Bir Alman Devlet Görvilisi olarak fikrimi beyan edeyim.

Alman Devlet dairesi olsun, yabancı devlet dairesi olsun, hiç biri artık telefonlara yetişemiyorlar.

Bunun bir kaç nedenleri var.

Öncelikle Türkiye'de olsun, Almanya'da olsun nüfus çok arttı. Göç bu durumu tetikledi. Devlet olarak önünde iki seçenek var. Ya personel sayısını artırması gerekir yada dijitalleşmesi gerekir. Personel sayısını artırmal için vergileri artırmak gerekir.

Hangimiz vergilerin artması istiyor? Hiçbirimiz.

İkinci sıkıntı vara yoka telefon etmek. Esmerkral gücenme ama niye arıyorsunki? Pasaportum nerde kalacak diye soracaktın? Büyük ihtimal sende pasaport başvurunda sana dediler pasaport geldiğinde eposta ile haber edeceğiz.

Haber gelmediyse pasaport gelmemiştir. Bu kadar basit. Akibetini merak etmek tabiki vatandaş olarak hakkın. Bunun için e-devlet var.

Telefon hizmeti insanları kendi imkanı ile çözemeyeceği imkanlar için var. Ama herkes dijital yolu kullanmazsa basit işler için, gerçek sıkıntısı olan kişiyide engellemiş oluyoruz.

Şimdi diyebilirsin, yaşlılar ne yapsın. Yaşlılar artık "Selbstschuld". Niye mi suçlu? İnternet eve gireli en az 15 - 20 sene oldu. Ozaman bugünün yaşlıları yaşlı değildi. Öğrenmek istemediler. Bugün 40 yaşındaki insanları zorlamazsan, ilerde yaşlıyım diye bahane edecek. Onun için bugünden orta yaşı devlet zorlaması gerekir.

Onun için verilen tüm dijital hizmetleri kullanmaya deneyeceğiz. Yapamazsakda eş, dost, çocuk yardım eder.

Misal kendi kurumumdan örnek vereyim. Adam her iki yıla bir Sozialversicherungsausweisı kaybediyor. Bizi arıyor. Ücretsiz yenisini yolluyoruz. Önceden Türkiye'de olsun, Almanya'da olsun, kimse kolay kolay kaybetmiyor. Şimdi insanlar düzensizleşti. Nasıl olsa bedava yenisi veriyorlar mantığı. Gereksiz yere meşgul ediyor telefonu. Ama ne hikmetse kimliğini kimse kolay kolay kaybetmiyor. Niye? Çünkü ona pere veriyor. Kıymetli oluyor. Ben olsam her kaybedilen evrak için 5 Euro alırım. Bak birdaha kaybediyormu kimse.