa hayattakilerinde kiymetini bilelim ,
    birgün bizde mazi olacagiz, bu mutlak , ama arkamizda güzel ahlakli , terbiyeli , saygili , dinini ve tarihini taniyan bilen evlatlar birakmak , babalarimizdan aldigimiz bayrak misali , görev bizde artik.
    Zamana yenilmek hepimizin aci kaderi , önemli olan geride güzel sey birakmak ve güzel birsekilde anilmak bence.
    Saglicakla kalin

Selamlar
    fun2010

6. fun2010 üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    120
    150 mesaja 337 teşekkür aldı
    Ben alt alta acilir sekilde yesil renkli Form halinde ilk burayi tanidim.Professyönel olmayan basit bir Formdu.Konular alt alta agac dali gibiydi.O zamanlar AKINCI vardi.
    Sonra bu karinca logolu Forma döndü, GSWORLD devreye girdi Formun adi "Keine Achnung Group" oldu.bir kac yil böyle devam etti sonrada Beceriksizler oldu, GSWorld bayragi devraldi ve o devam ettirdi sonra KARAM82 geldi ve o bügünlere kadar devam ettirdi.Bugünlere iste böyle geldik.
    Kimler geldi kimler gecti.Dili olsada anlatsa bu Forum.
    Neler ögrendik neler?
    PC formatlamak, Harddisk degistirmek,Premiere,Digiturk kartlarini programlamak, Navigation Programlarini yüklemek, Navigation Programlara aktuell Maplari yükleme ve tanitmak,Nokia cep telefonlarini unlock yapmak, Sat-canak isleri, ve daha neler neler.
    Ve buradan coook Mp3'ler, Filmler, Programlar indirdik.Birbirimizle paylstik.
    yardimlastik, bilgi verdik bilgi aldik.
    Yas simdi 52 oldu.Bu arada burda ismen taniyip sahsen tanimadigimiz bir cok arkadasimiz rahmetlin oldu, aramizdan ayrildi.Mekanlari cennet olsun.
    Cok seyler ögrendik, yaptik, denedik.
    Cok güzel günlerdi, is bitimini iniple cekerdik, hemen eve gidelim PC mizi acalim, Foruma girelim!
    Artik simdi o günlerin Ruhu kalmadi.Bir soru soruyorsun soru sorduguna pisman edecek cevaplar yaziliyor. Heryerde oldugu gibi saygi, anlayis, empati ne yazikki buradada azaldi.
    Hayirlisi olsun diyelim, hayat yinede devam ediyor.
    Ama hey gidi eski günler hey demedende yapamiyorum.Zaten konuyu acan erbil kardesimizde cok güzel ifade etmis hepsini.
    Konu Haziran tarafından (26 Ekim 2023 Saat 08:56 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,298
    4,414 mesaja 9,722 teşekkür aldı
    Bir kaç kelimede ben yazayım. Boarda ilk girişi HOROZ du üye numarasi 500 küsurdu

Sanırım sene 1991 di..Çanak anten furyası çıktıher yerde bir Humax5400 fırtınası esiyordu.

Vitrin vitrin çanak anten bakıyoruz.. Hafta sonu vitrinde vir tane Technisat 100cm otomatik dönerli çanak anten gördüm

P.tesi sabah erkenden dayımla birlikte dükkana daldık..Satıcı iki tane depoda olduğunu söyledi ikisinide alırsa kindirim yapacağını söyledi.

Biz o onda ikisinide satın aldık. Çanak anten konusunda hiç bir şey bilmiyoruz, Sanıyorduk ki kablao bağlantısı yapacağıt proğramları çekecek.

O zamanlar internette yok dükkana gidip nasıl yapılacağını sormuştuk.

Bir yandan Keine Ahnung Gruppe yi takip ediyoruz ..bir yandan balkondan çanakla uğrasıyoruz.

Benim balkon müsaitti ,çanağı çiçek saksısının içine oturtmuştum.

Bir kaç saat uğraşınca ilk sinyal geldi Magic Box Star ın ilk yayınları

Biraz karıncalıydı ama demişler uydu değişecek sinyal düzelecek.

Uydu değişti sinyal düzeldi, bu arada receiveri frekanslari ve pozisyonları ayarlamayı da öğrendik.

Bu arada Beceriksiz leri kart konusunda takip ediyorduk

Benim receiverde kart okuyucu yoktu internetten bir tane kart okuyucu ısmarladım bir tanede Goldkart ve tanede yazıcı sipariş ettim.

Aldıgım modul seca lar içindi. Ilk Fransiz kanallarını çözdüm, Sonra PREMIERE kanalları içi uğraş başladı

Eski SECA modulu sattım yerine ALPCYRPT modul aldım . Bu sefer de PREMIERE çözmek uğraşı oldu

Keyler değişinde hemen borda girip yeni keyler ila kart yazmak moda oldu.

Bu arada bir çok sistemi receiveri patch yapmayı öğrendim.

Bazen mutfakta 5-6 receiver oluyordu (DBOx2, Humax5400, Hyundai)

Boraddan kimler geldi geçti, Akıncı, Angaralı, Lastikçi, Doğan ismini hatırlamadığım bir sürü kişi ..

Bu arada GSWORLD ün azizliğinede uğradık , beni boardda attı uzun süre giremedim.

Sonra NGX ile üye oldum.. Yazdığım en çok okunan konuda HUMAX NETZTEIL NASİL TAMIR EDİLİR oldu..

Bu arada evde bir çok netzteil tamiratı da yaptım ..

Aramızdan vefat edip ayrılan arkadaşlaramıza ALLAH TAN RAHMET dilerim..

Simdi bazı arkadaşlar veryansın etmişler, ama şöyle bir konu da var.

Aynı konuda belki 20 kere cevap verilmiş ama arkadaş araştırmak yerine aynı soruyu bir daha yazıyor.

Birde artık herkesin bir konuyu hakim olduğunu düşünüyoruz

Arkadaşa CD ye yakcaksı diyorum ode gidip DVD ye yakıyor 2-3 saat seni uğraştırıyor.

Benim çok başıma geldi, bütün gece oturup adama kısa devre yapacaksın diyorum adam kablo izolesini sıyırmamış bile.

2-3 sokak ileri de oturuyor gitsen 5 dakikalık iş , adresini vermiyor ama bütün gece seni uğraştırıyor.

Şaka maka 20-25 sene ne çabuk geçti...

O zamanlar genç olan bizler şimdi torunlarla hestalıklarla uğraşıyoruz

9. 4 kişi hOrOz üyemize teşekkür etti:

Üye
    Ettiği Teşekkür
    74
    bugün yine foruma girmek icin google a yazdim. önüme özbeceriksizler cikti. bende girdim.
    bir baktimki bura ile alakasi olmayan isimler var ve eski forumun devami oldugunu iddia ediyorlar.
    dedim ki " vay arkadas"
    zaten karisik olan kafam iyice karisti

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    1,669
    1,627 mesaja 3,336 teşekkür aldı
    O site sahte ...
    O uyede zaten kovuldu ...

Üye
    Ettiği Teşekkür
    74
    Insanoğlunun yaratıldığı günden beri hiç değişmemiş olmasına kiziyoruz hepimiz.
    Ilk günah işledi merakı yüzünden şeytana kandı cennetten kovuldu.
    Binlerce yıldır dünyada yaşıyor hala bir arpa boyu yol ilerleyemedi.
    Ben olmak arzusu, kıskançlık, nefret.
    Neden olmayan bir şeyi bir insan olmuş gibi iddia eder ki?

13. 4 kişi a.erbil üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    1,669
    Arkadaslar insanlar ölüyor,canlar gidiyor,moraller bozuk,,siz burada kavga edecek keyfi nerden buluyorsunuz anlamis degilim..o dunya farkli bu dunya farkli olmasin..digeri aglarken bir bigeri gulmesin...
    Biraz tevekkül edelim..
    Elimizden birsey gelmesede kalben rahatsiz olalim..
    Bombanin pimini cekip ortaya atmak degil sadece bir ricadir..
    Konu webci tarafından (28 Ekim 2023 Saat 19:29 ) değiştirilmiştir.

15. 2 kişi webci üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    31
    197 mesaja 336 teşekkür aldı
    Alıntı webci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaslar insanlar ölüyor,canlar gidiyor,moraller bozuk,,siz burada kavga edecek keyfi nerden buluyorsunuz anlamis degilim..o dunya farkli bu dunya farkli olmasin..digeri aglarken bir bigeri gulmesin...
    Biraz tevekkül edelim..
    Aslinda hic bir sorun yokdu
    Arkadas benim yazima kizmis

Olur böyle seyler

17. batum üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye deniz2000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    1,929
    503 mesaja 1,445 teşekkür aldı
    Alıntı webci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Biraz tevekkül edelim..
    icimiz kan agliyor usta bilesin

19. deniz2000 üyemize teşekkür edenler:

Üye
    Ettiği Teşekkür
    74
    Elden ne gelir?
    Bizim elimizden ne gelir?
    ya elimizle düzeltmeye calisacagiz
    ya dilimizle düzeltmeye calisacagiz
    yada kalben bugz edecegiz

elimizle düzeltmeye calissak bunun icin fiziki güc lazim. maalesef o güc bizde yok.
    belki boykot?
    onu yapmak icinde tek vücut olmak gerekiyor ve maalesef bizde o da yok.
    dilimizle düzetmeye calissak bütün dünya konusanlari bile susturmak icin elinden geleni yapiyor hatta ceza verecegim diyor.
    e geriye ne kaliyor?
    kalben bugz etmek
    ve maalesef bizde her gücsüzün yaptigi gibi onu yapiyoruz.
    ve zulm ile kimsenin abad olmadiginida biliyoruz.
    dünün mazlumlari bugunün zalimleri oldular.
    allah ne diyor? biz döndürür dururuz diyor.
    kim oturdugu yerde ebedi kalmis?
    eski dünyaya hükmeden koskoca roma imparatorlugu cöktü
    ecdadimiz osmanli bile cöktü,yikildi.
    bugün ortadoguda daimi kalabilmek icin sebepsiz siddet zulm uygulayanlarda cökecek.
    o zaman o zulm ettikleri mazlumlarin ruhlari ve torunlari acaba onlara ne yapacak?
    her yere saklanacaklar , tas arkalarina ,agac arkalarina saklanacaklar
    fakat fayda etmeyecek. arkasina saklandiklari onlari ihbar edecek.
    bütün dünya geldi akdenize yigildi. taaa elin cinlisi bile oraya geldi.
    cekilen aci ne kadar büyükse gelen sey de o kadar büyük olacak.
    bakalim bu ates neyin fitilini atesleyecek.

Hak şerleri hayr eyler, Zannetme ki ğayr eyler,
    Arif anı seyr eyler,
    Mevlâ görelim neyler,
    Neylerse güzel eyler.

21. 5 kişi a.erbil üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    1,669
    Roma cokmeseydi
    Zalimler zulmetmeseydi
    Ortadogu bu halde olmasaydi haşa kur an yalan soylemis olurdu..
    Denildigi gibi mevla neylerse guzel eyler..
    Yukarda yazdiklarimi anlamak icin derin bir kuran tasavvuru gerekli..
    Yoksa bugunku aklimizla haşa ALLAH i suclayip dururuz..
    Gercek suki lanetlenmis bir toplumdan merhamet beklenmez..
    Bu lanetli toplum peygamberleri öldurduguyle kalmayip her toplum icinde fesat ve isyan cikardi..
    Romayi bile kiskirtip hz. isayi astirdi..
    Bugun goruyoruzki din bagi bile bulunmayan hiristiyan ve yahudiler birlesiyor,,biliyoruzki yahudiler hiristiyanlari kandirip musluman katliaminda bir oldu ...
    Eski tarihlerde gokten inen bildircinla her gun riziklanmalari ve tek yapmalari gerekenin ibadet oldugu soylendiginde bunla bile yetinmediler ve peygamberlerine senin ALLAH inla bizde konusmak istiyoruz dediler,,iclerini kaplayan korkuya yenilip hergun gelen yemekleri depoladilar ve ALLAH a guvensizlik itaat ettiler,,ceza olarakda 40 sene sina cöllerinde dolasip bir kudusü bulamadilar,,sonraki yillarda cumartesi yasagini delip balik avladilar ve lanetlendiler..
    Bununlada yetinmeyip tevrati yakip yikip yeni ahid i yazdilar ve icine din adina bircok sapik inanclar sokup dunyanin efendisi olma yoluna dustuler,,hz.suleyman a.s in gucunu seytandan aldigina inanip hira magarasina gomulen kitabin pesine dusup yeni bir dunya hayaline kapildilar..(o kitapda gucun kanunlari yaziyordu ve bu guce ulasmak icin bugunku mescidi aksayi yikacaklar ve sirlara ulasacaklar,suleyman tapinagi yeniden insaa edecekler,,bunun icinde insanligin ölüp kiyamet savaslari yapilmasi gerekiyor)
    Yazacak cok sey var ama bu lanetli toplumu hicbirsey temizleyemez..
    Bizde hersey lafda;
    Komsusu acken kendi tok yatan bizden degildir,,bizde modaya uyduk ve tum bebekler ölürken modaya uyup araplar gibi hicbirsey yapmadik..
    Ölen bebeklerin vebali herkesin boynuna bir tasma gibi asilacak..
    Bizler hicbir ise yaramaz insanlariz..
    Bilmeyen dostlarimiza biriki kelime aciklayalim;
    Israil kelimesi;
    ALLAH in kulu,gece yuruyen,ALLAH in guclu kildigi manasina geliyor,beni israil yani israilogullari dedigimizde hz.yusuf ve kardesleri ve soyundan gelenler anlatilir,,yakup a.s in diger adida israildir,,
    Hz yakup zamaninda kenan diyarinda yasiyorlardi ve bildigimiz gibi hz.yusuf misira kral oldu..
    Goruyoruzki hukmetme,kiskanclik,dunya sevgisi,ölmeme hirsi yahudilerde coktur ve kardesleri hz.yusufu kuyuya atip öldurmek istemislerdir..burda bir duzeltme yapalim,,peygamberleri haric .
    Neyse bu kadar bilgi yeterli..
    Konu webci tarafından (30 Ekim 2023 Saat 02:09 ) değiştirilmiştir.

23. 4 kişi webci üyemize teşekkür etti:

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)