Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2031 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 5 Toplam 7 Sayfadan BirinciBirinci 1234567 SonuncuSonuncu
Toplam 121 adet sonuctan sayfa basi 81 ile 100 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Gurbetciler Sevilmiyor mu ?

Tecrübeli Üye gentlement - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mannheim
    Ettiği Teşekkür
    24
    172 mesaja 424 teşekkür aldı
    YALANCININ MUMU YATSIYA KADAR YANAR.

Devletin resmi bilgileri:

2017 yılında 28,5 milyar dolar otomotiv sektörü ihracati.
    2017 yilinda 12.5 milyar dolar tekstil sektörü ihraciti.
    2017 yilinda 25,7 milyar dolar beyaz esya ve elektrok sektörü ihracati.
    2017 yilinda 16.2 milyar dolar tarim sektörü ihracati.

bu liste alir basini gider...

Burada DEVLET HICBIRSEY ÜRETMIYOR YAAAA artisligi yapmadan önce ADAM GIBI DEVLETIN RESMI BILGILERI dogrultusunda arastirma yapin!!!

2. gentlement üyemize teşekkür edenler:

3. Sponsor Reklam
    ∞ Saygiyla Aniyoruz ∞ TipiTip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    440
    1,797 mesaja 5,088 teşekkür aldı
    2017 yılında ithalat yüzde 17,9 ihracat yüzde 10,2 arttı

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından 2017 yılına ilişkin dış ticaret verileri açıklandı. Geçen hafta ekonominin tüm gündemini bu veriler işgal etti. Özellikle ihracatta ulaşılan rakam birçok platformda sevindirici bir gelişme olarak değerlendirildi. 2017 yılında Ekim ve Aralık ayları tüm zamanların en fazla ihracat yapılan Ekim ve Aralık ayı olarak tarihe geçti.

Ancak ihracatta bu başarı konuşulurken ithalatta da tam tersi bir takım gelişmeler yaşandığını gözlemledik. İthalat, bir önceki yıla göre ihracattan daha fazla arttı, dış ticaret açığımız tüm zamanların en fazla olduğu tutara ulaştı.

Her ne kadar dış ticaret hacmimiz artsa da bu artışın ana nedeni ithalat oldu. Bu da, bir önceki yıla göre ithalat bağımlılığımızın daha da arttığını gösteriyor.

Dış ticaret açığımız 77 milyar USD’ye ulaştı

İhracat bir önceki yıla göre % 10,2 oranında artış ile 157 milyar 94 milyon dolar, ithalat ise % 17,9 oranındaki artış ile 234 milyar 156 milyon dolar olarak gerçekleşti. Dış ticaret hacmi bir önceki yıla göre % 14,7 oranında artarak 391 milyar 250 milyon dolar, dış ticaret açığı % 37,5 oranında artarak 77 milyar 63 milyon dolar olarak gerçekleşti. İhracatın ithalatı karşılama oranı ise % 67,1 oldu.

Bu tabloya aşağıdaki bilgiler ile bakmak gerekiyor:

· En çok ihracat yapan sektör otomotiv olmaya devam ediyor. Yaklaşık 24 miyar USD tutarında bu sektörden ihracat gerçekleşti.

· İthalatta; hammadde, yarı mamul madde gibi girdi türü ürünler ağırlıkta. Bu ürünlerin toplam ithalattaki payı % 85 civarında.

· İthal edilen girdi türü ürünlere bakıldığında; petrol, petrol türevi gibi ürünlerin ağırlıkta olduğu görülüyor. 2017 yılında bu ürün grubundan yapılan ithalat yaklaşık 38 milyar USD olarak gerçekleşti.

· İhracat ve ithalat yapılan ülkelere baktığımızda, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin ağırlığının yaklaşık % 50 civarında olduğu görülüyor.

· İhracatın ithalatı karşılama oranı azalarak % 67,10’a geriledi. Buna paralel olarak dış ticaret açığı neredeyse yüzde 40 artarak 77 milyar USD’ye yükseldi.

İthalatı USD’den ihracatı Avro’dan yapıyoruz

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) Aralık dâhil verilerini daha yayınlamadı. Ama Kasım verilerinin 2017 yılı için yeterli olacağı kanaatindeyiz. Bu verilere bakarak USD ile yapılan ithalatın toplam ithalat içinde 122 milyar olarak yer aldığı ve bu tutarın döviz ile yapılan ithalattaki payının % 58’ini oluşturdu görülüyor.

Döviz ile yapılan ihracat verilerine bakıldığında ihracatın içinde 68 milyar Avro’nun yer aldığı ve döviz ile yapılan ihracatlar içindeki payının % 54 olduğu görülüyor. Bir önceki yıl ile mukayese edildiğinde döviz ağırlıklarının aynı olduğu gözlemleniyor.

Bir önceki yıl ile bu yıl arasında dikkat çeken bir konunun, TL kullanımı ile ilgili gelişme olduğunu söyleyebiliriz. Son birkaç yıldır serbest bölge uygulamalarında olduğu gibi TL kullanımına ilişkin yönlendirme yapılıyordu. 2017 yılında ihracatta TL kullanımının 2 kat artarak 6 milyar TL’den yaklaşık 13 milyar TL’ye ulaştığı ve toplam ihracat içindeki payının % 1 den % 3’e çıktığı görülüyor.

İthalatta ise bir önceki yıla göre TL kullanımı 14 milyardan 16 milyara çıkmış olup bu tutarın toplam ithalat içindeki oranı % 2 olarak gerçekleşmiştir.

Ne yapılmalı?

2017 yılı verilerine göre; ithalattaki artış ihracattaki artıştan daha fazla gerçekleşmiş bu durum ithalata olan bağımlılığımızı daha da artırmış durumda. Son yıllarda ithalata getirilen tarife ve tarife dışı engellere rağmen ithalatın azalmadığını görüyoruz. Aksine ithalata bağlılık giderek artıyor. Bunun ana nedeni ithalatın çoğunluğunun hammadde ve girdi olması. Çünkü üretim ve ihracat ile ithalat arasında doğru bir orantı var. Daha çok üretmek ve ihraç etmek için daha çok ithalata ihtiyaç duyuyoruz.

Bu noktada ilk odaklanmamız gereken konu ithal bağımlılığını azaltmak olmalı. Ama bu cümleyi son 50 yıldır kuruyoruz ve nasıl olacağına dair fikirlerimiz olsa da hayata geçirmekte halen başarılı olduğumuz söylenemez. Bu nedenle ithalat bağımlılığını veri kabul edip ithalat işlemlerinde daha az maliyetli yapısal değişikliklere odaklanmak gerekiyor. Bu da bizi Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü (YYS)’ye götürüyor. Diğer konu ise ithalat olamadan ihracatı arttıracağımız yeni alanlar. Bunun için de doğal bir avantajımız olan lojistik üssü konusu önemli oluyor. Bunun üzerine daha fazla gitmemiz gerekiyor.

En büyük ve önemli dış ticaret ortağımız 2017 yılında da AB oldu. Verilere göre, AB’nin dış ticaret hacmindeki payı yaklaşık % 50 civarında. Bu nedenle, dış ticaretimiz açısından (özellikle ihracat) AB ile olan ekonomik ilişkiler ve bu bölgedeki ekonomik gelişmeler büyük önem taşıyor. Geçen hafta karşılıklı açıklamalar ile AB ile olan ilişkilerin olumluya döneceğini anlıyoruz. Buna ilave olarak Euro bölgesindeki ekonomik toparlanmanın ihracat performansımızı ciddi seviye olumlu etkileyecek. Bu nedenle, dış ticaretimiz açısından AB ile olan ekonomik ilişkilerimizin önem vermemiz gerekiyor.

Ayrıca, dış ticaretimizde sadece ithalat bağımlılığı sorun teşkil etmiyor. Buna bağlı olarak bir de döviz kuru meselesi gündeme geliyor. Aynı miktarda ithalat ve ihracat yapsak bile dövizdeki dalgalanmadan olumsuz olarak etkileniyoruz. Çünkü ithalatımızı USD, ihracatımızı Avro yapıyoruz. USD’nin hem TL hem de Avro karşısında güçlenmesi bizi doğrudan etkiliyor. Bu nedenle, Avro’nun değer kazandığı bir senaryo Türkiye açısından olumlu olurken, USD’nin değer kazandığı senaryo ise Türkiye açısından göreceli olarak olumsuz sonuçlar doğuruyor. 2018’e baktığımızda; i) ABD’de yeni geçen vergi tasarısının sermaye hareketlerinde yaşatacağı durum ii) ABD’nin faiz artırmaya devam edecek olması iii) petrol fiyatlarının artması ve ABD’de güçlü büyüme beklentisi gibi USD’nin hem TL hem de Avro karşısında değer kazanma senaryosu bekleniyor ve bu durum dış ticaretimiz de olumsuz etkileyecek gibi duruyor.

Petrol fiyatlarının da dış ticaret üzerindeki etkisinden bahsetmek gerekir. Uzun süre boyunca düşük global büyüme ve arz fazlası nedeniyle düşük seyreden petrol fiyatları 2017’nin ikinci yarısında tekrar yükselişe geçti. 2017-Haziran ayındaki dip seviyesinden yaklaşık % 55 artarak 69 USD/varil seviyesine ulaştı. Türkiye’nin sadece petrol ve petrol türevi ürün ithalatının yaklaşık 35 milyar dolar olduğu düşünülürse, buradaki fiyat artışlarının da dış ticaret dengesini olumsuz etkilediği anlaşılıyor.

Sonuç olarak, 2017 yılı dış ticaret verilerine baktığımızda, 2018 yılı görünümünün ithalattaki gelişmelere bağlı olduğunu söyleyebiliriz. İhracat güçlü şekilde artmaya devam edecek gibi görünse de; dış ticaret açığı göstergeleri ve bunları etkileyen faktörler 2018 yılının daha iyi bir yıl olacağına maalesef işaret etmiyor.

https://www.dunya.com/kose-yazisi/20...2-artti/398096

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    195
    10 mesaja 18 teşekkür aldı
    Alıntı gentlement Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    YALANCININ MUMU YATSIYA KADAR YANAR.

Devletin resmi bilgileri:

2017 yılında 28,5 milyar dolar otomotiv sektörü ihracati.
    Cahilligimi bagislayin arkadaslar hangi marka araba üretiyoruz biz ..

Nereden
    Mannheim
    Ettiği Teşekkür
    24
    @TipiTip;

TÜRKIYE HICBIRSEY ÜRETMIYOR YAAAA demek baska, ithalat´in ihracat´tan fazla olmasi bambaska birseydir!

Senin buraya kopyalamis olduklarinin üzerine konusulur ancak Türkiye bütün ihtiyacinin %80´ini disaridan aliyor demek YALANDIR, IFTIRADIR, NOKTA !!!

@Hasibo;

Hic sorma yaaa... 1923 yilindan beri mevcut hükümet is basinda oldugundan dolayi cok beceriksizler, hicbirsey üretemediler...

∞ Saygiyla Aniyoruz ∞ TipiTip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    440
    1,797 mesaja 5,088 teşekkür aldı
    @TipiTip;

TÜRKIYE HICBIRSEY ÜRETMIYOR YAAAA demek baska, ithalat´in ihracat´tan fazla olmasi bambaska birseydir!

Senin buraya kopyalamis olduklarinin üzerine konusulur ancak Türkiye bütün ihtiyacinin %80´ini disaridan aliyor demek YALANDIR, IFTIRADIR, NOKTA !!!
    ben birsey demedim

sadece resmi rakam denilince bende resmi rakamlari ekledim

o rakamlar üzerine devam edin diye ekledim

bu olaylarda ben uzak dururum genellikle

nedeni cok basit , olay siyasete giriyor

ve her iki tarafta fanatik ve kör davraniyor

buda bana ters geliyor

Nereden
    Mannheim
    Ettiği Teşekkür
    24
    Alıntı TipiTip Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben birsey demedim
    yok bende birsey demiyorum zaten

Neyse, ben o zaman Fethiye´de yasadigim bir olayi anlatayim...

aksam saat 21:00 civarinda, Fethiye "Pasa Kebab" da yemegimizi yedikten sonra carsiya dogru hanim ve 3 cocugum ile beraber yürüyoruz...

Bir bayan takriben 20 metre geride KALDIRIMDA, kücük mopeti ile kornaya basa basa ilerliyor... Ancak insanlarin kadina kizmalarini duyuyorum!

Tam yanimizdan gecerken kaldirimin dar olmasi sebebi ile az daha 1,5 yasinda oglumun üzerine mopet ile düsecekti ki ayagini yere zar zor koyabildi... Ancak benim hanim cigligi basti tabiki o anda..

Neyse ben cok fena sinirlendim ve kadina "hanim efendi, devlet bu kaldirimlari insanlar yürüsün diye yapmis, siz mopet kullanin diye degil" seklinde cikistim ve akabinde "biraz medeniyet ögrenin" dedim...

Bayan ise direk sinirli bir sekilde bana dönerek "hadi lan, senin gibi gurbetci kirodanmi ögrenecem medeniyeti" dedi

9. 2 kişi gentlement üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    121
    40 mesaja 82 teşekkür aldı
    Pisler,, once evlerinin önünü temizlesinler,, buradan baslasinlar ilk once, camdan bebek bezini disari atmamayi ogrensinler, her yer cekirdek kabugu ve pet sise,, birde bizi begenmiyorlarmis. Manyaklar!!

Gesendet von iPhone mit Tapatalk

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    328
    244 mesaja 358 teşekkür aldı
    Alıntı Hasibo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Cahilligimi bagislayin arkadaslar hangi marka araba üretiyoruz biz ..
    FIAT; HONDA, RENAULT, FORD, HYUNDAI, TOYOTA, IZUSU,

bunlar dan haric mercedes otobüsler ve bir ton yerli marka kamyon ve otobüsler yapiliyor türkiyede.

birdaha türkiyeye gidince gözünü ac.

Moderator
    Ettiği Teşekkür
    7
    53 mesaja 181 teşekkür aldı
    ....Her sorulana yapilan her elestiriye mutlak bir cevabim vardir...Lakin lafa bakarim laf mi diye sonra söyleyene bakarim adam mi diye,sonra aynaya kendime bakarim hak ettim mi diye.Ona göre ya basimi öne eger ceker giderim yada basim dik gereken cevabi veririm.Sizde böyle yapin daha olgun bakin hayata.Belki bizde vardir bir yanlis yada karsimizdaki bizi yanlis anlamistir.Ortasi bulunur elbet

13. xTARKANx üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye deniz2000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    1,910
    497 mesaja 1,427 teşekkür aldı
    gentlement arkadastan alinti

Bayan ise direk sinirli bir sekilde bana dönerek "hadi lan, senin gibi gurbetci kirodanmi ögrenecem medeniyeti" dedi
    ---------------------------------------------------------------------------------------------

türkiyede bu bayan bana, benim hanimin yaninda böyle birsey dicek vallahi benim hanim o kisiyi hastanelik ederdi
    bu kadar net söylüyorum
    Konu deniz2000 tarafından (14 Eylül 2018 Saat 13:05 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    31
    82 mesaja 162 teşekkür aldı
    Arkadaslar bütün bu sorunlarin sebebi cehalet, yani iyi egitilmemis olmak.
    Bizler egitilmemis insanlardan iyi insan olmalarini bekliyoruz!? (icerde ve disarda)

Akilli, zeki insanlar devamli arastirirlar, okurlar bir seyin neden böyle oldugunu,
    problemleri nasil cözeceklerini ögrenmeye calisirlar! Türkiye'de nüfus'un kitap okuma orani maalesef %1.

Kurnaz insan ise hep isin kolayina kacar. Bunlar akilli ve zeki olmak zorunda degildirler.
    Üc kagit ve dalevere ile günü yani kendilerini kurtarirlar. Bizler cogumuz herhalde bunlardaniz?
    Onun icin Almanca da "getürkt", "vertürkt" gibi deyimler kullaniliyor. (üc kagitcilik, dolandiricilik)

Yurt disina geldik para kazandik diye biz iyi ve üstün insan olmadik.
    Ayni sekilde Türkiyede birdenbire zengin olan ama hala kiro kalan cok cahil insan var!
    Her seyin para oldugunu sanan bu insanlardan tabiiki iyi bir davranis bicimi de beklenemez.

Simdi biz bu egitimsiz insanlar toplulugundan nasil kendiliginden iyi insan olmalarini bekliyebiliriz?

Bir cok aile kendisi egitilmedigi veya okutulmadigi icin cocuklarinin daha iyi olmasini istemiyor,
    yani onlarin okumasini da istemiyor/bunun önemini dahi bilmiyor. Egitimli ailelerin cocuklari ise
    genellikle okuyorlar annelerinden babalarindan daha iyi olmaya calisiyorlar.

Umarim yeni yetisen genclerimiz daha iyi egitim alirlar ve bütün bu problemler cözülebilir.

Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun 1922 yılında yazdığı YABAN adlı eserinin
    kahramanı bakın ne diyor:

Anadolu insanın bir ruhu vardı, nüfuz edemedin.
    Bir kafası vardı, aydınlatamadın.
    Üstünde yaşadığı bir toprak vardı, işleyemedin.
    Onu kötülüğün ve cehaletin eline bıraktın.
    O, katı toprakla kuru göğün arasında, bir yabanî ot gibi bitti.
    Şimdi elinde orak, buraya hasada gelmişsin.
    Ne ektin ki, ne biçeceksin?
    Bu ısırganları, bu kuru dikenleri mi?
    Tabii ellerine batacak. Tabii ayaklarına batacak.
    İşte, her yanın şerha şerha kanıyor ve sen acıdan yüzünü buruşturuyorsun.
    Öfkeden yumruklarını sıkıyorsun.
    Sana ıstırap veren bu şey, senin kendi eserindir.

16. 9 kişi moonrise üyemize teşekkür etti:

Moderator hekimoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    132
    515 mesaja 1,088 teşekkür aldı
    Alıntı Cengiz Bond Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    FIAT; HONDA, RENAULT, FORD, HYUNDAI, TOYOTA, IZUSU,

bunlar dan haric mercedes otobüsler ve bir ton yerli marka kamyon ve otobüsler yapiliyor türkiyede.

birdaha türkiyeye gidince gözünü ac.
    Bu yoruma yorum yapamıyorum sadece şaşırdım kaldım, havanda su dövmek bizimkisi :-)

18. 5 kişi hekimoglu üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    328
    244 mesaja 358 teşekkür aldı
    Alıntı hekimoglu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu yoruma yorum yapamıyorum sadece şaşırdım kaldım, havanda su dövmek bizimkisi :-)
    ne oldu? birseyi anlayamadin mi?

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    682
    169 mesaja 299 teşekkür aldı
    ne cehaleti kardesim gecin o isleri...

3. Havalimanı inşaatında çalışan işçilerin eylemi sonrası 15 maddelik talep listesi kabul edildi.

— Eyleme katılan işçiler işten atılmayacak.

— Habersiz şekilde işten atılanlar işe iade edilecek.

— Servis sorunu çözülecek.

— Yatakhane, lavabo, banyo temizlikleri düzenli olarak yapılacak, tahtakurusu sorunu çözülecek.

— Revir personelinin işçilerle ilgilenmesi, gerekli sağlık malzemelerinin temin edilmesi sağlanacak, işçilere dönük aşağılayıcı muamele engellenecek.

— Maaşların tamamı hesaba yatırılacak, elden maaş ödemesi yapılmayacak.

— Geçmişe dönük ödenmeyen ücretler ödenecek.

— İşçi ve formenler aynı yemekhanede yemek yiyecek.

— Sorunlara sebep olan İGA yetkilileri görevden alınsın.

— Talepler basın karşısında okunacak.

— İş cinayetleri çözülecek.

— 6 aydır maaşları yatırılmayan işçilerin ödemelerinin yapılması.

— Bayram ikramiyesi verilmesi.

— Azerbaycanlı işçilerin bulunduğu ekibin başı Selim Öztürk'ün yarattığı mağduriyet dolayısıyla işten atılması.

— İşçi kıyafetlerinin verilmesi.

Yil olmus 2020 uzay caginda yasiyoruz lafa gelince ADALET HUKUK iNSAN HAKKI DiN iMAN diyen yöneticiler birilerini kamyon yüküyle milyoner yaparken GARiBAN emekci isci kardeslerimize gelince yukarida saydigim devede pire olmicak kadar basit seylerde bile insanlik disi muamele yapiyorlar..

YAZIKLAR OLSUN..

21. 3 kişi SesSizliK üyemize teşekkür etti:

Moderator hekimoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    132
    515 mesaja 1,088 teşekkür aldı
    Alıntı Cengiz Bond Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ne oldu? birseyi anlayamadin mi?
    Sorma kardeş, sıralamış olduğun yerli ve milli üretim ihracatından ülke ekonomisine dahil olan milyarlarca döviz girdisi varken ne diye krize girdik bi anlam veremedim.

Yoksa bu dövizler bizim değilde başka ülkelerin ekonomisinemi giriyor diye sessiz düşündüm.

23. 5 kişi hekimoglu üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    1,201
    6,300 mesaja 28,951 teşekkür aldı
    Alıntı moralist Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Dreamceng her sözünün altina imzami atarim gözünüzü açin Türkiyede Üretim yok Tüketim var 80% ithal mal gerçekler bu
    Herkes Birilerini , Bir Seyleri Sevmek Zorunda Degil?
    Mesela bende Türkiyede iktidarda Olanlari Sevmiyorum.
    Varlik Fonunda Yaklasik 2 Milyon Metrekarellik Bir Kamu Alani Oldugu Söyleniyor , Bu Alanlarin Büyük Bir Bölümü Sahil Seritlerindemis.
    Acaba bu Kamu Alanlarinin, ileride Akibetleri Ne Olacak?

Tecrübeli Üye
    Nereden
    Dortmund
    Ettiği Teşekkür
    76
    203 mesaja 330 teşekkür aldı
    Halk Plajlari olacak tabii

26. moralist üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye MEGAbond - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    NRW
    Ettiği Teşekkür
    2,597
    473 mesaja 1,213 teşekkür aldı
    Alıntı moralist Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Halk Plajlari olacak tabii
    suriyelilerden ve katarlilardan firsat kalirsa, bizde kullaniriz heralde bu halk plajlarini ?

Hic sorma yaaa... 1923 yilindan beri mevcut hükümet is basinda oldugundan dolayi cok beceriksizler, hicbirsey üretemediler...
    ustam bir zahmet tarihleri kullanirken biraz dikkat edelim lütfen,,1923 dedigin tarih taaaa 1938 e kadar,,bir ülkenin yok olurken var olus meselesidir.

keske 1923 degil de 1938 den sonra diye bir tarih yazmis olsaydin,,,cünki 1923 ve 1938 arasi, Türkiye Cumhuriyetinin Atatürkle $ahlanma yillaridir.
    Konu Memoli1976x tarafından (15 Eylül 2018 Saat 18:48 ) değiştirilmiştir.

28. MEGAbond üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    121
    40 mesaja 82 teşekkür aldı
    Ellerine saglik

Gesendet von iPhone mit Tapatalk

30. 2 kişi dreamceng üyemize teşekkür etti:

Üye TOPRAK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    190
    47 mesaja 132 teşekkür aldı
    Arkadaslar su ana kadar 5 sayfa olmus ama iyilestirici,birlestiricili ve aydinlatici hic bir yazi yok.Türkiyede yasayanlarla avrupada yasayanlar arasinda sorun varmi?Evet var,Türkiyede yaptigimiz ticari islerde gurbetci olusumuzdan dolayi zararli cikiyormuyuz;Evet.Bizi kücümsüyorlarmi;Evet.Bunlar hepimizin mutabik kalacagi konular.Bazi cok bilmis arkadaslarimiz var;her konuya siyasi bacak takmaya kalkiyorlar.Yazilanlarda yeni bir bölümne sekli daha görüyorum:almanci Türkler-Türkiyeli Türkler.Dogrumu,evet dediginizi duyuyorum.Alevi-Sunni,Türk-Kürt,sagci-solcu dinci-dinsizden sonra simdide bu savasa hazirlaniyoruz.Burdakileri öküz yapiyorsunuz,Türkiyedekilerede inanilmaz hakaret yagdiriyorsunuz.Siz bu hakki nerden aliyorsunuz.En güzel cözüm nedir biliyormusunuz;terbiyeli bir sekilde konusmak,cözümün ne olacagini birlikte konusarak halletmek.Ayni ülkenin insanlariyiz.Izne giderken ne kadar mutlu oluyoruz,dönüste gözyaslariyla dönüyoruz.Ülke bizim,bayrak bizim.Cahilce yazip sayfalari bosuna dolduracagina,akilli birseyler yaz herkes faydalansin.Kendini begenmisin biri ihtal damattan bahsediyor.Bende 37 yil önce Türkiyede tahsil görmüs bir ihtal damat olarak geldim.Aslanlar gibi calistim ve 3 cocugumu üniversite mezunu yaptim.Bundan daha büyük bir servet varmi.Kendini akilli sanan cahillerle ugrasmaya bile degmez.Ayrica ihtal damatlar olmasaydi burda doganlar Türkceyi zor konusurlardi.Kimseye hakaret etmedim.elestiri yapacak kisininde buna özen göstermesini beklerim.

32. TOPRAK üyemize teşekkür edenler:

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 2 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 2 misafir)