Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 1234 SonuncuSonuncu
Toplam 66 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Ruhani varliklar

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    1,845
    ALdigi Tesekkürler : 3,369

Ruhani varliklar

Arkadaslar sayet sakincasi yoksa ve modlarada uyarsa cok degisik bir konuya temas etmek istiyorum..
    Konunun dini yani olsada bunu dini ve siyasi kavgaya cekmeyecegimizi düsünüyorum..
    Mesele suki;
    Insanlar dogarlar
    dogmadan da ruhani alemde varolmuslardir
    Bizler nicin gecmis yani dogmadan onceki hayatimizi unutarak bu dunyaya geliriz ve yasar ölüruz sonra gercek ruhani dünyaya geri döneriz..
    Hz.isa metafizik aleminde dogarak bu dünyada yasadi ve toprak olmadan ruhu göhe yükseldi..
    Hz.muhammed efendimiz tum bildiklerini unutmus olarak bu dünyaya geldi ve ruhani varliklarla temasa gecti,oysaki ruhu tum peygamberlerden evvel varolmustu..mirac gecesi tum unuttuklarini birebir görerek hatirladi..
    Kisacasi kur anda ayetlerin yanlis tevsiri sonucu kur an gelecekten haber vermesine ragmen tum zamanlar icinde o zamanin degerine göre aciklanarak gercek ne denmek istendigi hala anlasilamadi..
    Aslinda derin bir mevzu cogu arkadaslarin ciliz fikirleri olmasi normal..
    Bu konuda neler biliyoruz.
    Tabi karam ustanin izniyle bismillah diyelim..
    Tabi fikri zikri olmayanlar gereksiz bir konu diyeceklerdir..olabilir.
    Bizden once yasamis tufan öncesi uygarliklar
    Sirius gezegenindeki eski hayatlar
    Mu medeniyeti
    Ayetlerin inislerinde ruhani varliklarin peygamberlerle temaslari ..
    Sur a üflenmesi ne anlama geliyor
    Iki dunyada birden farkinda olmadan yasiyormuyuz..
    Metafizik alemde bunlar ne anlama geliyor..
    Kur an da BIZ,O, ve BEN hitablari var,BIZ derken hangi ruhani varliklar kasdediliyor.
    Vs ...
    Konu webci tarafından (23 Mayıs 2020 Saat 01:48 ) değiştirilmiştir.

2. 4 kişi webci üyemize teşekkür Etti:

3. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye MEGAbond - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    NRW
    Ettiği Teşekkür
    3,657
    ALdigi Tesekkürler : 1,622
    $eytan cennetten kovulduysa,,,yilan $ekline girip,,cennete kacak nasil girebiliyor,,Adem ile Havva yi nasil kandirabiliyor. bunu hep merak etmisimdir.

5. MEGAbond üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    1,845
    Seytan cennetten kovularak kacak girmedi,zaten tum kapilar ona acikti,o meleklerin chef iydi, cinlerin anasiydi,yeryuzunde ve nerede hayat varsa ve hatta melekler aleminde namaz kilmadigi bir köse yoktu..burasi uzun hikaye taaa hz.ademin ruh verilmeden balçik halindeki durumuna kadar uzaniyor,seytan ismini sonradan aldi,konuyu uzatmadan;
    Yilan kiligina girerek hz adem ve havva annemizi yasak meyveye ne zaman zorladi ozaman acik oturum basladi,tum melekler secde ederken o ibadet ve mevkine guvenerek böbürlendi ve cehenneme atilip cennetten cikma yerine süre istedi,iste hz adem yani insanoglunun varligi seytan icin bir imtihan oldu,yasak elma dan ve agactan maksat sudur ki;
    Ulemalar bunun sembolik olup gercek manada bir meyve ve agac olmadigini anlatirlar..yani ezoterik bir kavram ,tevrat da bu iyilik ve kötülügü secme olarak gecer...tam olarak ne oldu burasi muamma..
    Oysaki onlar rablerinin sesini duyduklarini zannediyorlardiki seytan ,onlara ölümsüzlük ve cennetten hic cikmama sözü vererek seslenmisti,bu söz yasak agactan yasak meyve yemekti.
    Bizden önce ve biz ademoglundan sonra hayatlar belki vardi bizden sonrada neden olmasin..
    Sorulmasi gereken soru şu;
    Kiyamet kac kere koptu??
    Herseyin en iyisini O bilir!
    Konu webci tarafından (23 Mayıs 2020 Saat 09:23 ) değiştirilmiştir.

7. webci üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    1,845
    Anlasilan bu konu pek merak salmamis.

Tecrübeli Üye mercanadasi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    225
    ALdigi Tesekkürler : 258
    usta bak kiyamet kac kere komus yada daha kac kere kopacakmis bilmem ,inancim geregi kiyamet kopacak.

ama sen öldügün zaman senin kiyametin kopmustur , dünyanin da kiyameti Rabbim ne zaman yazmis ise o,da ozaman kopacaktir.

10. mercanadasi üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye Tigin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Schwarzwald
    Ettiği Teşekkür
    894
    ALdigi Tesekkürler : 265
    Selam

öncelikle belirteyim, cok degisik konulara deginmissin. Ve biraz zaman tani ki konu kesfedilsin, o zaman mutlaka daha cok katilim olacak.
    Yalniz benim dikkatimi ceken bazi sorular dini yönden ve bazilari da teorik iddialar üzerine.

Bir de gördügüm aslinda bu konuda bayagi bilgin var ama paylasmiyorsun. Ya da konuya daha cok görüs ortaya atilsin istiyorsun.
    Bazilarin cevabi kesin ve sabit olacaktir, yani tartismaya gerek olmayacak ve tartisilirsa SINIRLAR asilacak.
    Yazilacaklari ben de merak ediyorum. Belkide benim de yazacak bir seylerim olacak.
    Konu Tigin tarafından (23 Mayıs 2020 Saat 23:25 ) değiştirilmiştir.

12. Tigin üyemize teşekkür etti:

Moderator
    Ettiği Teşekkür
    31
    ALdigi Tesekkürler : 261
    ....Konuya girmeden önce en basta ""zaman"" kavramini birazda olsa anlamak gerekir.Insalarin buldugu yada kullandigi saat gün ay yil gibi kavramlar sadece insani bir hesaplamadir.Bedeni varlik,ruhani varlik,melek,cin gibi isimlendirilen tüm varliklar farkli zaman boyutalarinda bulunmaktadir.Bagzen paralel yani es zamanli bagzen ardisik birbiri ile alakasi olmayan sürelerden bahsetmek gerekir.Misal Hak katindaki 1 gün ile yeryüzünde 1 gün arasinda cok büyük bir fark vardir.

.....Kur'an Hakkin kendini ve kurallarini anlattigi son kitaptir.Bizim kullandigimiz zamanimiza göre Milattan sonra 610 yilinda vahy edilmeye baslandi ve 23 yil icerisiden tamamlandi.633 yilidan bu zamana 1387 yil gecti.Ama icerigine baktigimizda gecmise bu güne ve gelecege hitap ediyor.Burada gelecekten kasit bize göre bilinmeyen son yani büyük kiyamet insanin nefsi ve seytanla olan savasinin nihai sonu...Gaybi yani gelecegi Allah bilir lakin Kur,an Hakkin izin verdigi ölcüde anlayana gelecektende haber vermektedir.

....Her yaratilanin Yaradana karsi bir imtihani vardir.Önce Ruhumuz yaratilmistir.O,na olacaklar gösterilmis ve dönüsünde kendini nelerin bekleyecegi bildirilmis,ne zamani ruh bir bedenle fiziksellik kazanmis iste ögretilenin imtihanida o an baslamistir ve ögretilenler unutturulmustur.Cünkü bir ögretmen bile ögretmedigi bir soru ile ögrenciyi imtihan etmezken Hak Insani Ruhunu bir bedenle fiziksel alame gönderip hadi geri bana dönüs yolunu bul dememistir.ruh iken ögretilenri hatirlatmak icin defalarca yeryüzüne uyaricilar,hatirlaticilar yani Peygamberler göndermistir.

....Adem ile seytanin muhatapligina gelince;Yaratan herseyi baska baska güzelikte özellikte ve gücte yaratmis,Ademi seytana göre daha zayif olan balciktan yaratmis Onu heryüzünün halifeligi ile görevlendirmis.Burada halife vekille es deger olup seyatanin daha güclü olmasi ama Ademin yaratilisndaki vasiflardan eksik olmasi...ki kibrine yenilmesi ile baslamistir.Tin suresinde yer alan ayetlerde ""insanin en mükemmel sekilde yarattigini ve onu asagilarin asagisina gönderildigini ve dogru yolu bulursa Yine dönüsünün en bastaki yer yani cennet olacagini bildirmistir.Iste burada Hicr suresini ilk ayeti cok önemlidir...Hak yarattigi hic birseyi tabi bildigimiz kadariyla bu kadar sereflendirmemistir ""Onun şeklini tamamladığım ve ona ruhumdan üflediğim vakit siz de hemen onun için secdeye kapanın."

...Iste burada yaratilana verilebilecek en büyük seref ve erdem...Yaratanin kendi ruhundan üflemesi.Hakkin istegi ile tüm melekler Ademe secde ederken iblisin secde etmemesi onun kovulmasina kiyamet gününe kadar lanetlenmesi,Ademoglu ve iblis savasini baslamasida bir olmustur.Ademin affedilebilir olmasi Cennette yasaga uymamasina ragmen Hakkin huzurunda özür dileyip ""nefsime yenildim"" demesi ona geri dönüy yolunu acmis ama bu yol imtihanlarla yapilandirilmistir.Iblis aksine Hakka"" hersey senin yüzünden sen ademi o kadar sereflendirmeseydin ben sana karsi gelmezdim"" demesi ona dönüs yolunu kapatmis kiyamete kadar lanettlendigi gibi daha sonrasindada cehennemden cikmayacagi hükmü verilmis.Ademin yeryüzünde iki büyük imtihani vardir biri Nefsi ile olan digeri iblis ile olan..

....Duruma göre devam ederiz....
    Konu xTARKANx tarafından (24 Mayıs 2020 Saat 01:39 ) değiştirilmiştir.

14. 4 kişi xTARKANx üyemize teşekkür Etti:

Nereden
    NRW
    Ettiği Teşekkür
    3,657
    $öyle kisa kisa gidelim insanlarin gözünü yormiyalim,,,,amac kargasa cikarmak degil,,güzel güzel yazisabilmek,,ve ortayi bulabilmek.

Farz ile Sünnet arasindaki fark ??? cok kisa ve öz bir sekilde aciklamak gerekirse,,,Farz Allahin emirleri veyahutta bizlerden istedikleri,,,Sünnet ise peygamberimizin uygulamalari,,,dogrumu yoksa yanlismi biliyorum arkadaslar ???

16. MEGAbond üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye deniz2000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    1,480
    ALdigi Tesekkürler : 989
    Melek sözlükte, “haberci, elçi, güç ve kuvvet” gibi anlamlara gelir. Bunlar, Allah’ın emriyle çeşitli görevleri yerine getiren, yaratılış gayesine uygun olarak faâliyet gösteren, gözle görülmeyen nûrânî ve rûhânî varlıklardır. Yüce Allah melekleri nurdan, cinleri ateşten ve insanı topraktan yaratmıştır. Meleklerin yaratılması insandan öncedir

18. 2 kişi deniz2000 üyemize teşekkür Etti:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    1,845
    Alıntı Tigin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selam

öncelikle belirteyim, cok degisik konulara deginmissin. Ve biraz zaman tani ki konu kesfedilsin, o zaman mutlaka daha cok katilim olacak.
    Yalniz benim dikkatimi ceken bazi sorular dini yönden ve bazilari da teorik iddialar üzerine.

Bir de gördügüm aslinda bu konuda bayagi bilgin var ama paylasmiyorsun. Ya da konuya daha cok görüs ortaya atilsin istiyorsun.
    Bazilarin cevabi kesin ve sabit olacaktir, yani tartismaya gerek olmayacak ve tartisilirsa SINIRLAR asilacak.
    Yazilacaklari ben de merak ediyorum. Belkide benim de yazacak bir seylerim olacak.
    @tilgin usta
    Ben konuya suan nokta atisi yaparak basladim,chat in tansiyonu adina diplere fazla inmedim,sayet akisa glre müsade olursa oralarada gideriz,
    Ben sahsen tum arkadaslarin görüslerine katiliyorum,isabetli fikirler,tarkan usta özellikle genis tutup guzel bir beyin jimlastigi yapmamizi saglamis,,
    Görüsmek üzre diyelim,malum bayram ve bayram ziyaretimiz olabilir..
    Konu webci tarafından (24 Mayıs 2020 Saat 19:06 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    68
    ALdigi Tesekkürler : 122
    Konuya bayagi yazmistim belki ileride gönderirim.

Benim bir sorum olacak bu baglamda Ruhani varliklar deniliyor.Yani sonucta göz ile görünmeyen.
    Gecen bir Rukye Videosu baktim.Adam ingiltereden bu isi yapan, bu Havas Ilmi oluyor.Benim bu ilimle ilgim veya bilgim yok !.

Okudugu Ayetler aninda tesir ediyor.Yani demek istedigim karsisindaki Cinin yapacak hic bir imkani kalmiyor.Bu konuda bilgisi olan varmi.

Mesela örnegin söyle diyeyim.Domuz Eti Kurani kerimde haramdir.Diyelim 1 kisi Domu eti yiyor ayeti okudugun an aninda tesir ediyor.Devam yiyemiyor.Bu örnek sadece insanlar icinde.
    Cok ilgimi cekti bu konum.Yani Ayet 1:1 injekte oluyor aninda.Bu insanlarda olmuyor tabii.

Bunu bilen varmi burada.Tabii konu Cinler e gitmesinde cok ilgimi cekti.Zeka konumunda bayagi insandan düsük bir zekaya sahip olduklarini herkes biliyordur yanilmiyorsam.

21. cmssys üyemize teşekkür etti:

Üye Memo-One - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    89
    ALdigi Tesekkürler : 73

Ruhani Varliklar

Netten Alinti

Kitabımız Kur’an’dan, dünyada insan dışında yaşayan varlıkların da olduğunu ve bunların da aramızda dolaştıklarını öğreniyoruz. Nurdan, ateşten halk edildiği bildirilen bu görünmez varlıklar da Cinler, Şeytanlar ve Meleklerdir. İslâm Uleması bu varlıklara ruhsal varlıklar ismini verir. Emekli Diyanet İşleri Başkanlarından Süleyman Ateş Hoca, dünyada yaşayan ruhsal varlıkları üç grupta toplar.
    1) Tamamı iyi olan varlıklar(Melekler)
    2) Tamamı kötü olan varlıklar(Şeytanlar)
    3) Bir kısmı iyi bir kısmı da kötü olan varlıklar.(Cinler) olmak üzere.
    Bugün tamamı iyi olan varlıklar olarak tanımlanan meleklerden bahsedeceğiz.

MELEKLER NE ZAMAN VE
    HANGİ AMAÇLA YARATILMIŞTIR?

Kur’an’-ı Kerim’den anlaşıldığına göre, Allah-ü Teâla’nın, bazı görevlerle görevlendirmek, bazı ilahî işleri takip ettirmek üzere evreni yaratmasından hemen sonra, Melekleri, Cinleri ve Şeytanları yarattığı anlaşılmaktadır. Allah’a en yakın olan bu mübarek varlıkların yaratılmasından bir süre sonra da C. Allah’ın dünya dediğimiz gezegende insanları yarattığını görüyoruz.

GENEL ANLAMDA MELEK NEDİR?

Melek, Arapça lisanındaki, malak kelimesinin çoğulu olarak görülen ve haberci ya da haber veren, haber getiren anlamlarına gelen bir kelime olarak bilinir. Melaike kelimesinin tekili olan melek, Türkçe lügatlarda, göndermek anlamındadır. İslâm âlimlerinin bazıları melek kelimesinin Melk kökünden türediğini, bazıları da Mülk ve Meleküt kelimelerinden türediğini ve kuvvet manasına geldiğini söylerler. Yine bazı bilim adamları da, melek kelimesinin Elvek kökeninden geldiğini savunurlar.

MELEKLERE İMAN:

İslâm Dininde İmanın altı şartından biri de C. Allah’ın meleklerine inanmak ve iman etmektir. Amentü duası ile kalıplaştırılan imanın şartlarından biri olan Meleklere iman konusuna, bütün Müslümanlar tereddütsüz inanırlar. “(Müslüman), görünmeyen o gayba (Görünmeyen o Allah’a)inanandır.” (Bakara-3) Kuran’dan anladığımıza göre Melekler Nur’dan halk edilen, nurani varlıklardır. Çok özel durumlar dışında, Allah’ın müsaade edişi dışında ve tabi ki peygamberler dışında insanlara görünmezler.
    Kuran’dan ve Hadis-i Şerifler’den öğrendiğimize göre evrende, sayısız diyebileceğimiz kadar görevlendirilmiş melek vardır. Bu meleklerin en büyüğü olarak, Cebrail, Azrail, Mikail ve İsrafil isimli melekler gösterilir. Kuran’da geçen diğer meleklerle beraber tümünü toplu halde sayarsak, Kitabımızda zikredilen melek sayısının 10 olduğunu görürüz. Bu melekleri de şöyle sıralayabiliriz:
    1-)Cebrail(Vahih Meleği) 2)İsrafil(Kıyamet anında Sur’a adı verilen Kıyamet borazanını öttürecek Melek) 3)Azrail(Ölüm Meleği) 4) Mikail(Tabiat olayları ile ilgili olan Melek) 5)Kiramen Kâtibin(Günahı sevabı yazan Melek), 6)Hafaza Melekleri,((İnsanı koruyan Melekler) 7)Hamele-i Arş Melekleri,(Arşı taşıyan Melekler) 8)Melek Rıdvan,(Cennetin bekçisi) 9)Melek Malik, (Cehennemin bekçisi) 10)Melek Zebani.(Cehennemdeki eza cefa edici 19 Melek) 11)Münker ve Nekir (Kuran’da geçmiyor)

KUR’AN’A GÖRE MELEKLER
    NE İŞ YAPARLAR?

Melekler, Allah’a en yakın olan ve evrendeki maddi manevi tüm işlerin takibi ile görevli olan nurani varlıklardır. Allah tarafından hangi iş için görevlendirildiyse o işle meşguldürler. Allah’ın nurani bir yapıda yarattığı, O’na en yakın olan ve Allah tarafından verilen görevleri yerine getiren mübarek varlıklardır.

MELEKLERİN ÖZELLİKLERİ:

Meleklerin en büyük özellikleri, Nurani yapıda ve Allah’a en yakın varlıklar olarak bilinmesidir. Hangi işlerle görevliyseler o işle uğraşırlar. Allah’a ibadet ve taatta bulunurlar. Esas görevleri Allah’a kulluk ve O, neyi emrederse onu yerine getirmektir. Hata yapma özellikleri yoktur. Kuran ve Hadislerden yukarıda saydığımız 10 Melek dışında Dünyada ve Ahret’de Allah’ın verdiği görevleri yapan sayısız meleklerin de olduğunu biliyoruz. Bu Melekler görevlendirildikleri o işleri, Allah adına yürütürler. Ancak bu işlerin neler olduğunu, bu işlerle uğraşan meleklerin sayılarını kaç olduğunu bilemiyoruz. Çünkü Kur’an’da da öyle teferruatlı bilgi verilmiş değildir.
    Kulları, Allah’ın emri üzerine koruma ve kollama görevi yanında, onlara hayır dualarda da bulunmak gibi görevleri de yapan melekler vardır. Melekler yemezler içmezler. Uyuma, yorulma gibi insana mahsus olan bedensel ihtiyaçları da yoktur. Ama bütün bunların yanında C. Allah tarafından kendilerine verilen çok üstün özellikleri vardır.
    Gece gündüz her an faaliyet içindedirler. Çok hızlı hareket edebilen çok güçlü varlıklardır. Meâriç Suresi 4.Âyet’inde Meleklerin hızı hakkında şu bilgi veriliyor. “Melekler ve ruh(Cebrail) oraya (Arşa, Allah katına)miktarı (Dünya senesi ile) elli bin yıl olan bir günde yükselip çıkarlar”. Allah’ın bu bilgilendirmesini düşündüğümüz zaman, Dünya ölçüleriyle işin içinden çıkmamızın mümkün olmadığını anlarız. Demek ki Melekler, akıl almaz derece de hızlıdırlar.

MELEKLER CENNETTE Mİ DURURLAR?
    YOKSA AYRI BİR YERDE Mİ KALIRLAR?

Kuran’dan anlaşıldığı kadarı ile meleklerin bir kısmı, verilen görevlerin başında ve görevlerini ifa eder durumda bulunurken, görevlerinin başından hiç ayrılmazlarken,(yazıcı ve koruyucu melekler gibi) büyük bir kısmı da, ya görev beklemek için ya da görev dönüşü dönerek yeni görevler almak için Melekler âleminde dururlar. Kuran’dan anlaşıldığına göre, Melekler âlemi, yedi kat olan gökyüzünün altıncı katında, yani Sidretül Münteha olarak bildirilen Allah’a ait olan yedinci katın hemen yanındaki katta bulunurlar. Peygamberimizin hadislerinden esinlenen bazı İslam âlimlerine göre melekler âlemi, Cennete benzer özellikler taşıyan cennetten farksız bir yerdir. Demek ki melekler âlemi Sidretl Mümteha katında bulunmaktadır.

23. 3 kişi Memo-One üyemize teşekkür Etti:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    1,845
    Alıntı cmssys Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Konuya bayagi yazmistim belki ileride gönderirim.

Benim bir sorum olacak bu baglamda Ruhani varliklar deniliyor.Yani sonucta göz ile görünmeyen.
    Gecen bir Rukye Videosu baktim.Adam ingiltereden bu isi yapan, bu Havas Ilmi oluyor.Benim bu ilimle ilgim veya bilgim yok !.

Okudugu Ayetler aninda tesir ediyor.Yani demek istedigim karsisindaki Cinin yapacak hic bir imkani kalmiyor.Bu konuda bilgisi olan varmi.

Mesela örnegin söyle diyeyim.Domuz Eti Kurani kerimde haramdir.Diyelim 1 kisi Domu eti yiyor ayeti okudugun an aninda tesir ediyor.Devam yiyemiyor.Bu örnek sadece insanlar icinde.
    Cok ilgimi cekti bu konum.Yani Ayet 1:1 injekte oluyor aninda.Bu insanlarda olmuyor tabii.

Bunu bilen varmi burada.Tabii konu Cinler e gitmesinde cok ilgimi cekti.Zeka konumunda bayagi insandan düsük bir zekaya sahip olduklarini herkes biliyordur yanilmiyorsam.
    usta simdi isin icine video girdimi bu isler birazda sahtekarliga kacabilir,,
    ucan kacan bir sürü insan var,herneyse yani onun sonradan domuz eti hic yemediginin ispati yok,,,
    ayrica bu konuyu acarsak gercek konu dagilabilir,senin anlattigin birazda cinlere hükmeden ve seytanla arkadas olmus,veya cinin esiri olmus kahinler,falcilar,malum bilindigi gibi melekler ve cinler sadece bu dünyada degil melek aleminin alt katinda da yasarlar,yeryuzunde cinlerle meleklerin savasi oldugunu,kafir cinlerin yani seytanlarin ve iman eden meleklerin yani cinlerin savastigini biliyoruz,daha önceleri yoldasn cikan kafir cinler semanin belli bir mesafesine cikip oradan meleklerin fisiltilarini isitir ve bu bilgileri yeryüzünde kafir cinlerle arkadas olmus falcilara aktarirlar,onlarda insanlari gaypten haber almakla aldatirlardi,kafir cinlerle arkadas olmus falci,yoldan cikmis ,hertürlü imansiz olmus,kur ana küfredip hatta onu munasebetsiz yerlere atarak kafir cinlerin arkadasi olmustur,,bu konu genis olmakla beraber suan pek acmaya gerek yok,,
    herneyse yani bu konu aslinda yukardaki baslikla pek alakasi olmasada senin anlattiklarinin hicbir ispati olmayip,sadece bir hikaye ürünü olabilecegini aktarmak istedim..
    Benim ilk mesajimda bahsettigim metafizik alemde tum yukardaki sorulari nasil yorumlariz da ,deginmek istedigim de aslinda konunun gercek aciklamalarii..yani havass bu manada metafizik alemin icinde yer alir..
    Havass i suan siradisi insanlar uygulayamaz,herkes havass yapamaz,iyi niyet olarak kullanilabilir ama kötülük maksadiyla yapilirsa haramdir..
    Mesela uzun zamandir bildigimiz ve toplumdan gizlenen cinlerin ajan olarak kullanilmasi gercegi bu havass yoluyla olabilir..
    akisa göre tekrar ele alabiliriz,,
    Konu webci tarafından (24 Mayıs 2020 Saat 23:36 ) değiştirilmiştir.

25. 2 kişi webci üyemize teşekkür Etti:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    28,950
    ALdigi Tesekkürler : 383
    selamlar...
    Hepinizin ramazan bayramini candan tebrik ederim.
    güzel ve faydali seyler okudum. Allah hepinizden razi olsun. Konu cok güzel ve herkesin bilmesi gereken hayatimizda her zaman lazim olan seyler.
    Bir zamanlar 80 li yillarda , rahmetli babam bana vefatindan önce bir kitap vermisti. Kitabin adi '' insan ve insanüstü varliklar (seytan, cin, insan) ,, . Almak istemeyince babam bana ne oldu niye istemiyorsun gibi surat astin , dedi.
    sonra , anladim ismi seni tatmin etmedi degil mi , dedi. evet dedim. nedenini anladim dedi bana. kitabin üzerindeki üc varliktan en üstünü insan oldugu icin cok basit geldi. insan üstü varlik sadece Allahtir. Peygamberimiz kainatin efendisidir.Allahtan sonra en cok sevilen ve hadisleri ve sünnetleri ile bizi aydinlatip Allah a daha yakin daha iyi kullar olmamizi istemis ve saglamistir. Bütün melekler insanlara hizmet etmekte . Allah önce melekleri sonra cinleri ve sonra da insani yaratmistir. Seytan da melekti . Kibir yüzünden kovulmus ve lanetlenmistir.Cogi insan kader ile nefsi karistiriyor.Herkesin kaderi yazilmis degismez diyor ve günaha giriyor. Allah intihar edenlerin kaderini sen intihar edeceksin diye yazmaz . Yukaridaki bir arkadasimin dedigi gibi ruh ile beden birlesince nefs unutmus ve unutturulmus kulluk görevini iman ve vicdan ile yoluna koymaya calisiyor. ama nefsine cogu zaman yenik düsüyor maalesef. her sey iyi olunca kaderim iyi , isler ters gidince kötü kader . yok böyle bir sey. Kadere iman var. varsa nefsimizle kaderimizi degistirebiliyoruz. yoldan cikabiliyoruz. Tövbe var . iyi ameller var . yüce adalet var kacinilmaz. Boynuzlu hayvan boynuzsuz hayvana hesabini verecek. Allah hic bir seyi yanina birakmaz yarina birakir. Kafanizi sisirdim ama bir kisa is yeri olayi anlatayim müsade ederseniz. Bir rus is arkadasim Allah a inanmiyormus. bana inaniyormusun dedi . tabiki dedim. ya sen , yok dedi. neden dedim . ben gözümle görmedigim elimle dokunamadigim hic bir sey inanmiyorum , dedi. Peki bana dogru söyleyecegine söz ver , sana bir soru soracagim dedim. o da söz verdi. evet kozlar artik elimdeydi.sen hic evde yanliz iken , sanki yanindan görünmeyen bir sey gecer gibi ya da evde bir baskasi varmis gibi bir olay oldu mu ? dedim. evet oldu dedi. sen ne yaptin dedim. korktum disari kactim . bizden biri gelene kadar kapinin önünde bekledim , dedi. neden korktun ? bir sey gördün mü ya da bir sey dokunabildin mi ? dedim. hemen ne demek istedigimi anladi ve affalladi . inanin simdi inanca karsi daha yakin. Allah yok demiyor. selamlar saygilar......

27. 3 kişi steve üyemize teşekkür Etti:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    1,845
    Kader ve kaza ya iman etmeyen kafir olur,kaza ve kader konusu taki bugüne kadar nekadar da tartisilsada tam olarak anlasilamamistir..
    Kaza ve kader sudur ki;
    Kaza olayin gerceklesmesi
    Kader ise senin hayatinin gercegidir,ALLAH U TEALA nin hakkinda verdigi ve levhu mahvuza yazdigi gercektir..
    Insanlarin ne kadar kaderi kesinlesmis olsada kader göklerde iki kisimdir,anlayacagimiz dilden ,mesela gecici ve mutlak kader..gecici derken insanlara bicilen hayat felsefesinin vuku bulmasi,mutlaksa sadece rabbin katinda olup azrailin bile bilemedigidir,insanlar iyi ameller yapar,anaya babaya iyilik eder guzel isler islerse bunun karsiliginda belki rab onlara mükafat olarak kaderinde yazilandan fazlasini verebilir,yani cinlerin ve falcilarin erisemedigi nokta burasi..gerisi melek fisildamasi..
    Bu konulari genel manada hepimiz biliyoruz,fazla örnekleriyle acmaya gerek yok...
    Ayrica rab kur anda buyurur ki,su an tam aklimda yok ama,biz iman etmeyenlere ve yoldan cikmislara bir cini ve seytani musallat ederiz,
    Yani anliyoruzki ALLAH izin vermesse onlarin da bir gücü yoktur..
    Konu webci tarafından (25 Mayıs 2020 Saat 05:57 ) değiştirilmiştir.

29. webci üyemize teşekkür etti:

Nereden
    NRW
    Ettiği Teşekkür
    3,657
    Alıntı steve Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    selamlar...
    Hepinizin ramazan bayramini candan tebrik ederim.
    güzel ve faydali seyler okudum. Allah hepinizden razi olsun. Konu cok güzel ve herkesin bilmesi gereken hayatimizda her zaman lazim olan seyler.
    Bir zamanlar 80 li yillarda , rahmetli babam bana vefatindan önce bir kitap vermisti. Kitabin adi '' insan ve insanüstü varliklar (seytan, cin, insan) ,, . Almak istemeyince babam bana ne oldu niye istemiyorsun gibi surat astin , dedi.
    sonra , anladim ismi seni tatmin etmedi degil mi , dedi. evet dedim. nedenini anladim dedi bana. kitabin üzerindeki üc varliktan en üstünü insan oldugu icin cok basit geldi. insan üstü varlik sadece Allahtir. Peygamberimiz kainatin efendisidir.Allahtan sonra en cok sevilen ve hadisleri ve sünnetleri ile bizi aydinlatip Allah a daha yakin daha iyi kullar olmamizi istemis ve saglamistir. Bütün melekler insanlara hizmet etmekte . Allah önce melekleri sonra cinleri ve sonra da insani yaratmistir. Seytan da melekti . Kibir yüzünden kovulmus ve lanetlenmistir.Cogi insan kader ile nefsi karistiriyor.Herkesin kaderi yazilmis degismez diyor ve günaha giriyor. Allah intihar edenlerin kaderini sen intihar edeceksin diye yazmaz . Yukaridaki bir arkadasimin dedigi gibi ruh ile beden birlesince nefs unutmus ve unutturulmus kulluk görevini iman ve vicdan ile yoluna koymaya calisiyor. ama nefsine cogu zaman yenik düsüyor maalesef. her sey iyi olunca kaderim iyi , isler ters gidince kötü kader . yok böyle bir sey. Kadere iman var. varsa nefsimizle kaderimizi degistirebiliyoruz. yoldan cikabiliyoruz. Tövbe var . iyi ameller var . yüce adalet var kacinilmaz. Boynuzlu hayvan boynuzsuz hayvana hesabini verecek. Allah hic bir seyi yanina birakmaz yarina birakir. Kafanizi sisirdim ama bir kisa is yeri olayi anlatayim müsade ederseniz. Bir rus is arkadasim Allah a inanmiyormus. bana inaniyormusun dedi . tabiki dedim. ya sen , yok dedi. neden dedim . ben gözümle görmedigim elimle dokunamadigim hic bir sey inanmiyorum , dedi. Peki bana dogru söyleyecegine söz ver , sana bir soru soracagim dedim. o da söz verdi. evet kozlar artik elimdeydi.sen hic evde yanliz iken , sanki yanindan görünmeyen bir sey gecer gibi ya da evde bir baskasi varmis gibi bir olay oldu mu ? dedim. evet oldu dedi. sen ne yaptin dedim. korktum disari kactim . bizden biri gelene kadar kapinin önünde bekledim , dedi. neden korktun ? bir sey gördün mü ya da bir sey dokunabildin mi ? dedim. hemen ne demek istedigimi anladi ve affalladi . inanin simdi inanca karsi daha yakin. Allah yok demiyor. selamlar saygilar......
    o rus a
    aldigin nefesi görebiliyormusun tutabiliyormusun diyede de sorabilirdin mesela steve ustam

Alıntı MEGAbond Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    $öyle kisa kisa gidelim insanlarin gözünü yormiyalim,,,,amac kargasa cikarmak degil,,güzel güzel yazisabilmek,,ve ortayi bulabilmek.

Farz ile Sünnet arasindaki fark ??? cok kisa ve öz bir sekilde aciklamak gerekirse,,,Farz Allahin emirleri veyahutta bizlerden istedikleri,,,Sünnet ise peygamberimizin uygulamalari,,,dogrumu yoksa yanlismi biliyorum arkadaslar ???
    bir soru sormustum ama kimse bu soruma bir cevap yazmadi,,,yanlismi biliyorum dogrumu biliyorum,,,,muhakeme yapamadim.

veyahutta kimse herhangi bir sey yazmadiysa,,dogru bildigimin göstergesimidir ???

bir de ek bir soru olarak,,aksam namazinda Farz neden önce kilinir? ve ezan hizli okunur ?
    Konu Memoli1976x tarafından (25 Mayıs 2020 Saat 09:28 ) değiştirilmiştir.

31. 2 kişi MEGAbond üyemize teşekkür Etti:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    1,845
    Alıntı MEGAbond Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bir soru sormustum ama kimse bu soruma bir cevap yazmadi,,,yanlismi biliyorum dogrumu biliyorum,,,,muhakeme yapamadim.

veyahutta kimse herhangi bir sey yazmadiysa,,dogru bildigimin göstergesimidir ???
    Aynen..öyledir...
    Usta aksam namazi hakkinda benim bildigim tan yerinin kararmasi olup gün bittiginden ve rivayetlere göre kiyametin kopma saati olarak animsandigindan olabilir..
    Kesin bilgi degil ..
    ALLAH öyle emrettiyse öyledir,illa şart aramamak lazim gelir .
    Konu webci tarafından (25 Mayıs 2020 Saat 07:01 ) değiştirilmiştir.

33. webci üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye tolga1903 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal yuvasi
    Ettiği Teşekkür
    55
    ALdigi Tesekkürler : 185
    Nefesini hisedersin elini ağzının önüne tuttuğunda, soğuk hava dada görürsün.
    @Megabond usta

Nereden
    NRW
    Ettiği Teşekkür
    3,657
    Alıntı tolga1903 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Nefesini hisedersin elini ağzının önüne tuttuğunda, soğuk hava dada görürsün.
    @Megabond usta
    senin dedigine göre,, duman veyahut ta buhari bana tarif edermisin ?

Nereden
    NRW
    Ettiği Teşekkür
    3,657

uploaded

Alıntı webci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aynen..öyledir...
    Usta aksam namazi hakkinda benim bildigim tan yerinin kararmasi olup gün bittiginden ve rivayetlere göre kiyametin kopma saati olarak animsandigindan olabilir..
    Kesin bilgi degil ..
    ALLAH öyle emrettiyse öyledir,illa şart aramamak lazim gelir .
    evet ustam bende öyle duymustum,,ordaki bahsedilen dünyanin yani bütün insanlarin topluca kiyameti,,,peki bireysel olarak insanlarin kiyametide öldükleri gün,, o kisinin kiyameti olmuyormu?

37. MEGAbond üyemize teşekkür etti:

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)